6 aya kadar sadece anne sütü ile ilgili

cemmurat soruyor: 4

Dünya Sağlık Örgütü, bazı istisnalar haricinde, ilk 6 ay sadece anne sütünü tavsiye ediyor.
Ama İngiltere'de bazı araştırmacılar bunun doğru olmadığı fikrinde, 4 ay sonra ek gıdaya başlanması gerektiği fikrindeler.
Henüz 10 günlük oğlumuzla "baba" olmaya çalışan biri olarak ve eşimin bebeğimize anne sütü verebilmek/vermeyi sürdürmek içi insan üstü mücadelesine bakarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ortaya atılan "ilk 6 ay sadece anne sütü sloganı" bazı anneler için acımasız bir söylem olabileceğini,  hemde bilimsel açıdan eksik yönleri olabileceğini aklıma getirdi. Siz ne dersiniz?
İngiltere'deki çalışma henüz yeni yayınlandı. (Aşağıdaki dergide)

Institute of Child Health, "Is ‘Breast Only’ for First Six Months Best?” University College London, 14 January 2011. Accessed 15 January 2011.
Not: İstisnalar annenin sağlık ve alışkanlıkları ile ilgili
Örnek olarak kronik bir rahatsızlığı olan anne, ilaç kullanması gerekeceği için bebeğine anne sütü vermesi tavsiye edilmeyebilir veya tuberkiloz, HIV gibi infeksiyona maruz kalan annelerinde anne sütü vermesi tavsiye edilmiyor. Kaynak:
 • Breastfeeding [http://www.nichd.nih.gov/health/topics/Breastfeeding.cfm]From the National Institutes of Health(National Institute of Child Health and Human Development)  
 • Bu soruyu cevapla


  134 Cevap


  tugba8284

  http://www.nurturia.com.tr/people/tunam10/child/f90f11f6-7c1b-4373-835a-9d3700b8e206 üstüne söz söylenmemeli bence noktayı koymuş arkadaş


  ortakoybutik

  Ben ille de anne sütü diye ısrar edenleri samimi bulmuyorum açıkçası. Sanki mama çok kötü birşeyimi gibi aman sakın mama vermeyin anne sütü vermezsen çocuk sağlıksız olur gibi saçmalıklara inanmıyorum. Çocuk doymuyorsa mama takviyesi yapmak kadar normal birşey yok. Bu ilk 6 ay anne sütü zorunluluğu biz küçükken yoktu. Çoğumuz mamayla pirinç unu muhallebisiyle büyüdük neremiz sağlıksız?


  ortakoybutik

  Bir sosyolog olarak şunu da belirteyim. Sokakta yaşayan insanlar bebeklerini emziriyor ve bebek doymayınca bildiğiniz karton süt koyuyorlar biberona ve onu içiyor bebekler. Bunu bizzat merak edip araştırdım. Bebekler çıplak ayak ve ince giysilerle soğuk havalarda hatta karlı havalarda bile hasta olmuyorlar. Çünkü doğduğundan beri o şartlardan daha iyi şartlara sahip olamadılar.

  Hepimiz farklı şekilde besleniyoruz ve kimisi tek memeye bebeğini doyururken, kimi de saat başı çift meme emzirmesine rağmen doyuramaz. Çocuğu açlıktan morartana kadar ağlatmak annelik midir? Ille de mama vermem diyerek çocuğun psikolojisini yaşamının ilk yıllarından itibaren bozmak mı annelik?

  Sürekli milupa dan bahsedilmiş ama anne sütüne en yakın formüle sahip ve balık yağı katkılı mamalar var.

  Mamayı öcü gibi görüp sizi kandırıyorlar görüşüne katılmıyorum

  Eminim ki bebeği doymadığı için katıla katıla ağlamasına göz yuman hiç kimse yoktur bu ortamda. O yüzden kendi bebeğinizi 6 ay emzirdiniz diye, herkesin emzirebileceğini mamasız idare edilebileceğini iddia etmek yanlıştır.


  tugba8284

  Ortaköybutik arkadaşın görüşlerine katılıyorum. Benim bebeğim sadece 3 ay anne sütü aldı ama mama takviyeli. Sonraki 3 ayda da sütanne buldum onun sütünden verdik ama yine mama takviyeli. Bebeğim gayet sağlıklı çok şükür ve kilosu da oldukça yerinde gelişimi boyu çok iyi. Geçen bir arkadaşımıza gittik. Bebeğimden 3 ay küçük bebeği çok cılız belli ki doymuyor ama mama da vermek istemiyor bebek sürekli huzursuz emerken bile yarım bırakıp çığlığı basıyor. En sonunda çok ağlayınca biraz mama verdi çocuk uyudu karnı doyunca. Bence gereksiz takıntı yapmadan doyurmalısın bebeğini ne canı var onların nasıl dayansınlar açlığa yazık..
  Cevaplamak için Üye ol