emzirme ve ilaç kullanımı

oykm_08 soruyor: 6

ertapenem grubu antibiyotik kullanıyorum ve kızımı emziremiyorum sütümü 7-8 saatte bir sağıp döküyorum, kesilmemesi için yeterli olur mu acaba yoksa emziriyo gibi 2-3 saatte bir mi sağmalıyım? bir de biberonu zor tuttu, tekrardan anne göğsünü tutmaz diye endişeleniyorum ne yapabilirim ):

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


fistikcik

7-8 saat çok uzun, elbette emziriyor gibi 2-3 saatte bir sağmalısınız. Hem bu kadar uzun süre emzirmemekten dolayı göğüsleriniz rahatsız olur, kanal tıkanıklığı riski dahi olabilir. Hem de az boşaltılan göğüsler beyne "daha az süt gerekli" sinyalini göndererek sütte azalmaya yol açar. Lütfen en kısa sürede daha sık sağın sütünüzü.

Ayrıca yazdığınız ilaca baktım, sanırım Ertapenem yazmak istediniz. Eğer söz konusu Ertapenem ise anne sütüne geçen miktarın çok az olduğu ve bebekte ciddi bir yan etkiye yol açmadığı belirtilmiş. Nadir durumlarda bebekte ishal ya da pişik yapabilirmiş. Kaynak şurası :
http://www.drugs.com/breastfeeding/ertapenem.html

Yine de -bu kaynağı da göstererek- bir doktora bu konuyu danışın.


psychomom

 bıkaç çeşit antibıyotık haricinde çoğu antıbıyotık alınabılıyor emzırme dönemınde..ne rahatsızlıgınız oldugunu bılmıyorum ama dilersenız doktora tekrar bi sorun emzırmeme durumunu?ben 3 kez süt kanalı iltihabı yaşadım,antıbıyotık kullandım emzırırken...


oykm_08

evet yanlış yazmışım ertapenem olacaktı, aldığım enfeksiyon çok az antibiyotiğe duyarlı.. enfeksiyon ve yenidoğan doktorları da net bişe söylemiyorlar o yüzden kararsız kaldım. lohusalığımda sütümü sağıp dondurucuya koymuştum onları kullanıyorum ama şimdi sağmaya vakit bulamıyorum sanki ):


fistikcik

Doktorunuza danışarak tekrar emzirin bence. Bu kadar uzun süre süt vermemeniz -üstelik sağmıyorsanız- sütünüz için riskli.


tiara

ertapenem'in 3 ay altı bebeklere verilmesi önerilmiyormuş. bir kaynakta da 


FDA pregnancy category B. Ertapenem is not expected to harm an unborn baby. Tell your doctor if you are pregnant or plan to become pregnant during treatment. Ertapenem can pass into breast milk and may harm a nursing baby. Do not use this medication without telling your doctor if you are breast-feeding a baby. Do not give this medication to a child younger than 3 months old. diyor. antibiyogramda başka hangi antibiyotiklere duyarlı çıktı ona bakmak lazım, bebeklerde güvenli bir seçenek varsa ona geçilir aksi takdirde sık sık sağıp süt üretiminizi aktif tutmak ve antibiyotik tedavisinin bitiminde emzirmeye dönmek daha mantıklı gibi..http://www.drugs.com/mtm/ertapenem.html#r7ujM4VLTCJYIdhq.99 Read more at 


oykm_08

kızımı emzirmeyi çok özledim, enfazla 1 hafta daha alıcam antibiyotiği o zamana kadar sık sık sağmalıyım evet.. çok teşekkür ederimCevaplamak için Üye ol