spiral konusu..

_yasemen_ soruyor: 8

slm anneler..doğum kontrol hapı ile korunuyordum taki düne kdr kilo aldırdığı için bıraktım artık.aklım spirale gidiyor.ama tedirginim ne olur nasıl olur bilemiyorum.tecrübeli anneler bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


anneoldum

Soru içinde soru sormus olacağım ama ria kullanan arkadaslara  ve asklepios'a hitaben :)

2,5 ay önce ria taktırdım eşim ozamanlar yanımda yoktu ilk reglimi gecirdim ve eşim geldi.ilk regl normaldi biraz uzun sürdü sadece fakat 2. cok uzun sürdü yaklasık 12-13 gün ve cok fazla oldu.Şimdi ara lekelenmelerim oluyor ara ara akıntılarımla beraber az az kırmızı bir sekilde kan geliyor.Rianın ipini kontrol ediyorum metal kısım elime gelmiyor.Ağrım ve kasılmalarım olmuyor.Herşey normal gibi ama kayarsa diye korkuyorum .Taktıdıktan 1 ay sonra normal kontrole gitmiştim yerinde demişti doktorum.Sizde de bu tür şikayetler oluyormu?

 Bu arada taktırmayı düsünen arkadaslar takarken az bişi acıyor bide ilk gün karın agrısı oluyor biraz :)


ssultan

ahhh bu korkudan bende de var tam 3 yıldır hemde...hep acaba taktırsam mı diye düşündüm fakat hiç de bi karara varamadım...


_yasemen_

anneoldum tam karar vermiştim ki korkularımı yenide canlandırdın:(of napıcam ben.metal kısım mı ip mi:(???kayma durumuda mı oluyor..of pof


asklepios

anneoldum, daha önce de söylemiştim; klasik rahim içi araçlar regl kanamasının süresini ve miktarını arttırabilir ve ara kanamalara neden olabilir. Ancak bu şikayetler genelde takıldıktan sonraki birkaç ayda görünür ve zamanla azalarak kaybolur. Fakat ara kanamalar kesilmiyor ve artıyorsa, bir kadın doğum uzmanı tarafından kayma açısından tekrar değerlendirilmenizde fayda var. Elle ipi kontrol etmek, kayma olup olmadığını anlamak için uygun değil. Aslolan ultrasonla değerlendirmektir. Geçmiş olsun.derya_kuzusu

normal doğum yaptım 42.gün ketem de çok tatlı bir ebe sohbet eşliğinde spiralimi taktı:) sonrasında 1 ağrı kesici içersem ağrı olmayacağını söyledi gerçekten de ağrım sızım olmadı. 


40 günün sonunda kontrole gittim bir problem yok dedi.
Bebeğim 3 aylıkken ilk adetim oldu süresinde ve kanama miktarında bir değişiklik olmadı...
Taktırmak isteyipte korkan annelerle paylaşmak istedim:)
asklepios bu arada herşeyi çooook güzel anlatmışsın:))


anneoldum

Tesekkür ederim  asklepios.Kadınsal kuruntular işte.Bebek küçük olunca korkuyor insan.

_yasemen_ korkma bence takılırken sıkıntı yaratmıyor.Aslında en isteyerek kullandığım yöntemdi bu haptan sonra.Ama benim oğlan emdiği için hapa geçemedim.Geçer geçmez cıkarttırcam.Kusura bakma korkularını canlandırdıysam ama evhamlıyım napayım :)


sPetek

Ben de mini hap kullanıyorum. Ne kilo alması ne regl ağrısı ne de kanama hiç biri yok, çok memnunum

Mini hap, normal doğum kontrol haplarına göre progesteron hormonu içeriyor eczanelerde satılıyor.


My_LadyBird

sevgili nurti annelerim,


asklepiosun verdiği bilgiler dogrultusunda özelden attıgı cesaretlendirici mesajlarından sonra dün bakırlı ria taktırdım..

adetimin 5 günüydü ve kanamam neredeyse bitmişti ona ragmen doktorumun destegiyle muhabbet ederken sprialimi takıverdi:) takıvermiş:)

evet acıyor evet canın yanıyor ama öyle dayanılmıycak birşey degil sadece kendini rahat bırakmak çok önemliymiş hamileleiğimde yapılan vaninal muanede ve dogum sırasındaki açılma kontrollerinde çok zorlanmış çok aglamıştım ama bu gerçekten çok da korkulcak birşey değil.. evet o his çok farklı ve belki itici ama 10 dakikalık bir işlem gerçekten..

tedirgin olan arkadaşlar sizlere hitaben yazdım.. benim gibi canı cok tatlı bir insan bile taktırdıysa çokda korkulmaya degmiyormus dedim:) 

eger dogum sancısı ceken arkadaşlarımız varsa o sancının yanında sadece iğne batması gibi birşey bunu da belirtmeden gecemedim:)Cevaplamak için Üye ol