Eğitim

cestanous soruyor: 10

Montessori eğitimi konusunda ne düşünüyorsunuz?
Alternatif eğitim yöntemleri uyguluyor musunuz?
Çalışan bir anneyim, çocuğumla geçirdiğim zamanın eğlenceli, eğitici-öğretici,kaliteli  olmasını istiyorum. Siz neler yapıyosunuz? Görüşlerinizi bekliyorum.
Sevgiler..

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


yusufunalemi

takip etmeye çalışmama rağmen oğlum bu programlamaya ayak uydurmak istemiyor.sanki ben bi programlama yaparsam o illaki reddedecek.:(
bu sefer de uygulayan diğer annelerin tecrübelerini okuyunca moralim bozuluyor:(
çalışan ve oğluyla az vakit geçirebilen bir anne olarak alternatif yöntemleri kullanmaya çalışsam da istediğim gibi sonuç alamadığım için en sonunda bu yöntemler sonuca varmadan elimde kalıyor ????


cestanous

Bu yöntemi nasıl, ne zaman öğrendiniz?

Bilinçli olarak takip ettiğiniz bi program mı var? Yoksa gördüğünüz karşılaştığınız şeyleri çocuğunuzda da mı deniyorsunuz?

Yaş olarak ne zaman öğrendiniz,çocuğunuza ne zaman uygulamaya başladınız?

Ay çok sordum galiba, nolur kusuruma bakmayın, gerçekten merak ediyorum.

Teşekkür ederim.


yusufunalemi

montessorieğitimi.blogspot var yani ben bloglarda gezinirken karşılaştım.maria montessori felan incelerken kuraladım biraz.sonra blogda da bahsedildiği üzre bir mail grubu var.kapsamlı bu konuda.yaniaslında bu işi bence ii götüren anneler var ama ben oğlumda bi uyarlama yapamadım.bizimkinin el becerisi felan yavaş.halen kendi başına yiyemiyor mesela.koordinasyon zayıf.biraz bana çekmiş ben de pek pasif bi çocukmuşum.1 yaşından beri grubun blogunu takip ediyorum ama dediğim gibi ordaki aktiviteleri oğlumla uygulamak kabil olmadı.oğluma makas felan vermeye cesaretim yok ben yapayım o katılırsa katılsın dedim ama bu benim zamanımı aldı ama oğlumun dikkatini celbetmedi.yani bendaha çok oğlumla görsel aktiviteler yapıyorum.kitabı anlatmak gibi.keselim biçelim yoğuralım bize göre deil.en büyük sorunda oğlumu herşeyi ağzına almamerakı.hani diş çıkarken kaşıma amaçlı çocuklar dişlerya herşeyi.malesef bizde her şeydişleniyor halen.bu nedenle kağıt içerikli aktiviteler ancak yiyecek muamelesi görüyor bizde:)yani bişiy uygula-ya-mıyorum..ama yararlı aktiviteler olduğu kesin:)ben montesori bloguna bakıp vay be ne çok becerikli çocuklar diip şaşakalıyorum ayak uydurdukları oyunlara bakarak.


senayc

cidden,ben de o çocuklara bakıp waww demiştim. Acaba benim oğlum mu yapamıyor diye de takıldım bir ara ama ay gelişiminde de ayını hep takip ediyor hatta bazen ileri de. O çocuklar çok  farklı galiba.  Ben de o blogu sürekli takip ediyorum bu arada. aklıma yatan oyunları da uygulamaya çalışıyorum. Bazen oluyor bazen yiğit in ilgisini hiçç çekmiyor. Misal kürdanları tuzluğa koyma oyunu vardı. Kürdanları tuzluğun deliğinden geçiyor çocuk. Amaç buydu yani,Yiğit e gösterdim,bir kere yaptı,sonra sıkıldı, tuzluğun kapağını açıp hepsini doldurdu:))


yusufunalemi

yiğit işini biliyormuş :)
kestirmeden çözüme gitmiş...
açıkcası benim moralim bozuluyordu oğlum neden yapamıyor bende mi bişi var ilgilenemiyor muyuz felan gibilerinden ama doğrusu zamanı gelince çocuk her şeyi yapıyor...ve çocukla kaliteli zaman demek bi  yığın aktivite yapmak yerine ona sevildiğini ve ona özel zaman ayarlandığını hissetmekle alakalı.bu şeylerle uğraşırken belki oğlş ilgidar olmuyor ama sadece ona sarılıp bugün neler yaptığımı anlatırken halinden daha memnun.yani çocuğun nabzına göre bence yapılacaklar listesi de:)yusufunalemi

önemli olan çocuğun ii vakit geçirmesi neticede:)
ama doğrusu  bu kadar aktivite dolu annelere de hayranım.emekleirne sağlık ne diim:)


cestanous

Tabi, çocuk eğlenmiyosa zaten devam edilmemeli. Bişeyleri dikte edemeyiz, bıktırmamak lasım. Henüz çok küçükler.

Dahi Çocuk isimli bir kitap almıştım, bayaa faydalı şeyler vardı içinde. Amaç sürekli aktivite yapmak değil elbette, doğayı tanıtmak, çocuğu yaşama, yapılan iş herneyse, örneğin kurabiye yapmak, o sürece  dahil etmek, katkısını alkışlamak bence.

Bu soruyu sorarken bu konuları paylaşmayı istedim. Çocuğu bir rutine boğmak, saat saat şunu yapacak şeklinde planlamak hoş değil diye düşünüyorum, plansızlığı savunmuyorum ama sat saat olayına karşıyım. Ama onun iyiliği için elbette bir orta yol vardır. Bunu merak ediyorum. 

Mesela bizim ufaklık arabaları çok seviyor. Ben sevmesin, oynamasın demiyorum. Zaten günboyu oynuyor, akşam beraberken daha değişik, hem ilgisini çeken hem onun gelişimine katkıda bulunacak hem de beraberce eğlenebileceğimiz şeyler yapmak istiyorum. Bu faaliyetlerin de belli bi düzen içerisinde ilerlemesi taraftarıyım. Yaşına, gelişimine, ilgilerine uygun olarak. Çocuğumu her yönüyle tanımak istiyorum. Yaşları küçük olmasına rağmen sinyalleri veriyorlar. Bu tarz işaretleri kaçırmak istemiyorum. Yeteneklerini keşfetmeyi, desteklemeyi arzu ediyorum.

Yurtdışında bu eğitimi çocuklarına veren pekçok annenin bloguna baktım. Ama hobi olarak:) Yani kendime herhangi bir plan program yapmadım. Yine hobi olarak:) arada yapıyorum bişeyler.

Bu konuda bilgilerini, deneyimlerini, görüşlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

 


hande

Ben internetten hoşuma giden çeşitli aktiviteleri not alıyorum. ya da aklımın bir kenarına yazıyorum. Zamanının geldiğini bir şekilde hissediyorsunuz o an bak şimdi ne yapacağız diye birşeye başlıyoruz. Mesela aylar önce Damla'nın oyun hamuru tarifini yazmıştım ama Can çok küçüktü. Geçen ay masada yemek yerken Can bir peçeteyi su bardağına batırdı, sıktı şekline baktı v.s bende hemen atladım bak Can ne yapacağız diye. Harika oldu. sadece kırmızı gıda boyası vardı evde, olsun 2 renk bize yetti. bir saate yakın oynadık onlarla.
bu sabahta işe gitmeden önce elinde poşet sallıyordu bende kağıttan poşete bir kuyruk yaptım (şeytan uçurtması gibi) bir ucunada ip bağladım evde kahkahalar atarak uçurtma uçurduk.

bence bu konuyu çok stres yapmadan doğru zamanda doğru aktivite işe yarıyor. eğer aktiviteye başladığınız an bu onun dikkatini çekmiyorsa hemen vazgeçin zamanlama yanlış belki bir saat sonra hazır olabilir.Berna

Spontane gelişen etkinlikler en iyisi oluyor. Ben yoğun bir iş günü ise; işe gitmeden 2 saat kadar ve işten döndüğümde de 3-4 saat çocuğumu görebiliyorum. Bazen öğle yemeklerinde eve gelebiliyorum bu da ekstra 1-2 saat oluyor. Ben de Hande gibi değişik etkinlikleri not alıyorum. Her ayına uygun aktiviteleri, Sinan'ın o zaman ki yeteneklerini gözönüne alıp ,genellikle yapılabilecek aktiviteleri ve kullanılabilecek fırsatları anneme, babama, eşime anlatıyorum ki bir fırsat yakalarsa belli bir amacı olan oyunlar oynasınlar. Her zaman çocuğun geçeceği yeni dönemi daha önceden araştırıp, aylar öncesinden bilgileniyorum. Aktiviteler gündelik hayatın içinden çıkıyor. Çamaşırları sepete koyarken eşleştirmek, bakkala gitmek, kedileri beslemek, sofrayı hazırlamak, hamur açmak vs.
şöyle bir yazı okumuştum: http://www.annenotlari.com/index.php?sayfa=yazi&kateid=2134&makaleid=6904&konu=anne,annelik,cocuk-bakimi,ev-hanimi


cestanous

Çok hoş bi siteymiş, güsel örnekler var, teşekkür ederim canım.
Bol bol araştırmak lazım:)Cevaplamak için Üye ol