Tefal buharlı pişirici BPA'lıymış.

hip soruyor: 7

Geçen gün Tefal'in mini compact buharlı pişiricisini aldım.Alırken satıcıya,BPA içerip içermediğini Tefal'e mail attığımı eğer BPA varsa iade edeceğimi söyledim. Ne yazık ki Tefal müşteri hizmetleri bu bilgiye kendilerinin ulaşamayacaklarını söylediler.Tefal'in Avustralya sayfasında sorular cevaplar kısmında bu ürün BPA içerir mi diye bir soru gördüm. cevap olarak müşteri hizmetleriyle görüşün yazmışlar. Bizde yazdık ve bu ürünün BPA içerdiğini Avustralya'dan öğrenmiş olduk. Açıklama olarak kısaca yazarsam bu üründeki BPA'nın sağlığa hiçbir zararının olmadığını yazmışlar.Benim sizlere sorum sağlıklı BPA diye birşey var mı? Hani Türkiye'de herşey olur da Avustralya Tefal müşteri hizmetlerine inanabilir miyiz? Bir de bu ürün bulaşık makinesinde yıkanabildiğine göre zararlı maddeler içermiyordur diye düşünüyorum ama...

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


fistikcik

Merhaba,
Tefal biliyorsunuz Fransız bir firma. Fransa'da bahsettiğiniz ürünü artık satmıyorlar. Sanırım fransız kamuoyunun BPA konusunda duyarlılığının yüksek olmasından ötürü. Onun yerine BPA'sız buharlı pişiriciler piyasaya sürmüşler.
Buharlı pişirici konusunda sitelerinde bir açıklama yok. Ancak biberonlarla ilgili var. Eski (yani BPA'lı) tefal biberon kullananlar endişelenmemeli diye belirtip açıklamışlar : 2008'de bağımsız bir labaratuarda biberonları 40 derece sıcak suda 24 saat bekletmişler ve bu testin sonucunda suya hiç BPA bulaşmamış.
Açıklamanın adresi : http://www.tefal.fr/tous-nos-produits/Soin+de+Bebe/alimentation-de-bebe/Bisphenol+A.htm
Sizin pişirici de eğer biberonlarla aynı maddeden yapıldıysa ve 40 dereceyi aşmayan bir sıcaklığa maruz kalırsa bir risk yok anlamına geliyor bu...

Ama bana sorarsanız bu çok bilinmeyenli ve fazla olasılıklı bir denklem. Nereden bileceksiniz 40 dereceyi aşıp aşmadığını ? Gerçekten BPA bulaşıp bulaşmadığını ? İçiniz hiçbir zaman tam rahat etmeyecek. İmkanınız varsa ürünü iade edin. Mutlaka yemekleri buharda pişirmek istiyorsanız tencerelerin içine oturtulan, süzgeç şeklindeki inox buharda pişirme aparatları var. Onlar fazlasıyla işinizi görür.


peyibal

Aynı tereddütlerim nedeniyle Tefal'in bu ürününü almamıştım.Çok alengirli aletlerle uğraşacak kadar becerikli biri de değilimdir, o nedenle çok az suyla çelik tencerede kapak kapalı olarak sebze haşlıyorum, şimdilik bu şekilde çözdüm.


hip

Çok teşekkürler arkadaşlar. Ürünü iade ettim.Gerçekten Tefal'in Fransa sitesinde böyle bir ürün yok.


polen

ikeadan tencere içine konan çiçek gibi açılıp kapanan çelik bir aparat almıştım ben tencerenin dibine azıcık su koyup sebzeleri onda buharda pişiriyorum ben.fiyatı da 10 tl idi galiba.


edamira

başka markalarda da var buhar pişiriciler ancak onlarda plastik bpa free de dese plastik en güzeli polenin dediği gerçi ben hiç buharda pişirmedim


hip

İkea'nın aparatı güzel mi? Bende açılıp kapanan buhar sepetinin büyüğünden vardı,sonra nişantaşı pazarından küçük tencereler için olanını buldum.o çok güzeldi, küçücük olduğu için kocaman tencerede pişirmek zorunda kalmıyordum.fakat onun da ortadaki çubuğu karardı.Bende korkup çöpe attım. Büyük olanında paslamaz çelik yazıyordu,küçükte hiçbir şey yazmıyordu. Paslanmaz çelik olan küçük buhar sepeti nereden bulabilirim bilen var mı acaba?


polen

ikeaninki oldukça küçük .kullanışlı da.uzun zamandır kullanıyorum ,memnunum.küçük bir tencerede kullanılabiliyor.Cevaplamak için Üye ol