Bebek var mi? yok mu? acil yardim

Eleonora soruyor: 8

Merhaba Arkadaslar,
Yegenimin 10 senedir cocugu olmuyordu. Gunlerden bir gun bir surpriz yapti hamile oldugunu soyledi, hepimiz havalara uctuk, buraya kadar hersey normal.
Ancak 7 haftasinda doktor bebegin kalp atisini duyamadigini soyledi, yegenim sinir krizleri gecirdi, farkli bir doktora gitti bebek var ancak kalp atisini duymak icin erken oldugunu soyledi. Kizcagizin aglamakdan gozpinarlari kurudu.Bugun yine gitti doktora kese var ama bebek yok diyorlar? Ne yapacagiz bilemiyoruz, boyle bir sorun yasayan oldu mu?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Çok üzüldüm. Ben de yeğenine göre çok az ama 25 ay bebek hasretiyle yanıp tutuştuğumdan az da olsa anlıyorum.
Kese var bebek yoksa buna boş gebelik deniyor, sanırım gebeliğin erken safhasında gebelik herhangi bir sebepten dolayı devam edemiyor.
7 haftalıkken kalp atışının duyulması gerekir.
İnşallah sağlıklı bir hamilelik müjdesini en yakın zamanda verir yeğenin. Çok zor bir dönem, çok iyi biliyorum, ben o dönemde, "sadece hamile kalmak istiyorum, hamile kalayım, düşük yapayım, yeter ki hamile kalayım" diyordum. Ama sonra ne mi oldu, bebek olayını rafa kaldırdığım, kafamdan çıkardığım, hiç tahmin etmediğim bir dönemde hamile kaldım, oğlum 11 aylıkken de 2.hamileliğimi öğrendim. Hayatın ne zaman ne getireceği hiç belli olmuyor...


Damla

Çok benzer şeyleri ben de yaşadım, boş gebelik denmişti. Burada tecrübelerimi paylaşmıştım: http://www.kitubi.com/2009/11/17/bos-gebelik/

Kan testi istememiş mi doktorlar? Boş gebelikte kanda beta HCG değerleri düşük çıkıyor bildiğim kadarı ile. benim gittiğim doktor acil kan testi istemişti, dış gebelik gibi bir durum olmadığından emin olmak için çok önemli.

Eğer olumsuz bir sonuç çıkarsa (umarım sadece erken gitmiştir), bunu hamile kalabiliyorum diye yorumlayıp olumlu düşünmesine teşvik etmenizde yarar var.


Damla

Şimdi yazdığımı okudum, sanki ille de boş gebelikmiş gibi yorumlamışım gibi olmuş. Yine bende oğluma hamileliğimde, adet düzensizliği olduğu için benim son adet tarihim ile, gebelik tarihim örtüşmemişti, doktorum birkaç hafta takipten sonra gebelik haftamda düzeltme yapmıştı.


BERaNA

bi arkadaşımın başına geldi. hamilelik onu  çok sarsmıştı .çok kilo verdi hiç bir şey yiyemedi.hergün serum takıldı. sonra bebeği göremediklerini  sölediler bir çok hastanede. ancak biraz zaman verebiliriz isterseniz dediler ve bir süre sonra(10 gün )kadar sonraki  muayenede bebek var denildi  ve şuanda sağlığı da  yerindeymiş..4 ayında şuanda arkadışm anca kendini toparladı..kader_eymen

son baktırdığınız ultrasondan ve betaHCG kan testinden ( kanda gebelik testi) 2-3 gün sonra tekrar bir kan tahlili ve ultrason ile değerlendirilmesi gerekiiyor.son adet tarihiyle uyumlu olmayabilir (yani geç ovulasyon-yumurtlama  olmuş olabilir) bu yüzden 8-9. haftaya kadar beklenebilir kalp atışları görülmesi için.
    beta HCG tahlilleri arasındaki yükselme( değer iki katına çıkması gerekiyor ) ve ultrason bulgusu ile net sonuca ulaşılabilir.ultrasonda halada kese içinde bebek görülmediği durumlarda, anembriyonik gebelik( boş gebelik ) düşünülebilir.


Eleonora

Merhaba Arkadaslar,

Bugun bebegi kurtaj ile aldilar:(:((:::::: Psikolojik tedavi sureci basladi. Uzgunuz hemde coookkkkk. Birde icimde bir uhde kaldi, ama o doktoru ziyaret edecegim o kesin. kalp atisini duymak icin Ilk kontrole gitti
zaman doktor ne demis biliyormusunuz?
Kalp atisini duyamiyorum,  yarin gel tekrar bakalim duyamazsak kalp atisini bebegi aliriz.
Ya 10 sene cocuga hasret kalmis genc bir insana bu cevap nasil verilir. bunu soyleyen TR  standartlarina gore, okumus, kultur sahibi, bilgili, aydin kisi. ne yaparsiniz. yanlis mi dusunuyorum acaba bu adami ziyaret ve sikayet etmek hakkim degil mi?


CiciAnne

9. haftaya kadar beklenmiyor muydu bu durumlarda? ben mi yanlışım acaba??

Geçenlerde gazetelere düşen prof. kadın doğum uzmanını görmüşsünüzdür; sadece kürtaj için çocuğun sakat olduğunu söyleyen...

Tek doktorla verilemeliydi bence bu karar...


kader_eymen

çok üzüldüm...


Cevaplamak için Üye ol