İŞE BAŞLAYACAĞIM,HENÜZ TAM ANLAMIYLA EK GIDA ALMIYOR.

ruvosid soruyor: 5

işe başlayacağım,bebeğim henüz tam anlamıyla ek gıda almıyor.gece uykusu yok sabaha karşı uyuyor.1 aydan az vakit kaldı.ne yapmam lazım?üstelik kimin bakacağıda muamma.tam bir bilmecedeyim.yardımmm lütfenn...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ayberk_aynur

kaç aylık


GOGO05

sen olmayınca zorunluluktan yiyor canım merak etme bende 8 aylıkken bıraktım ilk günler zor oluyor ama sonra alışıyorsun merak etme çalışan annelerin kaderi bu belli bi zamandan sonrada oh be diyosun işte azıcık dinleniyorsun 17 aylık ama hala geceleri uykusuzum sağlıklı diye şükür ediyorum tabi bide kameram var evde özlediğimde açıp izliyorum tavsiye ederim


gecce

ruvosid önce uyku sorununu çözmeni öneririm bebeğini saat 7-8 arası uyandır çok mızmız olcak uykusunu alamadığı için oynat oyala akşam 8 de yattığı yeri bilmiycek


fistikcik

Tam anlamıyla derken ?
Bu ayda bir bebek zaten ek gıdayı az miktarda yer. Yine anne sütü (alamıyorsa da mama) onun için önemli bir besin olarak kalmaya devam eder.
Emziriyorsanız sütünüzü sağıp bırakabilirsiniz. Bebeğiniz ek gıdadan yediği kadar yer, kalan besini de anne sütünden alır.

Diğer cevaplarda yazılanlara da katılıyorum. Uykusunu düzenlerseniz geri kalan herşey de rayına oturur. Sabah 7'de kaldırın bebeğinizi. Saat 9-9:30 gibi tekrar uyutun. Bir de öğleden sonra 13:30-14:00 gibi tekrar uykuya hazırlayın. Bazı bebekler bu dönemde akşam üzeri bir kısa uyku da yaparlar, kimileri ise istemez, gece uykusuna erken geçer. Siz bebeğinizin ihtiyacına göre hareket ederek 18:30-19:00 gibi gece uykusuna yatırın.


neretva

Bir ay yeterli bir süre bence de. Ama şu anda harekete geçin. Öncelikle bakıcı adaylarını bulun. Onları eve çağırın ve bebekle nasıl iletişim kurduklarını gözlemleyin. Bebek bakımı dışında yardım isteyecek misiniz? Evetse, mesela bebek uyurken iş yapacaksa bunları açıkça konuşun. Siz işteyken habersiz gelip bakıcıyı kontrol edecek biri var mı? Haftada bir gün 10 dakika bile gelse yeter. Bunu ona söylersiniz, annem uğrayabilir dersiniz mesela. Siz işe başlamadan bakıcı mutlaka başlamalı. Bir hafta kadar siz evdeyken baksın. Bebeğiniz sizi arada bir görsün. 2-3 gün sonra ona bırakıp çarşıya pazara gidin. Alışsın, trak diye bırakırsanız çocuk şaşırır.

Bebeğinize günlük bir plan yapın. Bunu buzdolabına asın, bakıcı da bilsin. 8 aylık bebeklerin günlük düzeni yaklaşık şöyledir:

630-7 kalkış, anne sütü
8 Kahvaltı
9-930 sabah uykusu
1030-11 uyanma, anne sütü veya mama
12 öğle yemeği
13-1330 Uyku
1430-1500 uyanma, anne sütü veya mama
1600-1630 Akşam yemeği
1800 Anne sütü veya mama (uykudan önce tekrar anne sütü veya mama)
Mızmızlanırsa 17-1800 arasında yarım saatlik uyku ve 19'da yatış. Uyumuyorsa gece uykusu 1830a çekilebilir. Gece besleniyorsa 2300'dan önce biberonla o uykudayken besleyebilirsiniz veya emzirebilirsiniz.

Bu rutindeki saatler değişkendir. Bebeğinizin uyku belirtilerine göre değişir. Bakarsınız sabah uykusunu 10da uyur, o zaman öğlen uykusu da 2de olur.

Siz işe başladıktan sonra gece daha sık kalkıp emmek isteyebilir. Bu normaldir, sizi özleyecek. Arkadaşlara katılıyorum, 1 yaşına kadar ağırlık sıvı beslenmede olmalı. Sabah 1-2 bebe bisküvisi, biraz peynir, bir yumurta sarısı (azdan alıştırdıysanız) yeter. Öğlen biraz çorba, yoğurt. Akşam meyve-yoğurt olabilir.Cevaplamak için Üye ol