6 aya kadar sadece anne sütü ile ilgili

cemmurat soruyor: 10

Dünya Sağlık Örgütü, bazı istisnalar haricinde, ilk 6 ay sadece anne sütünü tavsiye ediyor.
Ama İngiltere'de bazı araştırmacılar bunun doğru olmadığı fikrinde, 4 ay sonra ek gıdaya başlanması gerektiği fikrindeler.
Henüz 10 günlük oğlumuzla "baba" olmaya çalışan biri olarak ve eşimin bebeğimize anne sütü verebilmek/vermeyi sürdürmek içi insan üstü mücadelesine bakarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ortaya atılan "ilk 6 ay sadece anne sütü sloganı" bazı anneler için acımasız bir söylem olabileceğini,  hemde bilimsel açıdan eksik yönleri olabileceğini aklıma getirdi. Siz ne dersiniz?
İngiltere'deki çalışma henüz yeni yayınlandı. (Aşağıdaki dergide)

Institute of Child Health, "Is ‘Breast Only’ for First Six Months Best?” University College London, 14 January 2011. Accessed 15 January 2011.
Not: İstisnalar annenin sağlık ve alışkanlıkları ile ilgili
Örnek olarak kronik bir rahatsızlığı olan anne, ilaç kullanması gerekeceği için bebeğine anne sütü vermesi tavsiye edilmeyebilir veya tuberkiloz, HIV gibi infeksiyona maruz kalan annelerinde anne sütü vermesi tavsiye edilmiyor. Kaynak:
 • Breastfeeding [http://www.nichd.nih.gov/health/topics/Breastfeeding.cfm]From the National Institutes of Health(National Institute of Child Health and Human Development)  
 • Bu soruyu cevapla


  134 Cevap


  annevebebisi

  Taze baba :) Bebisiniz hayirli olsun :)

  Cok canhiras atladik ortaliga sanirim ama o da artik ana(c)liktan :)

  Umarim bebeginiz anne sutuyle ama en cok sevgiyle buyur :)


  selencem

  ikicocukannesi, bazen ne yaparsan yap sütün erkenden bitebiliyor, bunu da unutmayın. Ben 6 ay emzirmek için işimden o şekilde izin aldım çünkü süt sağmaya vs müsait bir ortamımız yok. ama olmadı, yedim, içtim, sağdım, emzirdim, 11 saat emzirmişliğim var ama olmadı. olmayabiliyor, bu kadar sert konuşurken bunu da unutmamak gerek.


  handanT

  anne sütü varsa tabiki verilmeli arkadaşlar ama yoksa yada bebek emmiyorsa

  ben hiç emziremeyen annelerdenim oglum emmedi direndi ,hayır illaki emecek yoksa aç kalacak diye direnmedim , aldım pompamı sagdım biberonla yedirdim 6 ay sonrada sütüm kesildi.mama yedirdim.

  o emzirmeye çalışma sürecinin nasıl psikolijimi bozdugunu anlatamam! annesini emmek istemeyen aç bir bebek! o yüzden eger bebek emmiyorsa yada sütünüz yoksa yapacak birşey yok dünyanın sonu degil.  annevebebisi

  ozgecon, destek vermek varken kostek olan her turlu yaklasima sinirleniyorum. Farkina varsaniz da, varmasaniz da bu tur haberler annelerin moralini bozuyor. Elbette sut anne kavrami var Anadolu'da. Ama o zaman biz de, buna benzer bir yol bulmaya calismali; bu yonde tartismaliyiz. Sut bankasi kavramlari, yakin cevreden anne sutu temini vs.

  Elbette sut yok diye kendini paralamanin geregi yok. Ancak anne sutu yoksa da alternatif olarak mama firmalarini gostermek, bence isin kolayina kacmak.


  annevebebisi

  Alin iste, anne sutunun kesilmesine bir neden; erke ise donmek zorunda kalmak ve is yerinde sut sagma imkaninindan mahrum olmak. O zaman bunun sucu; anne sutu en iyisi diyenler degil; size bu imkani sunmayanlar. Sizi en az 1 yil dogum sonrasi izinden mahrum birakanlar. Sorunun kokleri cok derinlerde ve cok karmasik.  annevebebisi

  Neyse, bu konu her zaman ayni sekilde sonuclanir; yani bir sonuca varmadan :)


  cemmurat  Sevgili annevebebisi,

  Muhakkak emzirme ve anne sütü konusunda çok deneyimli olduğunuzu anlıyorum.
  Ama yazımın neresinde mama firmaları ile ilgili bir yönlendirme gördünüz, onu anlamadım.

  İngiltere'deki makale mama ile ilgili değil ek gıda ile ilgili. Diğer veriler ise herhangi bir makaleden değil, ben kendim veritabanından çıkarttım verileri.  Yani bu yazdıklarımı herhangi bir makalede bulamazsın.

  Ama özellikle beslenme ve tıp alanında değerlendirme yaparken, subjektif olmak yetmez, sadece metriklere (kilo, bot, infeksiyon sayısı vs) değil. Psikiyatrik ölçütler - Yaşam kalitesi gibi "Subject Outcome" denen ölçümlere de bakılır.

  Ayrıca anne sütü kullanımının yararlarının bilinmediği konusunda hiçbir endişe etmenize gerek yok bence, Dünya Sağlık Örgütü tavsiye ediyor demek, dünyadaki milyonlarca doktorun bunu tavsiye ettiği anlamına gelir. Artık her hastene bunu sağlık politikası olarak benimsiyor.

  Sağlıcakla kalın....
  sevfurkereym

  diğer ülkelerde olabilir fakat ben türkiyedeki doktorlardan 4 aydan sonra ek gıdaya geçin die bi cümle duymadım.her doktor 6 ay anne sütü diyor.türk kadınları gibi dünyada varmı acaba eşi evi bebeği çocuğu için kendini paralayan kadınlar???onlar amerikada ingilterede yapılan araştırmalardır.al işte yine amerika.bıkmadınızmı artık amerikanın yönlerdirmelerinden???emzirmemizedemi karışacaklar artık.bazen doktorlara bile güvenemiyor insan.bi sorun olduğunda bikaç doktora daha gidiyo.kaldıki sağlık örgütleri şunu bunu dedi die fikirlerimiz değişsin.makale değil desete deste ansiklopedi dahi çıkartsalar anne sütüne eş değer hiç bi gıda tanımıyorum.bi arkadaşta yazmıştı adını hatırlayamadım.bende yazları memelekete gidiyorum.köydeki kadınlarda bi sorunlar asla yok.haberleri bile yok aslında.anne sütünden başka bişede bilmiyolar.herkese bol sütlü sağlıklı günler dilerim  demir_deniz

  Anne sütü gereklidir,bağışıklığı destekler, çok ama çok faydalıdır,faydaları saymakla bitmez...bu böyledir,kimse aksini idda edemez.
  Ama illaki şart değildir,olmazsa dünyanın sonu değildir,tam alternatifi olmasa bile günümüzde üretilen formül sütler anne sütüne bayaa yakındır (dr.umuzun yalancısıyım)
  Arkadaşlar,ben bu konuda çok yaralıyım; oğlum doğduğunda,her anne gibi,sütüm çok azdı, Demir 4,5 kiloydu ve sütüm yetmediği için sürekli ağlıyor,bir türlü uyumak bilmiyordu ama ben inat ettim,öyle saplantı haline gelmişti ki emzirmek,mutlaka emzirmeliydim "pis hemşireler bi de utanmadan mama teklif ediyorlar,süt zamanla çoğalır tabiki az olucak" ama ben bilinçliydim anne sütü muhteşemdi,emzirmeliydim,mama tekliflerine tamamen kapalıydım..Sonuç: %16 kilo kaybıyla,sodyum yükselmesi sonucu 8 gün hastanede yatış...dr.un "üzgünüm kalıcı hasar bırakabilir"cümlesiyle kabusa dönen 8 gün... ayağında serumla pelte gibi yatan 4 günlük bebeğim,benim gözyaşlarım,pişmanlığım...daha fazla içinizi sıkmayayım hepiniz annesiniz/babasınız pişmanlığımı,üzüntümü çok çok iyi anlarsınız.
  Sonuç olarak biz hep meme+mama gittik, 4. ay da dr. tavsiyesiyle ek gıdaya başladık ve hala emzirdiğim çok sağlıklı bir oğlum var :))
  Asıl söylemek istediğim; anne sütünün bu kadar saplantı haline getirilmesi yanlış olan,hamileyken yaşadığımız bu baskı ve stres yüzünden belkide sütümüzün olmaması,emzirme sorunları yaşamamız.İsterim ki herkes emzirsin bu duyguyu yaşasın ama alternatifi varken neden bu psikolojiye sokuluyor insanlar? Mamaysa mama , bu tercih sebebiylede olabilir,emzirme problemi nedeniylede...biraz esnek olmakta ve bunu böyle aktarmakta fayda var diyorum..zaten her anne doğası gereği emzirmek isteyecektir yavrusunu... ve bu anne ve bebek keyif aldığıı sürece böyle olmalı...ne daha uzun ne de daha kısa...


  Tunam10

  Çok şaşkınım ve çok üzüldüm bu tartışmalara.

  Murat çok yakın arkadaşımız, aile dostumuzdur. Çok çok iyi bir insan ve meycanında belirttiği gibi süper bir eş ve babadır. Yazdıkları kesinlikle yanlış anlaşılmış.
  Murat benim emzirebilmek adına defalarca rahatsızlanmama, yaşadığım strese,bunalıma şahit olmuştur. İlk 6 ay anne sütü saplantımı da gördü. Evet bu şekilde 6 ay bitti ama ben çok yoruldum,yıprandım. Hala bir takım sağlık sorunlarım var. Ama sütüm olduğu sürece emzireceğim.
  Şu an eşi de bebeğini büyük bir keyifle emziriyor. Hiç bir sorun yok, olmadığı sürecede ilk 6 ay böyle anne sütüyle geçecek. (Ben her zaman bir emzirme danışma gibi yanlarındayım:))
  Ben yazdıklarından anne sütü olsa da mama vermeli anlamı çıkarmadım. Anne sütü faydalı değil de dememiş. Sadece biz annelerin üzerindeki "ilk 6 ay anne sütü" baskısının yarattığı bunalımı, girdiğimiz sıkıntıya dikkat çekmiş. Emziremeyen annelere "başarısız"  ve anne sütü alamayan bebeklere "zayıf,güçsüz" muamelesi yapan zihniyeti eleştirmiş. Bence söylemek istediği yanlış anlaşılmış.

  Ben daha önce 4. ayda ek gıdaya başlama olayını araştırmıştım. Ve bunuda burada sordum hatta.
  http://www.nurturia.com.tr/questions/3c8c3b68-0939-4e54-a7e0-9e2200db8e3d/1/ek-gidaya-4-ayda-mi-6-ayda-mi-gecmeli#0da6eb41-1d13-4708-be67-9e3000b738acokuduğum kadarıyla 4. ayda çoğu bebek ek gıdaya geçebilecek yutma refleksine ve sindirim başarısına  sahip olmakla birlikte bu 6. ayda   %100'e yaklaşıyor. Yani 4. ayda geçmenin yanlış olduğu görüşünde değilim. Ama annenin sütü varsa,bebek emiyorsa erkenden geçmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

  Burcucum sende can arkadaşımsın. Benim zorlandığım zamanlarda bana çok destek olan annelerdensin. Ki 3. ve 4. aylarda mastit nedeniyle tuna emmek istemezken ve ben savaşırken  "aa sütün mü yok, biberonla mı veriyorsun" diyen zihniyete ilk ağzının payını verip destek olanda sensin. Bence fevri bir anına denk geldi,yanlış anladın.

  Cevaplamak için Üye ol