Anne sütü değerlendirme.

musbet soruyor: 10

Merhaba.
Bebeğim 4 aylık ve kilo alımı çok az olduğu için artık ek gıdaya başlamamızı istedi doktorumuz.
Bugüne kadar emmediği için sütümü hep sağarak verdim.4 aylık oldu ve hala içtiği süt 3 saatte bir 70-80 cc.Benim zorumla anca 100 cc bitiriyor oyalana oyalana.
Şu günlerde ise sütü çok zor içirir oldum.Bıraksam akşama kadar aç gezecek...
Sorum şu:hipp pirinçli ve yulaflı mamayı anne sütü ile hazırlayabiliyorsun ama anne sütü fazla ısıtılmadığı için bu mama çok zor kıvam alıyor.Kaynar su ile yapınca 1 kaşık toz ile kıvam alıyorsa anne sütü ile 2 kaşık atıyorum yine aynı kıvam yakalanmıyor.
anne sütünden yoğurdunda çok iyi tutmadığını okumuştum.Sizler ne önerirsiniz?Madem ek gıdaya geçecek,o zaman bu sütleri bi şekilde yiyeceklerinde değerlendirmek isterim.
anne sütü ile neler yapabilirim mesela?

Su ile yapılan kaşık mamaları anne sütü ile de hazırlanabilir mi?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


MCA

aylık kaç gr aldı ki? bazı doktorlar gereksiz yere ek gıdaya geçmeye çalışıyor, resmen anne sütü düşmanlığı yapan var malesef.


fistikcik

Merhabalar,
Emmeyi reddeden bebekler biberon ya da kaşıkla verilen anne sütü ya da mamayı içerler genellikle. hem memeyi, hem de başka şekilde verilen sütü reddediyorsa bunun başka sebeplerini iyi araştırmak gerekir. Bu durumda ek gıdayı da reddetme olasılığı yüksektir. Ek gıdaya başlamadan önce bebeğinizde tespit edilememiş bir reflü, alerji ya da başka herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol ettirmenizi öneririm. Çünkü hiçbir bebek bir sebep olmadan kendini aç bırakmaz. Bir çocuk gastro-enterologu size yardımcı olabilir.

Bu konuda tetkikler yaptırdıktan sonra dilerseniz memeye tekrar dönmesi için çeşitli yöntemler mevcut. Ama önce sorunun ne olduğunu tespit etmek gerekli.


musbet

mca ; bebeğim 1 ayda 300 gr aldı sadece.Doktorumuz 10 gün daha deneyip öyle karar verelim dedi.10.günün sonunda sadece 80 gr aldığını gördük.


fistikcik ; bebeğimin idrar ve kültür tahlilleri temiz çıktı.Kusması olmadığı için aklımıza reflüyü getirecek hiç bir belirti yok.Allerjisi olsa belirti vermezmiydi ?
Bebeğim acıktığında ağlayarak açlığını belirtiyor fakat 4 aylık olmasına rağmen hala yenidoğan kadar sütü içip bırakıyor.Yani şu aralar en az 120-150 arası içmesini beklerken benim bebeğim o çok aç hali ile sadece 60 alıp bırakıyor.Ben biberonu 110 ile dolduruyorum ama kalan sütü anca 2 saat içinde bitirtebiliyorum.Bu da bir sonra ki biberon saatini aksatıyor ve gaz yapıyor.


CokBilmis

Ben de bu doktorları anlamıyorum. "Kilo alımı az, ek gıdaya geç" ne demek ki?

Sanırsın 4 aylık çocuk, oturacak bir kase muhallebi yiyecek.

Ek gıdaya zaten bir çay karşığının ucuyla tadına baka baka geçiyorlar. Ek gıdaya başlayınca birden kilo mu alacak?

Bence başka bir doktora daha danışın.


MCA

4.ayda 350 gr alan kızımı doktorumuz ek gıdaya geçirmişti. kızım iri bir bebek, ağırlığı 75-90 persentildedir buna rağmen ek gıdaya kesinlikle geçmelisin demişti. daha önceleri 500-1000 gr arası alan çocuk o ay hepimizin grip olması nedeniyle 350 gr almıştı bence. doktoru dinlemedim emzirmeye devam ettim, ertesi ay 500 gr almıştı. zaten o doktoru başka bi hatası yüzünden bıraktık. size tavsiyem bebeğinizi başka bi doktora götürmeniz, yada sağlık ocağında tarttırabilirsiniz. üzülerek söylüyorum ki tartı ile oynayan drlar bile varmış. emmeye dönmesi konusunda  fistikcik size yardımcı olabilir, hem o zevki aldığında daha çok süt içer- daha çok kalori alır, sizde sağma zahmetinden kurtulursunuz.fistikcik

Tekrar merhaba,
İlk mesajınızdan biberonu tamamen reddettiğini çıkarmıştım. Böyle olmadığına göre zaten bahsettiğim sağlık sorunu ihtmal ortadan kalkıyor.
Bebeğiniz erken ya da düşük kilolu mu doğdu ? Durum böyle ise çeneleri çabuk yorulduğu için az az ama sık sık süt içiyorlar. Kızım ilk aylarda böyleydi.

Tracy Hogg gibi bazı uzmanlar bebeklerin belirli süt içme saatleri ve miktarları olması gerektiğini yazsalar da ben buna katılmıyorum. Belki de sorun tam da buradadır. Kızınız az ama sık sık beslenmek istiyordur (ya da buna ihtiyacı vardır). Her bebek bir seferde 120 ml içecek diye bir kaide yok ki... Kimi zaman 60 içer, kimi zaman daha az, kimi zaman daha fazla... Emzirme ya da biberonun saate bağlanması doğru değil. Bebek ne zaman ve neye ihtiyacı olduğunu bilir. Biz yetişkinler için 120 ml içip 2-3 saat uyuması pratik olabilir belki, ama ya bebeğin ihtiyacı bu değilse ?? Emzirseydiniz bir seferde ne kadar içeceğini kontrol edebilir miydiniz ? O zaman neden biberonla kontrol etmeye gerek duyuyorsunuz ? Sizin yerinizde olsam bebeğinizi zorlamaz, beslenme saatlerini falan boşverir. Ne zaman ve ne kadar isterse o kadar beslerdim.

Şimdi gelelim emme meselesine. En başından beri mi reddetti emmeyi ? Yoksa önce emdi ve sonra biberon alınca mı memeyi reddetmeye başladı ? Memede ağlıyor, huysuzlanıyor muydu ? Huysuzlanması memeyi aldıktan birkaç dakika sonra, tam da süt akışı başladığında mı meydana geliyordu ? Bunları bilirsek sorunu çözmek için daha doğru bir yol izleyebiliriz.


musbet

mca ; bebeğimin kilosunu hem sağlık ocağından hem de özel doktorundan takip ediyorum.Kilo alımı maalesef az olarak devam ediyor.

Mesela dün gece saat 1 de 70 cc içirdim uyku arasında(ben 110 hazırlıyorum fakat uykuda bile o kadarcık içiyor).Sabah 6 da kalktı,7ye kadar biraz oynadık ki acıksın iyice diye.Aradan 6 saat geçmiş olmasına rağmen içmek istemedi.Sadece 20 ml içti ve bıraktı.Ara ara tekrar verdim ama almadı.Saat 8de yine denedim,bu sefer yine 20 ml içti ve bıraktı.Ben de hipp pirinçli kaşık mamasından hazırladım yarım saat sonrasında 110 cc kadar ve onu afiyetle yedi.
Bu arada uykudan uyandırmıyorum süt için,kendi ne zaman uyanırsa o zaman besliyorum.


musbet

fistikcik;bebeğim 38.haftada sezeryan ile 3190kg olarak dünyaya geldi.Doğduğunda emme refleksi çok kuvvetliydi fakat benim sütüm olmadığı için ağlaması hiç bitmiyordu.İlk üç gün gece gündüz emzirdim fakat göğsümde süt olmadığı çok açıktı.

Doktora götürdük kontrol için ve 3 günde 450 gr gibi bir kilo kaybı gördük.Sarılıkta olmaya başlayınca mecburen önce emzirip üzerine kaşıkla mama vermeye başladım.Nihayet 2 haftanın sonunda emerken dudak kenarında beyazlıklar gördüm.Süt gelmişti evet ama yine yeterli değildi maalesef.Sağdığımda sadece 10 cc kadar çıkıyordu.Doktora gittik yine kontrol için ve 2 haftada doğum kilosuna ulaşamamıştı bile.Doktor mamayı biraz daha arttırmamı söyledi.Yine aynı önce emzirme sonra mama şeklinde devam ettik.Her emzirmede acaba yutkunuyormu diye dinliyordum fakat hiç yutkunma sesi gelmezdi.Doğal olarak emzirme sonrası açlıktan ağlama krizleri olurdu.Velhasılı kelam süt gelir gelir dediler ama gelmedi maalesef...1.ayın sonunda mecburen biberona geçtik çünkü mama her tarafa dökülmeye başlamıştı ve sütte hala istenilen miktarda değildi.Bu arada bebeğimin gaz sancıları tavan yaptı.Ne zaman meme versem ayaklarını dikleştirip kendisini geriye atmaya başladı.Her meme seansı yoğun bir ağlama sonucu sona eriyordu maalesef.Artık memeyide emmek istemeyince sütü arttırmak için düzenli sağmaya başladım.Sağdıkça süt biraz biraz arttı.Tabi gün içinde meme teklif etmeye hep devam ettim ama sonuç hüsran tabi.Bu şekilde bu günlere kadar geldik.Şuan 3 saatte bir 70 cc anca çıkıyor göğsümden.Gece 1 öğün mama verip sütümü gün içinde biriktirip öyle veriyorum.Sevindirici yanı ilk haftalar günde 1 biberon anne sütü diğer öğünleri mama alırken şimdi sadece 1 biberon mama diğer öğünlerde anne sütü alıyor.

Az önce mca arkadaşa anlattığım gibi.Her bebek sabah kalkınca sütünü içer diye gördüm hep ama benim bebeğim o kadar saat geçmesine rağmen süt içmeyi ret ediyor.
Her acıktığında istediği miktarı vermeyide denedim ama bu seferde ne zaman neye ağladığını çözemez oldum.Bazen açlık ağlamasıdır diye düşünüp sütü hazırlıyorum ve içmiyor bazende biberonu tamamen bitiriyor...

Bu arada ek gıda denemelerimiz şuana kadar çok başarılı.Pirinç unlu kaşık mamasına bayılıyor.Elma-armut-şeftali pürelerini yerken ellerimi tutuyor yemek için.Patates-havuç ile yapılan sebze püresinide aynı şekilde bayılarak tüketiyor ama anne sütünün onun için daha önemli olduğunu düşündüğüm için tam öğün olarak vermiyorum hiç bir şeyi.musbet

soda;bebeğim 1 aylıkken 100 cc içerdi ve yinede doymazdı.Şuan 4 aylık ve sadece 60-70 cc içiyor.Normalde büyüdükçe miktar artması gerekirken bizde daha da azaldı nedense...


CokBilmis

Soru saibinin kişisel durumunu bilemiyorum, elbette doktoru söylemişse ihtiyacı vardır ama genel olrak bu sorunun cevaplarını okuyanlar panik yapmasınlar diye yazıyorum:

Normal doğumda bebek doğum kanalından sıkışarak çıktığı için ciğerlerindeki su boşalıyor ve bu nedenle doğum sonrası kilo kaybı çok az oluyor.

Oysa sezaryenle doğumda bebeğin ciğerleri doğarken boşalmadığındna, doğum kilosu ile ertesi günkü kilosu arasında çok büyük fark oluyor ve doğal olarak doğum kilosunu yakalaması bile neredeyse 1 ayı bulabiliyor.

Ben de sezaryenle doğum yaptım. Hastanedne çıkarken kızımda ciddi kilo kaybı olduğunu ve ek olarak hazır mama içirmem gerektiğini söyledi "çocuk doktor"u. Dinlemedim tabii, kızımı ilk 6 ay sadece anne sütü ile besledim. 36 aylık ve hala emiyor. İlk ayı atlattıktan sonra boyu da kilosu da her zaman %90 persentil içinde bir bebek oldu.

Yani sezaryenle doğum yapan annelerin, kilo konusunda endişelendirilmesi büyük bir cahillik oluyor çoğu zaman ve bunu da doktorlar yapıyorlar ne yazık ki!Cevaplamak için Üye ol