spiral konusu..

_yasemen_ soruyor: 10

slm anneler..doğum kontrol hapı ile korunuyordum taki düne kdr kilo aldırdığı için bıraktım artık.aklım spirale gidiyor.ama tedirginim ne olur nasıl olur bilemiyorum.tecrübeli anneler bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


elifnazar

6 YILDIR CONDOM KULLANIYORUZ MEMNUNUZ.SPİRALİ  VE DİĞER YÖNTEMLERİ HİÇ DÜŞÜNMEDİM.HEPSİNİN BİR ŞEKİLDE OLUMSUZ TARAFLARI VAR AZ ÇOK.EN TEMİZİ EN RİSKSİZİ CONDOM BENCE.


burcuerkan

1 senedir ilaçsız spiral kullanıyorum ve çok memnunum ilk başlarda kanamayı artırıyor ama daha sonra düzene giriyor bence en güvenilir yöntemlerden biri tavsiye ederim


_yasemen_

burcuerkan ilaçsız spiral nedir?birde acıyormu taktırırken?standart spiralden mi taktırdın?ve nerde taktırdın özelde mi yoksa sağlık ocaklarındamı??çok soru sordum ama öğrenmek istiyorum..teşekkürler


ozlemdevrim

Ben de spiral kullanıyorum, memnunum..Yalnız normal doğum yapmadıysanız servix denilen rahim ağzından spirali geçirirken canınız yanabilir..Hele benim gibi canınız çok tatlıysa dayanamayıp kalkabilirsiniz masadan :( Bende öyle oldu..2 DOĞUMUM DA SEZERYAN OLDUĞUNDAN canım baya yandı ve kalktım..Sonra ufak doz bir anestezi ile uyutup taktırdım özel hastanede..


Ahmetim

canım ilaçsız spiral sağlık ocakları takıyor vücudun kabul ederse bi problem olmuyor en etkili yöntem bence bizim sıpa kondomla korunurken oldu;) kimi çok ağrıyo kimide hissetmedim bile diyor benim canım yanmiştı kırk kanamasından hemen sonra taktırdım ilk başlarda kanaman fazla oluyor sonra düzene giriyor 
asklepios

_yasemen_, spiraller yani rahim içi araçlar (RİA); standart dediğiniz bakırlı RİA'lar ve hormonlu dediğiniz progesteronlu RİA'lar (ülkemizde mirena var) olarak 2 'ye ayrılır. 

Bakırlı RİA'lar uzun yıllardır oldukça yaygın kullanılmıştır, bazı hastalarda ara kanama, regl sancısı ve regl miktarını arttırma gibi yan etkileri görülür. Ucuzdur, her yerde taktırabilirsiniz, devlet hastanelerinde ücretsiz takılır, ömrü 10 yıldır, ama ben o kadar uzun kalmasını önermem. 
Progesteronlu RİA'lar ise, bakırlı RİA'ların tam tersine regl kanamasını ve sancısını azaltmak için tasarlanmışlardır. Takıldıktan sonra ilk 6 ay lekelenme şeklinde ara kanama olabilir, hastaların %20'sinde ise amonere(en az 3 ay regl olmama) oluşur, ama dediğim gibi bu RİA'lar zaten regl kanamalarını azaltmak için tasarlanmıştır. Oldukça pahalıdır, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından rapor çıkarılarak reçete edilirse SGK karşılar. Devlet hastanesi veya özel hastanede taktırabilirsiniz. Ömrü 5 yıldır.
Her iki çeşit RİA'yı taktırmadan önce son 1 yıl içinde yaptırmadıysanız Pap-smear testinizi yaptımanızı ve sonuç normalse taktırmanızı öneririm. Takıldktan 1 ay sonra ultrason kontrolü yapılmalıdır (kayma olasılığına karşı), sonra yıllık kontrole gitmelisiniz.
Rahim içi araçlar; RİA sertifikası olan ebeler, hemşireler, RİA sertifikalı pratisyen hekimler ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından takılabilir. Regl kanamanızın 3-4. gününde takılmalıdır. Jinekolojik muayene masasında, spekulum takıldıktan sonra 2 dakikada biten kolay bir işlemdir, siz "canım yanacak" diye masaya çıkmazsanız canınız yanmaz. Lütfen size son 1 yıldaki Pap-smear testinizi sormayan bir yerde RİA taktırmayın. 


_yasemen_

asklepios teşekkür ederim detaylı bilgi için..çok yardımcı oldun sağol bilmediğim biçok şeyi yazmışsın


irmiksmum

asklepios sana bisi danismak istiyorum bende 8 aylikken kizim mirena taktirdim regl olmuyorum gibi bisi bana bi rahatsizligi yok yalniz aklim karismiyorda degil hormonlu olmasi sebebiyle. Senin yorumun nedir? Dr um da tum bu etkileri soylemisti takmadan ve en son sistem spiraller bu demisti. Normalde de regl kanamalarim cok siddetli degildir zaten ama bu ara iyice yok:))asklepios

irmiksmum, menstruasyon, yani regl kanaması kirli kanın vücuttan atılması olayı değildir. Öyle olsa, hayat boyu kanamayan erkekler biriktirdikleri kirli kanla zehirlenirlerdi herhalde. Kadınlar ortalama 28 günlük bir siklus yaşarlar. Her 28 günde bir endometrium dediğimiz rahim duvarı, olası bir gebeliğe karşı kendini hazırlar, östrojen ve progesteron hormonlarının etkisinde kalınlaşıp fetüsün büyüyebileceği bir hale gelir. Bu arada kadın her 28 günde bir yumurtlar, bu yumurtalar sperm tarafından döllenirse gebelik oluşur, kadın regl olmaz. Döllenme olmazsa bu yumurtalar ve kalınlanmış olan endometrium tabakası regl kanaması halinde dışarı atılır. 
Peki progesteronlu spirallerde ne olur? Spiralin içindeki bir hazneden hergün belli bir miktar salınan progesteron hormonu servikal mukusu değiştirir, endometriumu inceltir ve yumurtlamayı engeller. Endometrium yeterince kalınlaşmayınca ve düzenli yumurtlama olmayınca regl kanamalarının azalması / kesilmesi kaçınılmazdır. Regl kanamalarındaki bu azalma veya kesilmenin kadına hiçbir zararı yoktur, iddia edildiği gibi şişlik falan da olmaz. Regl sancıları da belirgin azalır. 


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

İlk kızımın doğumundan 3 ay sonra spiral taktırdım. Takılırken sorun yaşamadım. Kanalamlarımın miktarı arttı. ve günleri uzanı 5 gün olurken 7 gün hatta çok az olmak kaydıyla 8 gün falan sürdüğü oldu. Ama korunma olarak bana rahat geldiği için 2. bebeğe kadar devam ettik. Çıkarırkende sorun olmadı. çıktıktan sonra 2. ayda hamile kaldım zaten .. Adet süresini miktarını uzatmak dışında sorun yaşamadım. ağrı sızı falan olmadı yani. 2. kızımdan sonrada muhtemelen yine taktırırcam ..Cevaplamak için Üye ol