1 Yaş Öncesi Yasaklar ve Sonrası ??

YesilAnne soruyor: 1

Merhaba,

Tamam, bizim Tenten 1 yaşına girene kadar tüm kural ve yasaklara ( enazından bize doktor tarafından söylenenlere ) çok sadık kaldık.

Bunlar neydi;

-şeker
-tuz
-salça
-tropical meyveler
-bal
-reçel
-yumurta akı  
-un               vb.. Aklıma gelmeyenler olabilir.

Peki şimdi ne olacak ? Afalladık, korkar olduk. Yedirmeye hangisinden, nasıl başlasak.

Yaz dönemine denk geldiğimiz ve buralarda güzel domatesler çıkmaya başladığı için salçaya ne kadar geç başlasak iyi diye düşünüyoruz. Aslında şeker için de aynı düşüncedeyiz. Tuz başlanmalı ama azar azar artık , sanırım. Doğru düzgün bir bal bulmak lazım..

Bir de en önemli noktalardan biri ; İNEK SÜTÜ.. Bildiğimiz Günlük sütten mi vermeli, Uht mi, yoksa 1 yaş üzeri devam ve çocuk sütlerin den mi ? Dün eşim Aptamil Junior 1YAŞ+ Devam sütünden almış. Henüz vermeyi denemedik. İnek sütüne zor alışıldığını biliyorum. Hangi aralıklarla ne miktarda vermeyi denemeliyiz , bardakta mı alıştırmaya çalışmalı yoksa biberonla mı vermeliyiz?

1 yaş için doktor kontrolüne gitmemeize henüz 15 gün var. Ama ben ozamana kadar merakımı tecrübeleriniz doğrultusunda biraz gidermek istedim.

Siz bebekleriniz 1 yaşına bastığında yasaklar konusunda nasıl hareket ettiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


YesilAnne

İnek sütünü birkaç kez denedim ama tahmin edersiniz ki pek sıcak tepki alamadım Tenten efendiden. Nekadar vermeli, hali hazır da emziren bir anne biraz daha beklemeli mi acaba? Kafam karıştı..

Buarada Peyibal' de bahsetmiş keçi sütüne karşı acaip bir sempati duymaya başladım. Aşağıdaki linklere bir göz atar mısınız lütfen. Sorun şu ki keçi sütünün tadına alışan bir bebiş daha sonra ya da aralarda inek sütü içer mi? Tecrübeyle sabit mi ?

http://www.ekoorganik.com/kategori/gida/sut_urunleri/kay_keci_sutu_1l.aspx

http://www.kaysut.com.tr/ghaberoku.asp?id=10
Cevaplamak için Üye ol