İstanbul'da çocuk alerji uzmanı

viconia soruyor: 10

Merhaba ,

kızımın Ocak'tan beri devam eden burun tıkanıklığı geceleri ara ara tekrarlayan öksürük şikayetleri var . Ocak gibi kreşe başladı , neredeyse 2-3  haftada bir hasta oldu o dönemler hasta olduğu için burun tıkanıklığı öksürük de beraberinde geliyor diye düşündük .
Ama hastalık faslı 1,5 aydır kapanmış olmasına rağmen burun tıkanıklığı ve kuru öksürük bir türlü geçmedi . Acaba alerji neden olabilir mi diye düşünmeye başladık. 


Elif dağlı'nın çok adı geçiyor ama daha çok göğüs hastalıkları konusunda uzman gibi geldi okuduklarımdan. 

Yonca tabak, Akgül AkpınarlıAhmet Akçay,Mustafa Bakır araştırma yapıp bulduğum diğer isimler. 

Özellikle bazı doktorlar çok medyatik , adlarının sıkça geçmesi gerçekten iyi doktorlar olduğu anlamına geliyor mu çok da emin değilim açıkçası.

Konuyla ilgili tavsiyeleriniz var ise paylaşırsanız çok sevinirim. 
Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Neslihan

Geçmiş olsun.

Prof. Dr. Haluk Çokuğraş en iyilerdendir.

Muaynehane
Valikonağı Cad.Hacımansur Sok.No:25 K-2 D-8 Nişantaşı Teşvikiye, Şişli, İstanbul

Hastane

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi


Neslihan

Bu arada iyi bir KBB doktoruna gittiniz mi bilmiyorum ama alerji doktorlarının ilk sorduğu soru gece öksürüğü var mı oluyor.

Size oğlumun bademcik ve geniz eti ameliyatını yapan KBB doktorun bilgilerini de vereyim.
Haluk bey oğlumun allerjik olmadığını söyledi. Fakat hastalıkları bitmeyince tavsiye üzerine Mehmet Ada'ya gittik. Ameliyattan 1 sene sonra hastalıklarımızı antibiyotiksiz atlatabilir olduk. Bu arada yaş da büyüdü tabi. Bunun da etkisi vardır mutlaka.

Prof. Dr. Mehmet Ada


Hastahane

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı
34303, İstanbul

E-posta: mada@tkbbv.org.tr

Muayenehane

Prof. Dr. Müfide Küley Sok. (Poyracık Sok.) 
Bizim Apt. No: 21/2 Nişantaşı, İSTANBUL
Tel: 0212 2915810
Faks: 0212 2915811

E-posta: mada@mehmetada.com


viconia

Merhaba KBB doktoruna geçtiğimiz 2-3 ay sürecinde gittik ama hep hasta olduğu dönemlerdi .geniz eti var veya yok konusu da pek geçmedi , sinüzit dendi .

Şimdi de KBB ye gitsek mi önce diye düşündüm açıkçası ama çok da emin olamadım.  Geniz eti varsa KBB 'ye mi önce gidilmeli ?  Bu arada geniz eti bir sonuç diye biliyordum alerji de bu durumu tetikleyen nedenlerden biri olabilir örneğin , dolayısı ile önce kök nedeni tedavi etmek gerekmez mi?

gece ökürüğü neyi gösteriyor ? alerji olduğunu mu /olmadığını mı ? gece öksürüğü kızımda var gündüz neredeyse hiç öksürmeyen çocuk gece aralıklarla öksürmeye başlıyor.


Biliyorum çok sordum :) 

Çok teşekkürler


Neslihan

Kızınızın kreşe yeni başlaması hastalık sıklığını arttırmada mutlaka etkilidir.

Gece öksürüğü de alerji belirtisi olabiliyor. Bizde gece öksürüğü hiç yoktu mesela. Biz önce alerji doktoruna gittik. Sonra KBB. Oğlum her ay antibiyotik aldı bir dönem. Dediğiniz gibi burnu tıkanıyordu. Sonra öksürük. Ciğerlere inmesin diye sürekli nebul kullandık ve antibiyotik.

Mehmet bey de hemen gelince ameliyat gerekiyor demiyor. Takip ediyor hastasını. Yılda kaç kere hasta olduğuna bakıyor. Yazın sürekli deniz suyuna girmesini tavsiye ediyor. Gözlemi sonucunda gerçekten ameliyata ihtiyacı varsa ediyor. Arkadaşımızın çocuğunu ameliyat etmeye gerek görmedi mesela.
Önümüz yaz. Uzun süre denize girme imkanınınz varsa mutlaka kullanın derim. Sürekli başını tuzlu deniz suyuna sokmalı.

Tercih sizin. Biz çok çaresiz kalmıştık. Özellikle seçmedik bu sıralamayı.

Bu uzun bir süreç olabiliyor. Ben ikisine de gösterirdim.


viconia

Çok teşekkür cevabınız için. hem KBB hem alerji için önerdiğiniz doktorları arastiracagim Haluk beyin adına daha önce de rast geldim ama olumsuz yorumlar da gördüğümden arada kalmistim açıkçası.zopatya

Mustafa bakir'in uzmanligi enfeksiyon hastaliklaridir. Fugen hn veya reha bey'i oneririm. Reha cengizlier

İkisi de profesordur.


miniminam

Benim kızım alerjık ve özellikle geceleri öksürüyordu .odasını kontrol etmenızı alerjık oldugunu varsayarak odasını tekrar düzeltmenizi önerecegim dr gitmeden önce faydasını görürsünuz umarım gecmiş olsun


Florian

Merhaba,


Dr. Akgül Akpınarlı ile bu sene bir deneyimimiz oldu. Benim oğlum da 2 yaşında kreşe başlamıştı ve o sene sürekli öksürükle geçti. Doktoru Barbaros Ilıkkan'dı ve kendisi mümkün mertebe ilaçsız tedavi yöntemini seçen bir doktor. Öksürük için bize şunları söylemişti: dışarı çıktığınızda (kışın) öksürğü hafifliyor mu? En çok gece mi öksürüyor? Okulda öksürüğü nasıl? İştah nasıl? Kışın soğuk hava öksürüğünü bariz azaltıyordu. Gece öksürüğü çoktu ve odasında halı dahil birçok şeyi çıkardık. İştah iyiydi. Sonuçta alerjik olduğunu söylemişti ancak bir tedavi uygulamadı. Ve o seneyi ilaçsız atlattık.

Bu sene yeni bir okul ve yeniden başlayan öksürük maceramızda durum iyice kötüleşince (bu sene geçen seneye göre hastalıklarında iştah azalması ve halsizlik olmuştu) eniyihekim.com'dan Akgül Akpınarlı'yı bulduk. Kendisi cidden çok ilgili, çok bilgili bir doktor. Whatsapp olsun, sms olsun, yanıtsız bırakmaz. Hatta her akşam arayın bilgi verin demişti ve biz unutsak bile o unutmayıp arayıp bilgi almıştı. Yurtdışına çıktığında bile arayıp sordu. İlk muayenede oldukça detaylı öykü alıyor ve bu bence çok önemli. Her detayı dinliyor, siz öylesine bir şey söyleseniz bile hemen neden öyle söylediniz acaba şundan mı diye irdeliyor. Çocuğa yaklaşımı çok çok iyi, süper ilgileniyor, hiç kırmıyor, çok sevecen. Biz 2 ay kadar kendisiyle sürekli görüştük ve oğlum bu kış alerjinin üstüne epey ciddi hastalıklar geçirdi. O süreçte bolca ilaç kullandık ve bir ara faydasını görüp süper desek de alerji ilaçlarının tamamını alıp nebul ile de tedaviye devam ederken tekrar tekrar hasta oldu. Akgül Hanım bu nedenle daha detaylı alerji testleri yapmalıyız ancak bunun için ilaçları kesmek gerek dedi. O dönem ben ilaçların fazlalığından bunalıp tedaviyi biraz kendi isteğimle azaltarak bıraktım. 

Beni rahatsız eden şey oğluma 3 yılda vermediğim ilacı 1 hafta içinde vermiş olmamdı. Belki cidden gerekliydi belki değildi bunu hala sorguluyorum. Bütün bunları neden anlattım? Eğer alerji tanısı konursa ve tedaviye başlanırsa bu uzun soluklu bir süreç ve bolca ilaç içeriyor. Bütün bunlara hazır olmalısınız. Testler konusu ise ayrı bir muamma. Kanda total alerji değeri biraz yüksek çıktı oğlumda ancak bakılan diğer bir sürü şey için alerji çıkmadı. Deri testini ise yaptırmadık zira doktorun kendisi de deri testleri sonuçta en çok bilinen maddelere karşı yapılıyor, negatif çıksa bile çocuk alerjik değil diyemeyiz demişti. Ancak yine de test yapma konusunda (ilaç tedavisi bitince yani yaz gelince) ısracıydı. Çocuğuma daha fazla işkence etmek istemedim ve yaptırmayı düşünmüyorum. Belki hata ediyorum bilmiyorum. 

Alerji uzmanına giderken amacım şuydu: eğer alerjileri varsa ve tedavi edilmezse ilerde alerjik astıma çevirebilir, o nedenle teşhis koyup tedavi edelim. Ancak bu süreçte ne teşhisten ne de tedaviden emin olamadım. Tedavinin bu kadar ilaç içereceğini bilsem sanırım hiç başlamazdım.

Size kolaylıklar diliyorum. Ancak arkadaşların söylediği gibi bir KBB uzmanına da gidin mutlaka. Tamam geniz eti bir sonuç olabilir ama sık hastalanmasına neden olan şey de olabilir şu anda. Ha bir de kreşe başlayan her çocuk öksürükle tanışıyor. Biz ona kreş öksürüğü demeye başlamıştık çünkü kreşte herkes aynı tonda öksürüyor. Hatta tedaviyi bırakmamdaki bir diğer faktör de bu çocukların hepsi mi alerjik, yoksa biz mi abarttık olmuştu. 

Ben tecrübemi aktarmak istedim. Umarım istemeden kimseyi yanlış yönlendirmem hiç bir konuda. Sağlık bu, siz yine bizden fikir alın ama mutlaka uzmanlardan yardım alın. Onca yıl okuyup üstüne kaç yıl uzmanlık eğitimi alıyorlar. Yetmiyor yurtdışına gidip eğitimlerine devam ediyorlar. Bir hekim ile görüşmeyi ve güveneceğiniz bir hekim bulmayı ihmal etmeyin. Geçmiş olsun diyorum. Sevgiler. ferhunde79

Merhaba,

Prof. Dr. Nermin GÜLER'i tavsiye ederim, internetten de araştırmanız yeterli olacaktır kendisi hakkında fikrinizin olması için :) 


viconia

Merhaba teşekkür ederim tavsiyeleriniz için , araştırmaya başladım paylaşılan isimleri. 

miniminam : Ne gibi önlemler aldınız acaba odada ? Halıyı, perdeleri kaldırmak gibi önlemleri kastediyorsunuz sanırım başka birşeyler yaptınız mı ?


florian : Biz de çocuk doktorumuzdan pek memnun olmadığımız için yeni doktor arayışına girdik son dönemde diğer doktorumuz doğru dürüst anlamaya bile çalışmadan zaditen verdi durdu zira. Birkaç gün kullanıp pek bir fayda da görmediğimizden yeni doktor arayışına girmiştik. Bir arkadaşın tavsiyesi ile Barbaros bey'e gittik biz de . Şikayetlerimizi dinleyip büyük ihtimal geniz eti dedi ve serin odada cam açık uyutmamızı tavsiye etti.  Bu çare olmazsa alerji ihtimalinin üzerinde durmamız lazım doğrudan alerji tedavisine gerek yok demişti. 
İlk günler öksürüğünde gelişme oldu ama burun neredeyse hiç değişmedi.  Gerçi havaların ısınması da nedeniyle de beklenen faydayı sağlayamamış olabiliriz. 

Son durumda KBB uzmanı görüp arkasından da bir alerji uzmanı görmek daha mantıklı gibi duruyor şu noktada. 

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler 

Cevaplamak için Üye ol