emmiyor

didoba soruyor: 6

Kızım 2,5 aylık ve sadece anne sütü alıyor. ilk ay 1 kilo 2. ay 800 gr almıştı. bu hafta sadece 40 gr almış. Kilo almaması zaten başlı başına bir problemken bir de emmek istemiyor. normalde 3 saatte 1 besleniyordu birkaç gündür 3 saat geçiyor 4 saati buluyor ama o meme istemiyor. açlıktan kaynaklı ağlama falan yok.ama meme verince sanki bir yerini sıkıyormuşum gibi katıla katıla ağlıyor. Bugün bekledim nasılsa acıkınca ağlar diye 6 saati buldu acıkma tepkisi yok. emzirmeye çalıştım elleriyle resmen yumrukluyor beni emmek istemiyor. emmeden beslenemez ki. biberon da almıyor. kaşıkla verdim ona da direndi.   ne yapacağımı şaşırdım. bana bir akıl verin lütfen

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ozgemm

Selam,
Buna çok benzer olay benim başıma gelmişti. Sizi çok iyi anlıyorum. O minicik bedenin doymadığını görmek üzücü oluyor. Kızım uyanıkken kesinlikle emmiyordu.Emzirme pozisyonuna geçince sizinki gibi delicesine ağlamaya başlıyordu. Tabi benim için çok üzücüydü.Aç kalıcak diye strese giriyordum çünkü benim kızımda 6 hatta 7 saat acıkma belirtisi vermiyordu.

 Şunu denedim; daha küçük olduğu için sık uyuyorlar ve ben her uyuduğunda emziriyordum. Yani doyurmak için uyumasını bekliyordum.Doktorum bunun  inat olduğunu söyledi, zamanla değişir dedi ve sütüm de geldiği için mama vermedi hiç.Nasıl emzirebiliyorsan öyle yap dedi. İnanın 6 ay kızımı hep uykudayken emzirdim.3 saatten fazla aç kalırsa ve uyumazsa kaşıkla aldığı kadarını veriyordum. Bizim doktorumuz anne sütü dışında 1 tek ıhlamur vermişti, anne sütünü kaşıkla almadığı zamanda ıhlamur verdim. Onu çok güzel içiyordu, ve hiç hastalanmadı kışın, çok faydasını gördüm.

Ne zaman 6. ay bitti ek gıdaya geçtik biraz oh dedim, ama şimdi çok şükür kızım uykusu geldiğinde kendisi emmek istiyor :)) Yani değişiyor huyları. Sizde uykudayken vermeyi deneyin, inşallah sizin bebişinizde (kötünün iyisi) bu şekilde alır da sizin de içiniz biraz rahatlar.
Eğer denerseniz sonucu bildirir misiniz? Umarım herşey yoluna girer, bebişinizle mutlu günler :)))


fairygirl

çocuk ısrarala emmiyorsa ya ğöğsünüzden onu rahatsız edecek ama sizin farkına varamayacağınız ölçüde koku geliyordur bu yüzden emmek istemez.buna çözüm zeytinyağlı sabunla ılık suyla ğöğsünüzü yıkayın.2.sebep yediğiniz gıdalarda acımsı bir tat varsa süte geçmiş olabilir bazı gıdalar gaz yapıcıdır bu etkili olabilir .ayrıca çocuklar uyursa bu da bir çeşit kilo alımıdır zamanla farkedersiniz.bazı büyüme hormaonları uyurken ortaya çıkıyor.çocuklar çeşitli huylar ediniyorlar benim ki de öyle bazen emmez bazen biberonu secer yer bazen biberonla açlıktan ölse yemez.bu durumda bende biberonları tekrar sterilize ederim tekraar başlar.siz de bunu deneyin.onlar aslında umduğumuzdan daha temiz hijyenikler.


olcameric

benim oğlanda bazen çok zor emiyor böyle durumlarda emme refleksini uyarıyorum.ya dişlik gibi emmeyi sevdiği bir şeyi  veriyorum ya da parmağımı...aç ise zaten cokkur cokkur emiyor, o sırada hemen memeyi veriyorum.dene bi istersen.


didoba

Özgemm uykudayken değil de uyanmak üzereyken verdim bugün o zaman aldı ve yaklaşık 20 dk emdi. bu 20 dk.da da uyumaya devam etti. bu şekilde devam etmesine de razıyım. umarım kilo da alır. çünkü geçen hafta emme problemi olmadığı halde sadece 40 gr almıştı.

fairygirl kızım biberonu hiç almıyor. kendimle ilgili koku ve tat olayını bilmiyorum tabi. en kötü gün sşıtı duş alıyprum yediklerime özellikle dikkat ediyorum gaz yapmasın diye her gün tohum rezene içiyorum. ama doğduğundan beri kızım çok iştahsız emiyordu zaten. şimdi savaş halinde.

ogunel ben de parmağımı tutuyorum ağzına parmağımı şapur şupur emerken emzirme pozisyonuna aldığımda yırtıyor kendini.
oğlumda bunları hiç yaşamadım. çok iştahlıydı ve emmeye çok düşkündğ 2 yaşın akadar emdi ve ayda en az 1,5 kilo alırdı. tecrübeszi anne gibi oldum. çok şaşkınım

salı günü tekrar kontrole gidicez inşallah güzel haberlele dönerim


ozgemm

Canım birde eğer sütün çoksa, emzirmeden önce biraz çek istersen. Benim kızım uykuda aldığı için en azından yağlı kısmını alsın diye, doktor bunu önermişti. Sulu kısmını sağıp yağlı kısmını veriyordum, o zaman güzel kilo almıştı :))


olcameric

benimki de kucakta ayıkken almıyor.dediğim uyarma işini yatarken yapıyorum.çaktırmadan yanaşıyorum:)bir de şunu farkettim gazını kucaktayken alttan çıkaramıyor yatarken çok rahat çıkarıyor ve rahat olduğu pozisyonu kendisi alıyor...Cevaplamak için Üye ol