8,5 aylık bebeğim hiç bir şey yemiyor.

laedri88 soruyor: 10

Kızım 8,5 aylık. Ek gıdaya geçtiğimizden beri (Yaklaşık 3 aydır) hiç sorun yaşamadık ek gıda konusunda. Kabızlık durumlarını saymazsak. Yalnız 3 gündür yavrum ağzına lokma koymuyor. Kaşığı görünce yemek yemekten vazgeçiyor. Kaşığı kesinlikle reddediyor. Eskiden tüm öğünlerini güzelce yerdi. Hatta bu yüzden on gündür emziremiyordum. Sütüm azaldı neredeyse gitti. Çok arada mama yiyordu. Şimdi ise yemek yemek istemiyor. İyice iştahı kaçtı. Sadece önüne koyduğum parmak gıdaları kendi eliyle yiyor. Başka bir şey yediremiyorum. Beni emmek de istemiyor. Mama yiyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Hiç böyle yapmazdı. Yemeyen çocuğu beslemek gerçekten zormuş. Çocuğumun iştahının geri gelmesi için ne yapmalıyım? Geri gelir değil mi?


Diş de çıkarmadı daha. Acaba diş çıkaracak da o yüzden mi böyle yapıyor bilemiyorum? Ama görünürde hiç dişi yok.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


laedri88

Diş de çıkarmadı daha. Acaba diş çıkaracak da o yüzden mi böyle yapıyor bilemiyorum? Ama görünürde hiç dişi yok.


eseyna

Muhtemelen diş çıkaracak oğlumda 8 aylıkken ilk dişini çıkardı ve o dönemde hiçbirşey yemez olmuştu sadece yoğurt yiyordu. Zor bir dönem ama geçici sıkıntı yapmayın.


kurablyemm

Diş olabilir enfeksiyondan kış olduğu için bi sağlık ocağına gorurseniz veya Dr tahlil falan yapar ani kesilmesi normal gelmedi


aras14

Merhaba, ben de ilk ek gidaya baslarken hic zorlanmadim.hatta oglum daha yok mu diye bile aglardi ama 7.ayini doldurduktan sonra bir anda yemeyi birakti benimki de. Once disten sandim ama o donem dis cikarmadi. Malesef hala da yemek sorunu yasiyoruz. Ben onun bu yemek sorunundan dolayi disari bile cikamiyorum. Disarida hic yemiyo. Onune video aciyorum oyle keyfi gelirse aciyo agzini. Mesela bugun aksam yemegini yedlrebilmek icin elektrik supurgesini actim o supurdu ve o arada agzini acti anca o sekilde yedirebildim. Ben o donemlerde esim saklabanlik yapiyodu ben anca o sekilde yediriyodum. O donem oyle gecti. Zaman gectikce algilari acildigi icin yedirmek daha da zorlasiyo. Bi donem de hic kasigi gostermeden hep arkadan yedirdim o da beni bir ay kadar idare etmisti:)

Ne diyim kolay gelsin amatek degilsiniz bu sorunu yasayan cok anne var malesef.


kurablyemm

Dr goturun reflu vb bi şey olabilirselencem

Kendi yemek istiyor olabilir. Önüne koyun, yediği kadar yesin.


laedri88

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Şu an kahvaltısını yapmıyor. Eline verdiğim havuçla oynuyor. Ve bu çocuk dört saat önce yedi en son. Çok çaresizim. İnsan çok üzülüyor bebeği yemek yemeyince. Önüne koyduğumda da bazen yiyor bazen yemiyor. Şimdi yemiyor mesela. Çok zorlamak da istemiyorum iyice yemek yemekten tiksinecek diye. Ama karnı da aç biliyorum. İki arada bir derede kaldım.


aras14

Ben suna da inanmiyorum mesela etrafimdaki herkes birak yedirme illa ki acikip kendi isteyecek yemeği diyolar ama ben bunu hic yasamadim malesef:)ben de mesela onune koyuyorum kasiga yemek geldigi zaman silkeliyo oyle koyuyo agzina:) oyle uyaniklar ki:) zorlama demiyorum ama mumkun mertebe sik araliklarla az az besle. Ki midesi iyicene kuculmesin bebisin. Biz mumkun mertebe bos birakmadik. Hala da eline surekli havuc, salatalik veriyoruz. Cok zor biliyorum. Inan ben hsonlari yemek yeme saatlerine gore disari cikabiliyoruz. Mesela mama sandalyesinde yediriyosan onune bi kabin icine su Koyun onunla oynasın ya da onune bir seyler koyun suyun icine atsin. Ben oyle yediriyorum. Her hafta başka bir yontem buluyorum. Malesef cogu cocuk boyle ve en kotusu de bizimkiler gibi rahat yiyen cocukken bir anda istahlarinin kesilip yemegi reddetmeye baslamalari:(green82

Evet dişlerden olması çok muhtemel. Kaşıktan dişi acımış olabilir, hala acıyor veya korktuğu için şimdi kaşığı istemiyor olabilir. Eline vereceğiniz besinler en iyisi.  Hafif tatlı püre tarzı besinler hazırlayıp açlığını giderecek kadar biberonla verebilirsiniz (çok uzun süre yapmayın alışır) İştahı geri gelecektir merak etmeyin. Yaz olsa soğutulmuş besinler verin diyeceğim ama üşütmesin. Soğan, pırasa türü şeyleri de kemirmeyi sever çocuklar bu zamanlarda bir deneyin isterseniz.


laedri88

Önüne koyduğum yiyecekleri yiyordu bugün onu da yemedi. Oyun oynadı peyniriyle yumurtasıyla. Benim vermemi de istemiyor. Ne güzel en azından kendi yiyor diyordum. Acele ediyorum belki. Belki de geçici bir durumdur bu. Öyle olmasını umuyorum. Ve hiç yapılmaması gereken bir şeyi yapıyorum iki gündür. Televizyondan çizgi film açıp yediriyorum. Buna da alışacak diye korkuyorum. Sonra aç kalacak diye korkuyorum. Ha bire korkuyorum yani. Gerçi bizim evde kızım kendini bitaz anlamaya başladığından beri o uyanıkken televizyon açık olmuyor. İzletmemeye çalışıyorum. Ben de televizyon izlemeyi sevmem. Ancak ilk defa hiç yapmam dediğim ve zararlı olduğunu bildiğim bir şey yaptım ve yapıyorum. Başka çare bulamadım.

Hakikaten ilk başta ek gıdaya geçerken yaşamadığım sorunları şimdi yaşıyorum. Çok zormuş.

Suyla oyunu deneyeceğim ama sudan da korkmaya başladı bir buçuk aydır banyoyu çok seven kızım çığlık kıyamet banyo yapıyor artık. Eskiden tek başıma bile yıkardım. Şimdi eşimle bile zor yıkıyoruz. Bilmiyorum önüne su koyunca yemek yer mi. Muhtemelen yere falan atar ya da hiç ellemez korkudan. Ama deneyeceğim.

Eline havuç yeşil soğan gibi şeyleri verince ağzıyla kemiriyor ama onlar karnını doyurmuyor maalesef. Sadece dişlerini kaşımasına yardımcı oluyor. Parmak gıdaları kendisi yese bile yoğurdunu çorbasını nasıl yiyecek bilmiyorum.

Geçsin bu durum çabucak geçsin.Cevaplamak için Üye ol