geceleri çok sık ağlayarak uyanıyor :(

ozlemanne soruyor: 6

merhaba,
oğlum 7 aylık ve yaklaşık 2 aydır her gece 5-10 kez artık sayısını hatırlamadığım kadar ağlayarak uyanıp meme istiyor.Gözlerini açmadan sadece ağlıyor emzirince 5 dk kadar tekrar uykuya dalıyor. Çalışıyorum gündüz beni çok özlediği için yapıyor olabilir dedi doktorumuz birlikte uyuyun dedi birlikte uyuyoruz ama yinede her gece aynı ağlamalar
saat 10 gibi muhallebi yiyip uykuya dalıyor gece 12 de bir başlıyor uyanmaları sabaha kadar her saat ağlıyor.Gece aptamil yapıyorum acıkıyor diye düşünüyorum fakat biberonu reddediyor kesinlikle istemiyor.
 Önerileriniz ve yardımlarınızı bekliyorum :(

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


baisy

benzer durumu biz de yaşıyoruz, 6 ay 10 günlük oğlum, 3 4 aya kadar beşiğine koyardım, gecede 2 kez filan kalkardı aralıksız 5 6 saat uyurdu
sonra tatile cıktık mecburen aynı yatakta yattık sonra eve dönünce de her beşiğe koydugumda uyanmaya aglamaya basladı ben de yanıma aldım, ve hala geceleri yanımda yatıyor, zırt pırt kalkıyor, yanımda olunca sayısını ben de bilemez oldum, emip tekrar uyuyor şimdi çalışmaya da başladım o yuzden artık yatagı ayırasım gece beslenmesini bırakasım da yok, doya doya koklasmak ve süt vermek istiyorum, ama doğru mu yanlış mı bilmiyorum ne yapmalıyım cevapları ben de bekliyorum..


ozlemanne

baisy bende oğlumla çok vakit geçirmek istiyorum koklamak ve onunla uyumak güzel ama bu alışkanlığa dönüşüyor yavaş yavaş hadi o da sorun değilde sürekli ağlayarak meme isityo bi kaç kez emmek için kalksa tamam ama bizimki her saat uyanıyo bi sorun mu var onun için endişeleniyorum :( peki ağlayarak mı uyanıyor ?


baisy

bazen ağlayarak bazen de suratını ekşitip ağlamaklı sesler çıkararak, dün 16:30da eve geldim 18:50 gibi uyudu, ben nasıl ayrı yatırayım kuzuyu bilemedim ki? bakıcıyı benden çok görüyor:(


CokBilmis

Gece muhallebi yediği için uyanıyor olabilir.
Prof. Dr. Canan Karatay kitabında karbonhidratın kan şekerini dalgalandırdığını ve acıkma hissi uyandırdığını söylüyor.
Ayrıca muhallebi barsakta hazmedilirken, gaz vs oluşturuyor da olabilir.
Yatmadan önce kendiniz ne yiyorsanız, bebeğinize de onu yedirin. Yatmadna hemen önce muhallebi yiyip rahat uyuyabiliyor musunuz, bir deneyin.

Benim tecübeme göre: Bebeğiniz meme ile uyuma alışkanlığı geliştirmiş. Uyku döngüleri arasında tekrar uykuya dönerken sakinleşmek için meme istiyor.

Ben o dönmede kendi kendine uyumayı öğrettim kızıma. Ama çok zaman ve sabır istiyor, fiziksel olarak da yoruyor. Çalışan bir anne olarak uğraşmak istemiyorsanız, başka bir uykuya dalma alışkanlığı geliştirmesini sağlamanız lazım. Mesela emzik verebilirsiniz, uyku arkadaşı kabul ettirmeye çalışabilirsiniz, memeyi unutana kadar ayakta veya hamakta sallamayı deneyebilirsiniz. Ama her nasıl uyursa, gece boyu her uyanışında uykuya dalmaya yardımcı olan nesneyi gene isteyecektir. Mesela emzikle uyuduysa, gece uyandığında emziğini isteyecektir.

Ben uyku eğitimi vermedne önce oturup uzun uzun benim ve bebeğim için uygun olan uyku yöntemini düşünmüştüm. Eşimle de tartışmış ve ortak karara varmıştık. Siz de önce ayıntılı olarak düşünüp, sonra da eşinizle ortak karar verirseniz daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.


ozlemanne

Muhallebiyi yedikten 1 saat sonra falan uyuyor kuzey ve ağlayarak uyanmalar 2 saat sonra başlıyor yok bence muhallebi değil yani gazını çıkarmadan yada hemen arkasından uyutmuyorum ona dikkat ederim her zaman..
emzik alışkanlığımız hiç olmadı maalesef
evet uyku eğitimi vermem gerekiyor aslında uyku saatini kendi ayarladı ama geceleri uyanmalarını nasıl eğiticem onu bilemedim hiç yani öyle teorikte düşünüp bişiler buluyorum ama uygulamada kuzeyin canı nasıl istiyosa öyle oluyo :)
siz nasıl bir yöntem uyguladınız? bebeğiniz kendi odasındamıydı?


CokBilmis

Prof. Dr. Canan Karatay da karbonhidrat yediğimizde (gerçi kendisi glisemik indeki yüksek olan yiyecekler diye tarif ediyor), 2 saat kadar sonra şekerimizin düştüğünü ve açlık hissinin oluşacağını söylüyor.

Uyku eğitimi derken ben uyku saatini değil de kendi kendine uykuya geçiş eğitimini kastetmiştim. Benim kızım da memede uyumaya alışmıştı. Uykusuz kalmayı göze aldım. Kucağıma alıp emzirdim. Uyuyunca dik duruma getirdim. Sizin bebeğinizde de işe yarar mı bilemiyorum ama benim kızım dik durunca oyuncak bebek gibi gözlerini açıyordu. Tekrar meme istediğinde gene veriyordum. Dalınca gene dikleştiriyordum. En sonunda yorgunluktan uyuyakalıyordu. Böyle böyle en sonunda memede uyuyamamaya başladı. Meme emiyordu ve yine de mayışmış ama uyanık oluyordu. Ben de onu mayışmış şekilde ytağına yatırıp ninniler söylüyor, poposunu pışpışlıyordum.

Ama sanmayın böyle anlattığım gibi sakin geçti o süreç. Bol bol ağlama dinledim. Burada anlatınca pkeçok kişi" öğrenilmiş çaresizlik" diyip, kınıyor bu yaptıklarımı. Ama benim kızım tüm geceyi 4. ayından bu yana kesintisiz uyur ve yaptığım şey çaresizliği öğretmekse bile bu şekilde huzurluyum ve vicdanım da rahat.

Siz de kendi bebeğinize uygun bir yöntem bulabilirsiniz. Ama devam ettiremeyeceğiniz hiçbir yönteme başlamayın. Eğer devam ettirme konusunda ısrarlı olursanız, kullandığınız yöntem her ne olursa olsun işe yarayacaktır.Cevaplamak için Üye ol