6 aya kadar sadece anne sütü ile ilgili

cemmurat soruyor: 10

Dünya Sağlık Örgütü, bazı istisnalar haricinde, ilk 6 ay sadece anne sütünü tavsiye ediyor.
Ama İngiltere'de bazı araştırmacılar bunun doğru olmadığı fikrinde, 4 ay sonra ek gıdaya başlanması gerektiği fikrindeler.
Henüz 10 günlük oğlumuzla "baba" olmaya çalışan biri olarak ve eşimin bebeğimize anne sütü verebilmek/vermeyi sürdürmek içi insan üstü mücadelesine bakarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ortaya atılan "ilk 6 ay sadece anne sütü sloganı" bazı anneler için acımasız bir söylem olabileceğini,  hemde bilimsel açıdan eksik yönleri olabileceğini aklıma getirdi. Siz ne dersiniz?
İngiltere'deki çalışma henüz yeni yayınlandı. (Aşağıdaki dergide)

Institute of Child Health, "Is ‘Breast Only’ for First Six Months Best?” University College London, 14 January 2011. Accessed 15 January 2011.
Not: İstisnalar annenin sağlık ve alışkanlıkları ile ilgili
Örnek olarak kronik bir rahatsızlığı olan anne, ilaç kullanması gerekeceği için bebeğine anne sütü vermesi tavsiye edilmeyebilir veya tuberkiloz, HIV gibi infeksiyona maruz kalan annelerinde anne sütü vermesi tavsiye edilmiyor. Kaynak:
 • Breastfeeding [http://www.nichd.nih.gov/health/topics/Breastfeeding.cfm]From the National Institutes of Health(National Institute of Child Health and Human Development)  
 • Bu soruyu cevapla


  134 Cevap  annevebebisi

  Anne sutu vermeyecegiz de ne verecegiz arkadasim? Aptamil ve turevlerinden baska alternatifiniz varsa gelin.


  annevebebisi

  Zaten Turkiye'de doktorlar kadinlarin, cocuklarini tanima yetenegini ellerinden aliveriyorlar. Sen bilmezsin, anlamazsin; ben ne dersem onu yapacaksin didaktik yaklasimi ile. Destek degil kostek oluyorlar. Bir de ustune boyle, sacma salak sozde arastirmalar iyice tas koyuyor, bu yola bas koymak isteyenlere..

  Bir dusunun bakalim; eger etrafta bu kadar misinformation olmasa, hamile kadinlar cevrelerinden gordukleri gibi; "cocuk dogar, emzirirsin, buyur" basit mantigindan ote bir sey bilmese acaba hala emzirme, sut problemleri yasarlar mi? Bazen; ignorance is bliss.. Cahillik nimet oluyor..

  Benim esim Ic Anadolu bolgesinden. Her yaz gidiyorum, ziyaret ediyorum. Bu yaz cevrede bebekli hatun coktu. Lok diye cikariyor, emziriyorlar. 40 kiloluk anneler de var, 90 kiloluklar da.. Hic birinden; sutum yok, emmiyor, soyle zor, boyle zor, zaten anne sutu de cok gerekli degilmis bik bik cumleleri duymadim. Neden biliyor musunuz? Cunku hic birisi ne yapmasi gerektigini doktordan, makalelerden, internetten ogrenmiyor. Haberleri bile yok bunlardan. Sadece ne goruyorlarsa onu yapiyorlar. Dusunmeden, kafayi yormadan. Lok cikar, cuk emzir yontemi :))


  cemmurat

  Burcu Hanım,
  Elbette, siz anneler gibi bir çok şeyi anlayamayacağım ama inanın anlamak isterdim...

  Ama yazıyı bir kez daha, başka bir gün, farklı bir açıdan okumanızı öneririm.
  İşin maliyet hesabı zaten bizim gibi gelişen ülkeler için geçerli değil.  Sosyal güvenlik kurumları Türkiye'de ek mamayı karşılamıyor, zaten yazınında en önemsiz noktalarından birisi.

  Yazımda anne sütünün sizinde bahsettiğniz avantajlarından bahsetmedim. Yararlarından bahsetmek,
  özellikle, sizin gibi bu platformda bulunan deneyimli anneler için gereksiz ve vakit kaybı olurdu.


  Sevgiler


  selencem

  Sevgili cemmurat, burada anne sütünü destekleyen herkese sonsuz katılıyorum. Ama seni anlıyorum, muhtemelen eşin yorgun ve  bebeğiniz ağlıyor. Sen de çözüm bulmaya çalışıyorsun. Öncelikli tavsiye, bol bol tensel temas, eşinin alnına konduracağın bir öpücük bile sütünü arttırabilir. Süt için çok uğraştğm, 1 ay sonunda oğlum çok açtı ve ben de mama verdim. 4. ayın sonuna kadar mama takviyeli anne sütü devam ettik ama erken bitti. Hiç pişman değilim mama verdiğim için. Oğlum doydu ya, sağlıklı ya gerisi umrumda değil. O yüzden uğraşın, pes etmeyin. En azından 40 günü geçirin ama yoksa yok, dünyanın sonu değil. Ama umarım olur çünkü anne sütü bir mucizedir.  yuksel_

  özgecon çok güzel yazmış. Tabii ki ilk 6 ayda anne sütü yeterli ise, verilebiliyorsa, anne açısından ciddi sağlık sorunları yoksa çok önemli ve gerekli. Zaten doktorunuz bebeğin kilo alımı ve gelişimine uygun olarak sizi yönlendirecektir, eğer gerekli olursa mama desteği verecektir.

  Bunun dünyanın sonu gibi algılanmaması gerektiğini düşünüyorum ben de şahsen, bu zaten bebeğine ve yeni hayatına alışmaya çalışan anne için ciddi bir psikolojik yük yaratıyor.

  Eşinize ve size kolaylıklar...bebeğiniz henüz çok küçük, paniğe gerek yok...zamanla herşey yerli yerine oturacak, eşiniz de bebeğiniz de kendi döngülerine girecektir.


  CiciAnne

  buna anne ve bebek karar verir! Otoritelerin ne düşündüğü bu konu için hiç mühim değildir! Bu otorite ister bir örgüt olsun isterse de kayınvalide!


  cemmurat

  Sevgili Arkadaşlar,
  Ben alternatif bir bakış oluşturmaya çalışmıştım ama galiba yanlış anlaşıldım, belkide yanlış ifade ettim
  Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, şu anda eşimin yaşadığı bir emzirme problemi yok ve umarım yaşamaz.
  Yazdıklarım eşime destek olma amacını taşımıyor, inşallah bu konuda da hiç desteğime ihtiyaç duymaz.

  Ben anne olsam ne mi yapardım? veya baba olarak nemi arzu ederim,  sanırım bende şimdilik ilk altı  ay anne sütünü verilmesini dilerdim/isterdim.

  Yazıyıda yazarken o kadar da analitik yazmaya çalışmıştım ama olmamış demekki. 
  sonuçda Elifcim sen meramımı benim iki üç kelime anlatmışsın, teşekkür ederim

  Not: İngiletere'deki araştırmanın mama firmaları ile alakasını anlamadım. Bir de o yönde bakmak lazım, doğru. Ama bu gözle bakarken şuna da dikkat etmek lazım kullandığınız antibiyorik, ağrı kesici, meme ucu kremi ile ilgili araştırmaların hepsi ilaç firmaları ve özel sektör tarafından destkelenmiştir.  ikicocukannesi

  konudan bagımsız/lı fikrim sudur;

  anne sutunu almamak diye bir secenek yok bana kalırsa, ciddiyim arkadaslar yok. her bebegin emme hakkı oldugunu dusunuyorum. mahrum bırakılmasını anlamıyorum.

  medyayı/mama satıcılarını sucluyorum, soruyu soran babanın yazdıgı argumanları sucluyorum. bu tarz soylemlerin annelere boyle bir secenek var eger bebegini emzirmezsen dunyanın sonu gelmez gibi verdigi mesajları tehlikeli buluyorum. boyle bir secenek yok. sut varken verilmemesi gibi bir durum tamamıyla yanlıs, gereksiz.

  sutum olmasaydı;

  sutum oldu, cok sukur, ama olmasaydı acayip uzulurdum. dogruya dogru. lakin ugrasırdım gelmesi icin. hemen sarılmazdım bu argumanlara. memem yara oldu, ama bak bu dr dedi ki vermezsen de olur vs. vs. bu soylemlere hemen kulak vermezdim. demem o ki, tum annelerin sutu bol olsun. kimse mamaya muhtac kalmasın.

  bu kadar katıyım emzirme konusunda; cunku nasıl ki mama satıcıları ve iste arkadasın yazdıgı ingilizler vs. vs. kendi propagandalarını boyle uluorta yapıyorsa benim de emzirme konusunda yapmaya hakkım var diye dusunuyorum. zira bu konuda -ozellikle mamaların boyle opsiyonel olusuyla alakalı- daha cok emzirme propagandası yapmaya ihtiyacımız var diye dusunuyorum.

  emzirmeyi secelim,
  hemen mamayı alternatif olarak gormeyelim.


  alkan

  Anne sütü konusu hassas bir konu olunca heyecanlanmış sanırım herkes. Ben kişisel olarak WHO'nun önerisini doğru buluyorum: ISTISNALAR HARICINDE ilk alti ay anne sütü en doğrusudur. En doğruyu yapmayı baskı haline getirmek ters tepebilir. Bazen şartlar her şeyin en doğrusunu yapmamıza izin vermeyebilir. Bazen en doğruyu degil de daha az doğruyu yapmak toplamda daha faydalı da olabilir. Dolayısıyla istisnai durum varsa kişi bazında incelemek ve toplamda en faydalı durumu bulmaya çalışmak daha iyi olacaktır. 


  Konu hakkındaki iki allah'ın kuruşu fikrimdir!  Cevaplamak için Üye ol