6 aya kadar sadece anne sütü ile ilgili

cemmurat soruyor: 10

Dünya Sağlık Örgütü, bazı istisnalar haricinde, ilk 6 ay sadece anne sütünü tavsiye ediyor.
Ama İngiltere'de bazı araştırmacılar bunun doğru olmadığı fikrinde, 4 ay sonra ek gıdaya başlanması gerektiği fikrindeler.
Henüz 10 günlük oğlumuzla "baba" olmaya çalışan biri olarak ve eşimin bebeğimize anne sütü verebilmek/vermeyi sürdürmek içi insan üstü mücadelesine bakarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ortaya atılan "ilk 6 ay sadece anne sütü sloganı" bazı anneler için acımasız bir söylem olabileceğini,  hemde bilimsel açıdan eksik yönleri olabileceğini aklıma getirdi. Siz ne dersiniz?
İngiltere'deki çalışma henüz yeni yayınlandı. (Aşağıdaki dergide)

Institute of Child Health, "Is ‘Breast Only’ for First Six Months Best?” University College London, 14 January 2011. Accessed 15 January 2011.
Not: İstisnalar annenin sağlık ve alışkanlıkları ile ilgili
Örnek olarak kronik bir rahatsızlığı olan anne, ilaç kullanması gerekeceği için bebeğine anne sütü vermesi tavsiye edilmeyebilir veya tuberkiloz, HIV gibi infeksiyona maruz kalan annelerinde anne sütü vermesi tavsiye edilmiyor. Kaynak:
 • Breastfeeding [http://www.nichd.nih.gov/health/topics/Breastfeeding.cfm]From the National Institutes of Health(National Institute of Child Health and Human Development)  
 • Bu soruyu cevapla


  134 Cevap


  Filizzz

  bence koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi diyelim :)
  formül mama olmasa benim gibi inek sütü içecek yavrucaklar ;)


  Filizzz

  ben 1. haftada başlamışım. içler acısı yani. :)))
  ama bakınız 31 yaşındayım ve bağışıklıkla ilgili bir problem yaşamadım. nezleyi bile dört beş senede bir olurum.


  Dilekoz

  Formül sütlerin tadının kötü olduğuna kesinlikle katılmıyorum, farklı markaları deneyin.


  Ulku

  filizzz, kisisel orneklerle sonuca varmak dogru olmaz sanirim.
  arastirmalar, deneyler, makaleler,.. takip edilmeli.
  gerci kimse de senin burdaki bir cumleni okuyarak kararini vermez sanirim.
  ama yine de boyle yonlendirmelerden korkuyorum ben.


  Filizzz

  elbette ülkü, ben de yazımın genelinde tam da bunu vurguluyorum zaten. 

  ama çocuğumda alerji, ek gıdaya geçişte zorlanma, bağışıklıkta problem olsa direk mamadan bilecektik değil mi? öyle ezberlettiler çünkü. çok yanlış...

  anne sütü veremeyenler okusun diye yazmamın nedeni de budur.  ozalp07

   burcu bütün mesajları okudum benimde bebeğim prematüre 960 gr 33 cm doğdu. emiyor fakat çok kuvvetli emmediği  için çoğalmadı sütüm. seninde aynı durumda olduğunu okudum zaten. sadece bizim moralimiz bozuk olabilir ama başkalrınınkide bozmayalım değil mi? sağlıkla büyüt bebeğini. allah pre-annelere sağlık sabır versin


  ozalp07

  biz 6. ayımızı bitirdik. 5.300 gr ve 60 cm olduk.  kiloyu ilk aylarda  az aldık ama son 3 ay 1 kilo almayı başardık:) herhangi bir sağlık sorunumuz yok çok şükür.  sadece yaşıtlarımıza yetişmeye çalışıyoruz. gerçi sağlıklı olalımda oda önemli değil varsın biraz ufak olalım. sizin durumlar nasıl yaşıtlarına göre. sağlık durumunuzda iyidir inşallah. hala emiyor oğlum ama biliyorki her emmeden sonra 120cc. mama gelicek o yüzden az emiyor. tabi süt de az. öyle idare ediyoruz işte.  tabiki takıldığım şeyler olursa sana dönerim. ilgine tşk.


  tekatan

  bebegım 5 aylık..sadece anne sütü alıyor...1 ay daha ınşallah anne sütü..  nisannn

  bebegim olmadan once anne sutunun onemini biliyordum. fakat bu olaya bu kadar ciddi bakmiyordum yine de. anne sutunu iyi taklit etmis hazir mama da kurtarici diye rahatlatiyordum kendimi, eger ki sutum gelmezse diye.
  dogumdan 2 ay sonra tanistigim nurturia sitesinde hemen her gun 1-2 saat vakit harcayan biri olarak soyliyebilirim ki emzirme konusunda acayip motive olmus durumdayim. cunku burada annelerin agzindan dinliyorum herseyi, turkceye cevrilmis kitaplardan ve doktorlardan cok daha fazla bir israr var anne sutu ile ilgili.
  5. ay sonunda ise baslayacagim, 6. ay ek gidalara baslariz mecburen diyordum ama iyice gaza gelmis durumda oldugumdan mutevellit, ameda cift pompa aldim, sanirim 6. ayin sonuna kadar sadece anne sutu ile besleyebilecegim bebegimi. ve ikinci bebegime(arayi sogutmadan dusunuyorum) hamile kalana kdr da emzirme planlari yapiyorum.

  emzirmek mi kolay yoksa formul sut mu seklinde yorumlar beyan edilmis. benim de bu konuda fikrim var. ne yalan soyliyim ilk 3 ay emzirmenin cok zor oldugunu dusunuyordum. hazir mama vermek cok rahat, bebegin uykulari 3-4 saate cikar ne guzel diyordum, gaz sorunu da cok olmaz. fakat bebegim buyudukce ve emzirirken goz temasi kurdukca, onun guluslerini izledikce emzirmekten daha bir keyif aliyorum. ve su anda ise emzirmenin daha kolay oldugunu, gercekten formul sutun sabir isi oldugunu dusunuyorum. emzirmek de elbette sabir isi o ayri, ama en azindan manevi acidan bir tatmin soz konusu. ve tabi formul sut hazirlama, isitma, sterilize etme dertleri var. ilk 3 ay bunlar cok zorlar anneyi diye dusunuyorum. sterilize etme islemleri, emziren annelerin de yapmak zorunda oldugu bir is, ama en azindan 3 ay sonra. cunku her anne sagma islemi yapmak zorunda. simdi ben de bu biberon, pompa, sterilize dunyasina girdim ama en azindan ilk 3 ay yoktu bunlar. tabi ki bunu emzirebilen anneler icin soyluyorum.


  tugba8284

  Evet çok uğraştık ama emziremedik bebek almadı ne yaptıysak denemediğimiz yol kalmadı. Başta aşırı derece üzülüyordum ama yalnız olmadığımı görmek güzel ☺ teşekkür ediyorum yazı için. .  Cevaplamak için Üye ol