sebze çorbası bekler mi?

mariposita soruyor: 7

bugün oğluşa sebze çorbası yaptım. ancak gece uykusuna yattı yiyemeden. ben de 2 küçük kavanoza koyup dolaba attım. içinde kıyma da var bu arada. ıspanağın beklemeyeceğini biliyorum. onun haricinde beklemeyecek sebzeler var mı? 2 gün bu püreden versem olur mu?

bir de bu sorunun altında sorayım. kahvaltı-meyve-sebze- yoğurt derken benim sütüme yer kalmıyor. yani bu dörtlünün hepsini bir günde vermedim hiç. yani ya meyve-yoğurt ya da meyve- sebze oluyor. ha kahvaltıya başlayalı çok olmadı. onun için erken olduğunu düşünüyorum aslında ama bnm oğlan boğazlı maşallah.arada da kahvaltı verdim. o da buşamaç halinde,içeriğini yazayım: 1 yumurta sarısı,çeyrek muz,ceviz,peynir,kuru erik ve ıhlamur. ayıla bayıla yiyor. ama aksadığı da oluyor. mesela 3 gündür sebze püresi vermiyorum. dediğim gibi yer kalmıyor. beni emmiyor bu sefer. hatta bugün sütüm o kadar çok ki sabah sadece meyve verdim. akşama da dayanamadım yine sebze yaptım ama dediğim gibi yetişmedi. az sonra sağacağım. sağ memem acaip ağrıyor, taşlaşmış:(

bir kaç ay daha böyle öğünler aksayabilir mi? yoksa başladı mı 3 ya da 4 öğün her gün hepsini vermem gerekiyor mu?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


nilinmasali

Bence herseyi birden yemesi için acele etmeyin kesinlikle,ek gıdaya gectiğim ilk dönemler aynen sizin gibiydim aman Allahım dedim bu kız bu kadar seyi nasıl yiyecek,yani öğlen uykularını kaldırıp sabah erken uyandırır,akşam geç yatırırsam anca vakit bulacaktım herseyi yemesine:)

Sonra Allahtan dünya şekeri bir doktorla tanıştım ve bi dur dedi bana bir dakika dur,bebeğinin ana besin maddesi hala anne sütü ve dewam sütleri adı üstünde elindeki daha''süt çocuğu''..Bu söz bütün beslenme programımızı değiştirdi,her öğün önce emzirdim,arkasından yiyebildiği miktar neyse onu verdim ek gıda olarak,kesinlikle bi kase corba bitecek  şu kadar meyve yenecek gibi şartlanmışlığa girmedim,meyveyi yedirecek vakit bulamadıysam ya corbasına ekledim(sebzelerle barışmasını da sağladı) yada yoğurt-yulaflı irmikli muhallebinin içine ekledim,şu son döneme kadar(azı dişleri çok zorluyor) hiç yemek problemi yasamadık cok sükür,bu bahsettiğim beslenme şeklide halen aynen devam ediyor,en azından 1 yasına kadar bahsettiğiniz şekilde aksamaların problem olacagını sanmıyorum:) 


kedidirkedi

Öğünler aksayabilir. Öncelik 1 yasına kadar her zaman anne sütünde olmalı. 


Pürenin bi kavanozunu yarın verirsiniz, diğer kavanozunu da derin dondurucuya atın, istediginiz zaman çözdürür verirsiniz. Hani yarın da sebze ögünü aksarsa diye.


elifnazar

neden bu kadar şartladınız ki kendinizi.bir kere en öncelik ve önemlisi şuan anne sütü.sütten sonra ne verecekseniz verin.illa şu kadar şundan bu kadar bundan demeyin.dengelemeye çalışın tabi ama biri birgün az olmuş diğeri eksik olmuş vs...stres yapmayın.sebze çorbası bir gün beklese birşey olmaz.(hatta ben 2 günlük çorba bile vermiştim)  ;)


ozalp07

hayatı boyunca zaten yiyecek ve içecek ama anne sütünü her zaman bulamayacak. emzirmeye devam. varsın sebze üresini yemesin hiç önemli değil bence:)


asyaperi

henuz altı aylık bebegınız ve bukdr cok ek besın bence fazla 6 ayda oncelık hala anne sutu olmalı hazırladıgınız hıc bır yıyecek anne sutunden daha faydalı ve dogal olamaz bız 6 aylıkken oglen ogunu sadece sebze corbası yıyorduk gerı kalan ogunler anne sutuydu 7 ayda meyvelı kuruyemıslı yogurt basladım ama bunu tam ogune cevırmem 8 ayı buldu ısteyerek tabı boylece yavas yavas hem besınlere alısmıs oldu hemde anne sutu almıs bence dıger ogunlerı sımdılık ıptal edın sadece oglen sebze corbası verın bır ay sonra yogurt yada kahvaltıya yıne az az baslayın teker teker baslayınkı b ek besınlere bır anda anne sutunun yerını almasın


asyaperi

bu arada asıl sorunuz kaynamıs arada sebze corbası bır aksam bekleyebılır sıcakken kavonoza kaldırıp dolaba koyabılırsınız ama ben 1 yasına kdr beklemıs yemek yedırmedım taze olarak yaptım ve yedırdım ama nadır durumlardada dokmenıze gerek yok verebılırsınız


fatos

Bencede önce emzirin. 1 yaşına kadar sütünüz varsa sadece o yeterli. Diğerleri sadece tadlara alışması için.

Bende sebze püreleri çok olunca buzluğa atıyor ve sonra veriyordum. Ama başlarda taze yapmaya gayret ediyordum.Cevaplamak için Üye ol