6 aya kadar sadece anne sütü ile ilgili

cemmurat soruyor: 10

Dünya Sağlık Örgütü, bazı istisnalar haricinde, ilk 6 ay sadece anne sütünü tavsiye ediyor.
Ama İngiltere'de bazı araştırmacılar bunun doğru olmadığı fikrinde, 4 ay sonra ek gıdaya başlanması gerektiği fikrindeler.
Henüz 10 günlük oğlumuzla "baba" olmaya çalışan biri olarak ve eşimin bebeğimize anne sütü verebilmek/vermeyi sürdürmek içi insan üstü mücadelesine bakarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ortaya atılan "ilk 6 ay sadece anne sütü sloganı" bazı anneler için acımasız bir söylem olabileceğini,  hemde bilimsel açıdan eksik yönleri olabileceğini aklıma getirdi. Siz ne dersiniz?
İngiltere'deki çalışma henüz yeni yayınlandı. (Aşağıdaki dergide)

Institute of Child Health, "Is ‘Breast Only’ for First Six Months Best?” University College London, 14 January 2011. Accessed 15 January 2011.
Not: İstisnalar annenin sağlık ve alışkanlıkları ile ilgili
Örnek olarak kronik bir rahatsızlığı olan anne, ilaç kullanması gerekeceği için bebeğine anne sütü vermesi tavsiye edilmeyebilir veya tuberkiloz, HIV gibi infeksiyona maruz kalan annelerinde anne sütü vermesi tavsiye edilmiyor. Kaynak:
 • Breastfeeding [http://www.nichd.nih.gov/health/topics/Breastfeeding.cfm]From the National Institutes of Health(National Institute of Child Health and Human Development)  
 • Bu soruyu cevapla


  134 Cevap


  nilaylilayla

  Minicik bebeklerin sindirim sistemleri ilk aylarda sadece anne sütünü-yada muadilini- tolore edebilecek formdadır.
  Onlara 3.ayda kıymalı spagetti falan yediremezsiniz. Dolayısıyla süte eşdeğer bir sıvıya ihtiyacınız var.
  Anne sütünden üstün görülen sıvı hangisidir? Herhangi bri hayvanın memesinden çıkan süt mü yoksa fabrikalarda toz haline getirilmiş berbat bi kokusu ve tadı olan sütümsü madde mi?

  ..böyle bir yorumda bulunmuşsunuz?berbat kokusu olan iğrenç şeyi içirmek zorunda olan anneler ne düşünsün ne yapsın?ki sizde bunu içirdiniz..peki bu kötülediğniz şey olmasaydı ne yapacaktık?benim de bebeğim premetüre doğdu...diğer normal doğum kilolu bebeklere yapıldığı gibi 2 gün aç bırakalım mama vermeyelim ,o emmeyi öğrenince zaten emecektir deyip 300-500 gr kilo mu kaybetseydi? artık 1 kilo çıkardık hastaneden..o yüzden şu mamayı da bu kadar kötülemeyin lütfen ya..


  nilaylilayla

  özet olarak emmek bebeğin hakkıdır demek de,emzirmek dururken ek gıda niyeki diye çıkışmak ta mama bö kaka demek te hepsi de kişiye göre kırıcı olabilen söylemler...evet empati yapıyorum..herkes 3 düşünüp 1 yazssın evet.


  nilaylilayla

  evet baştan sona okudum ...o yorumu örnek olarak verdim sadece..anne sütü varken vermeyip yazmşsınız? böyle biri var mı? kim var? bu sitede bile 1 tane yoktur...şakır şakır süt olacak da anne vermeyecek ..emzirmeyi sevmiyorsa sağıp verir...evet mamanın tadı kötü biliyorum...ama hiçbirzaman kötülemiyorum..iyiki varmış,yoksa halimiz nice olur diyorum hep..1.7 kilo bi bebekle..


  handanT

  lütfen yazılanları tekrar okuyun, burada hemen hemen herkes hem fikir bir konuda ; o da anne sütü varsa verilebiliyorsa verilebildigi kadar verilmelidir,eger ki aksi bir durum varsa verilemiyorsa mama tabiki verilmelidir.

  konuyu çalışmak çalışmamak gibi buradaki bir çok annenin yarası olan bir konuya getirmek çok alakasız.

  sizde bu fikirdesiniz anladıgım kadarıyla.

  ayrıca bende hiç emziremedim.  nilaylilayla

  zaten konu ne hak ,ne çalışıp çalışmamak,ne de mama!!!!!herkes farklı telden çaldı ve birçok kişi kırıldı..bu arada cemmurat baba da şaşkınlıkla izliyordur herhalde?  cemmurat

  Sevgili Arkadaşlar,

  Soru biraz amacını aştı galiba, üyelerden özür dilerim.

  ama buna rağmen benim bu konu ve genel olarak emzirme ile ilgili hiç tahmin edemeyeceğim kadar fikrim oldu. (hem sizden gelen deneyimler, paylaşımlar hemde kendi yaptığım araştırmalar sonucunda)

  Gülelim diye söylüyorum, İlk fikrim, Bu tür konular çok ama çok  hassas konular, asla böyle hassas bir konu hakkında soru sorma, yanlışlıkla sorarsanda ilk cevap gelmeden site yöneticine ulaş ve silinmesi için elinden geleni yap.

  Sorunun çoktan sorulduğunu ve üstünden beş-altı gün geçtiğini göz önüne alırsak ve olayı mantık çerçevesinde, duygulardan uzak tartışmaya devam etmek istersek benim sorularım/eklemelerim aşağıdaki gibi olurdu..

  1) kaç kişi ilk 2-3 haftadan itibaren D vitamini takviyesine başlıyor, neden?
  2) WHO'nun kendi sitesinde 15 Ocak 2011 tarihli "statement' yayınladı, Okuyamayanlar için ben özetleyeyim.  (benim gönderdiğim ilk makale ile aynı tarih olmasına dikkat çekerim, WHO her mama/ilaç firmasının gizli propagandasına cevap vermiyordur diye düşünüyorum)

  Ben özetleyeyim:

  DSÖ, dünya genelinde, annelere, optimum (en uygun) büyüme, gelişim ve sağlığı sağlamak için çocuklarını ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemeyi tevsiye etmektedir. Altı aydan sonra, tamamlayıcı besinler ile birlikte 2 yaşına veya daha ötesine kadar emzirmeye devam edilebilir.

  2009 yılında yayınlanan en son sistematik değerlendirme DSÖ’nün şu andaki tavsiyesini desteklemektedir.

  Bu sistematik değerlendirme, ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemek, ilk 3-4 ay sadece anne sütü ile besleyip daha sonra anne sütü-tamamlayıcı besinler ile beslemeye göre bir kaç (çeşitli)  avantajları olduğunu öne sürmektedir.

  Bu avantajlar,  gastrointestinal infeksiyonların riskinde azalma, daha hızlı hamilelik sonrası kilo kaybı ve menstrüel periodların gecikmesini içermmektedir. Diğer infeksiyonların veya allerjik reaksiyonlardın riskinin azalması gözlenmemiştir. İlk altı ay sadece anne sütü ile beslemenin büyüme üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat bazı gelişmekte olan ülkelerde demir seviyesi azalması gözlenmiştir.

  DSÖ yeni araştırmaları ve bulguları yakından izlemekte ve tavsiyelerini periyodoik olarak değerlendirmektedir. 

  Christy Feig
  Director of the Department of Communications
  WHO Geneva


  Diğer yandan konunun psikolojik/duygusal yönünden bakarsam,
  ben eşime veya yakın çevremden bir anneye veya adayına  , "emzirmek bebeğin doğuştan gelen hakkdır" demem, kendimde veya bir başkasında benim yakınıma bunu deme hakkını bulmam. 

  Emzirme ve emzirememenin sadece pediatri anabilimdalının alanına girmediğini, kadın-doğum ve psikiyatrinin de alanına girdiğini düşünüyorum. Sanırım hepimiz ruh sağlığı bozulmuş anneler yerine, mutlu ve şartlara göre en uygun beslenen bebekleri görmek isteriz. bu nedenle WHO'nun sloganını tekrar tekrar sorgularım.

  Ve bir temenni keşke Türkiye'de de emzirme koçluğu yaygınlaşsa ve bir çok anneye faydası olsa, hem de ücretsiz olarak sunulsa, ama bunun çok profesyonel bir deneyim ve yaklaşım gerektirmesi şart. Amatör koçluk ciddi anlamda ters tepebilir, hem bebek hem de anne ruhsal sağlığı için tehdit oluturabilir. Buradaki arkadaşlar üstüne alınmasın,  amatör koçluğa en bariz önekler annanneler-babannelerdir sanırım.

  Selamlar,
  selencem

  Cemmurat, sakın yazılanları sildirme. Bunların hepsi bilgi ve paylaşımlardır. Burada herkes iyi niyetli ama nutma biz kadınız, tartışırız :D Makale özeti iyiymiş, senin kişisel fikirlerinde. Saygılar :))


  nilberk

  Cemmurat;

  bir kez daha söylüyorum iyi ki sordun.sorunun amacını aşması ;haklısın ama genel olarak incelersen soruları ,amacını aşan bir sürü soru çıkar :))) o yüzden ben ısrarla baba sayımız artsın diyorum.

  selamlar

  Nil  Annegozuyle

  Nurturia'da daha çok baba, daha sağduyulu ve sakin bakış açısı olsun diliyorum.
  Bu konu ve hepimizin son birkaç yıl içinde doğum yapmış olması sebebiyle bünyelerimiz:) hassas.
  ikicocukannesi

  ben yazdıklarınızı buyuk bir ozenle okudum,,

  dort yıl tıbbi satıs mumessilligi yaptım calliophe az cok sektorun icinde bulundum. yabancı oldugum bir alan degil saglık sektoru. aramızda drlar da var katılan olur katılmayan olur. hatta buradaki ilk sorumdur dr akımları. konuyla alakalı diyecek yine sozum var.

  her dr'un dedigi mutlak dogru degildir arkadaslar. zira dr'lar insandır insanın oldugu her yerde hata olur. simdi bizim ulkemizde soyle bir isleyis var benim tanık oldugum. ilaccılar her ay bir kotayı doldurmak durumundalar. ilac reklamı yasak oldugu icin drlara birebir calısırlar prezantasyon yaparlar. hatta bazı ilaccılar drların potansiyel hastalarını cekebilmek icin drlarla gayet ilginc bir iletisim halinde olurlar. begenirsiniz begenmezsiniz lakin trde bu is boyle yurur. mesela cogu ilaccı drların kongre masraflarını ustlenir, zira geri donusumunu de dr ilaccıya saglar. o ay mesela sadece o firmanın ilacını recete eder. gibi...

  simdi efendim hayal gibi gelenlere sunu hatırlatayım: gittiginiz cocukcu size numune verdi mi? bebeginiz ek gıdaya baslayacagı zaman? belki oncesinde? mamacılar da boyle calısıyorlar cunku. drları ziyaret ediyorlar hediyelere boguyorlar diyorlar ki bizim numuneyi oner musterilerine. evet evet hastalara degil musterilere.

  bebeginiz ve basınıza gelenler icin cok uzgunum calliope. benimde kızımın karacigerlerini gereksiz yere yoran drlar oldu. cok sık dr degistirmek durumda kaldım malesef. artık sorguluyorum. mot-a-mot her dediklerini uygulamıyorum. lakin oyle bir sektor ki -ozellikle cocukcular ve kadın dogumcular- somuruye son derece acık. evladı atesler icinde yanan bir bebegin annesi son derece kotu olasılıklar sıralayan dr'a kolay kolay karsı cıkamıyor. ya da gebeyken anneyi strese sokabilecek her kelime somuruye meydan veriyor...

  anne sutu demir eksikligine mi yol acıyormus bu arada? dogru mu okudum ben? her arastırma dogru olsaydı bundan cok degil 70 80 yıl once amerikalılar sigaranın iyi bir sey oldugunu salık veriyorlardı oyle degil mi? yanlıs mı hatırlıyorum?

  guya yazmayacaktım,
  mama satıcıları ve opsiyonellik anlamında fikrim budur.
  biraz supheciyim.  Cevaplamak için Üye ol