6 aya kadar sadece anne sütü ile ilgili

cemmurat soruyor: 10

Dünya Sağlık Örgütü, bazı istisnalar haricinde, ilk 6 ay sadece anne sütünü tavsiye ediyor.
Ama İngiltere'de bazı araştırmacılar bunun doğru olmadığı fikrinde, 4 ay sonra ek gıdaya başlanması gerektiği fikrindeler.
Henüz 10 günlük oğlumuzla "baba" olmaya çalışan biri olarak ve eşimin bebeğimize anne sütü verebilmek/vermeyi sürdürmek içi insan üstü mücadelesine bakarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ortaya atılan "ilk 6 ay sadece anne sütü sloganı" bazı anneler için acımasız bir söylem olabileceğini,  hemde bilimsel açıdan eksik yönleri olabileceğini aklıma getirdi. Siz ne dersiniz?
İngiltere'deki çalışma henüz yeni yayınlandı. (Aşağıdaki dergide)

Institute of Child Health, "Is ‘Breast Only’ for First Six Months Best?” University College London, 14 January 2011. Accessed 15 January 2011.
Not: İstisnalar annenin sağlık ve alışkanlıkları ile ilgili
Örnek olarak kronik bir rahatsızlığı olan anne, ilaç kullanması gerekeceği için bebeğine anne sütü vermesi tavsiye edilmeyebilir veya tuberkiloz, HIV gibi infeksiyona maruz kalan annelerinde anne sütü vermesi tavsiye edilmiyor. Kaynak:
 • Breastfeeding [http://www.nichd.nih.gov/health/topics/Breastfeeding.cfm]From the National Institutes of Health(National Institute of Child Health and Human Development)  
 • Bu soruyu cevapla


  134 Cevap


  ikicocukannesi

  benimde ısrarla yazma sebeplerim var,

  hassasım emzirmeme karsın oldukca hassasım. goz gore gore, sut varken, az bile olsa varken emzirmemeyi secmeyi anlayamıyorum. konuya dahil olusum oncelikli bu perspektiften.

  anne sutunun secilmemesine sasırıyorum. emzirmemenin normalize edilmesi ile ilgili argumanlara kayıtsız kalamıyorum. karsı tezleri elbetteki sunuyorum. sunmalıyım, bu konuda kendimi sorumlu hissediyorum.
   
  zira yeni emzirmeye baslayan bir anneye/lohusaya/destek babında boyle argumanlarla cıkıldıgında potansiyel mama kullanıcısı olmasını istemiyorum.

  derdim budur.


  nilberk

  Cemmurat;

  dün okudum bu soruyu. iyi ki sormuşsunuz.Şimdi cevap yazmalıyım zira içimde kalacak.

  İyi ki sordunuz!!!Umarım derdiniz olmayan ama merak ettiğiniz daha çok soru sorarsınız çünkü benim Nurturiada tanıştığım tüm babalar fikirlerinden,tecrübelirinden, özellikle yararlandığım ,resmen fanları gibi özel takip ettiğim kişiler.Anne gibi düşünmeyin siz ,yine baba gibi düşünün eşim dahil sizlerin "baba" gibi düşünmesine,yorumlarınıza,bakış açınıza  benim ve burada tanıdığım bazı yakın  arkadaşlarımın ihtiyacı var.

  Meycan'ın özetlediği gibi ve benim de yorumum "olmazsa olmaz değil."Ve ben ,oğlum şu an çok şükür sağlıklı diye böyle düşünebiliyorum.

  Keşke siz bu soruyu ben Berk'i doğurduğum ve sütüm gelmiyorken teyzelerimiz,komşularımız ahkam keserken sorsaydınız da ben sütüm gelmiyor diye kasılıp,kafamı duvarlara vurmasaydım,olmazsa seçeneğim var diyebilseydim her mama verişimde yetersizim hissine kapılmasaydım.Nasıl anne olunacağına dair kurallar yazan teyzelerimiz,çok bilir kişi çevremiz oldukça daha çok anne benim gibi demoralize,bitkin ve mutsuz geçirecektir bu dönemi oysa ki keşke keşke tadına varabilseydim keşke.

  Sizin gibi bilinçli babalar,bilinçli anneler oldukça bu gereksiz, incitci baskıyı kaldırabilmek mümkün olacaktır.Bunun adı baskıdır.Seçeneksiz değildir.

  Sorunuza çok sevindim ,bu arada yavrunuz ve size tüm iyi dileklerimi gönderiyorum.


  Ayrıca sütü varken vermek istememek de bir tercih meselesidir.Bu konuda bence diğer kişinin yorum yapabileceği bir mesele olmamalıdır.Tercih yapan annenin anneliğini sorgulama onu küçümseme hakkı kimsenin değildir.

  Sevgiler

  Nil


  handanT

  kesinlikle mama vermek zor olan birde  süt sagıp yedirmek , ben 6 ay süt sagarak yedirdim gece gündüz  2 saatte bir süt sagmak zorundasınız , sagdıgınız sütleri saati saatine ayırıp bozulmalarını engellemek zorundasınız , bebeginiz açlıktan basbas bagırırken onu besleyemediginiz için aglayarak süt sagmak zorundasınız ve bebeginizde bunu beklemek zorunda , gece bebeginiz uyurken kalkıp ona sütünü hazırlamak zorundasınız,bir yere giderken çantanızda pompa taşımak zorundasınız..uzar gider ve ayrıca mama hazırlamakta zordur özellikle geceleri bebeginiz aniden uyanıp agladıgında eliniz ayagınıza dolaşarak mama hazırlamaya çalışırsınız..keşke bütün anneler emzirebilse keşke keşke 1 kere olsun emzirmek nasıl bir duygu yaşayabilseydim ama hiç yaşayamadım o minik agızın cuk cuk çekmesi nasıl bir duygu acaba..ama biberonla yedirirken okşadım oglumun yanagını tıpkı emzirir gibi kucagıma alıp gögüs hizamda yedirdim sütünü..

  emzirmek her annenin görevidir bencede , ama olmuyorsa olmuyor işte bir anne tabiki elinden geleni yapmalıdır ben yaptıgıma inanıyorum ama olmadı emziremedim işte..


  Taita

  İlk 6 ay bence de zorunlu değil tabiki. yani bu süre 4 ay da olabilir tabii anne ve bebeğin durumuna göre değişir.
  şu konuda iça'ya tamamen katılıyorum. emzirmek bir seçenek değildir. her çocuğun emme hakkı vardır!! kimse şahsi keyfi veya araştırmalar yüzünden çocuğunu bundan mahrum edemez.
  lakin sütü yoktur, hastadır, ilaç kullanmak zorundadır veya bebek ek gıda için hazırdır! neden ek gıdaya geçilmesin ki!
  tabii bu benim fikrim.


  ikicocukannesi

  anlayamadıgım bir durum var,

  anne sutunun verilmesinin azaldıgı bilinen bir gercek. annelerin tercih etmemeye baslaması da artık sasılacak bir sey degil ne yazık ki. bunu buradaki bir cok annenin dogru bulmadıgını adımın ne oldugunu bildigim kadar iyi biliyorum.

  oyleyse hanımlar ben nerede / kime / kendini / nasıl eksik hissettirdim? kimin anneligini sorguladım, kimin cocuguna seninki saglıksız dedim? kimin bebeginin emme hakkını elinden aldıgını ima ettim? kimin anneligini kucumsedim, yargıladım?

  madem aynı noktalarda bulusuyoruz neden bu argumanlara kayıtsız kalmadıgım zaman oteleniyor birilerinin anneligini yargılıyor konumuna getiriliyorum?

  kimsenin anneligini yargılamıyorum, bu duruma dusmem. haddimi bilirim, bildigim gibi sık sık empati yaparak tum yanıtlarımda kendimi emziremeyen annelerin yerine de koyarım. ki koydum da.

  bu noktaya gelisi beni yıpratıyor,

  birden bire aaa ben soyle mukemmel bir anneyim, sen emziremiyorsun git yazık bebegine uzuluyorum soyle kotu bir annelik yapıyorsuna nasıl donusuyor is? ya da niye kendimi boyle hissetmeme sebep olunuyor?

  dogru bildigim / sorumlu davrandıgım / hassas oldugum bir konuyu yazmayacak mıyım?

  esra, tamamıyla farklı istisnai bir durumdan bahsediyorsun, direk adınla sana hitap ediyorum. incinebilecegin ozel durumları da acıklamıssın. empati de yapıyorum. anlayabildigimi de dusunuyorum. peki sen benim ısrarla neden yazdıgımı okuyor musun? neyi tehlikeli buldugumu neden boylesine ha babam yazdıgımı anlamaya calısıyor musun? gelinen bu noktada dustugum durumu ayrımsıyor musun?

  bende yorgunum,
  ozellikle dustugum bu durumdan.
  sanki boyle ne bileyim...  firavun

  emzirme/emzirmeme yaklaşımının n.ş.a. incitici olmaması gereken anneler;
  a)sağlık nedeniyle emzirememiş olanlar-bu bende olabilirdim,iça da,bir başkası da(şartları zorlardık o ayrı)
  b)sütü varken emzirmemeyi tercih etmiş olanlar-zaten seçimlerini yapmışlar,neden onun bunun bu konudaki fikri incitici olsun ki-

  ben de sağlık nedeniyle normal doğum yapamadım ama bu yüzden kendimi normal doğum yapmış olmakla övünenlerden,şansı sayesinde normal doğum yapmış olanlardan daha az ve eksik anne hissetmedim tüm söylemlere karşı..bu onların fikridir dedim ve önümüzdeki maçlara baktım..

  mükemmel anne diye bir şey yoktur..neyi daha iyi yapabiliriz diye burada değil miyiz zaten?ben şahsım adına daha önceden aldığım ama verimli kullanamadığım çam.kurutma makinesinden,nazilli'den oğluma labada getirtmeye kadar kısa sürede çok yararlandım nurturia'dan..

  belki bu yazışmalar sayesinde de 3-5 bebek biraz daha anne sütü alabilir diye ümit ediyorum o kadar...


  ikicocukannesi

  aynı umit bende de var-dı- firavuncum,
  ısrarla bu yuzden yazdım zaten, yoksa sabahın besinde ne isim var burada, hassas ve sorumlu hissediyorum kendimi, elimde degil.

  lakin kendimi buradan insanların kacmasına sebep veren/ yargılayan/ acımasız/ incitici baskılarda bulunan/ eli masalı / ne bileyim empati yapmayı beceremeyen /diger anneleri kucumseyen / höt diyen bir kadın gibi hissettim.

  gercekten uzuldum,
  yıprandım.


  Damla

  calliophe, benim aklımdan da başka türlü bir bilim kurgu geçiyordu. Sen bilim kurgu deyince yazayım dedim.


  Erkeklerde de süt bezleri var. Meme kanseri olabiliyorlar mesela, hatta akla hiç gelmediği için ve rutin tarama da olmadığı için genelde tespit edildiğinde geç kalınmış oluyor ve ölümcül oluyor ne yazık ki. Oksitosin de salgılanıyor erkeklerde. İster misin ileride kadınlar daha da yoğun çalışmaya başladıkça ve sütün yararları ispatlandıkça bebekler daha çok süt alsın diye babalar da emzirebilmeye başlasın? Ne güzel olurdu.  sedademirez

  ikiçocukannesi;

  kendi adıma çookk çookk teşekkür ederim sana..tam da yok sütüm azaldı ,zaten ekgıdalara başlarım bu aralar derken beni kendime getirdin...mücadeleye devam..sayende...
  mutlu ol lütfen:)


  firavun

  Benim hala umudum var..İsyan etsemde istediğim kadaaaarrr..İça'ya gelsin Mfö'den:)

  Damla,hah işte aynı ütopik rüyalarda buluşabiliyoruz..Benim eşime hep söylediğim eğer elime sihirli değnek geçse vereceğim hediye,emzirebilme..O dönemde onun adına ciddi ciddi üzülmüştüm böyle bir zevki tadamadığı için..  Cevaplamak için Üye ol