Montessori, regio, offf...

meliketopkaya soruyor: 10

Merhaba,

2,5 yaşındaki oğlumun gayet memnun olduğumuz bakıcı ablası 5 aylık hamile, ve bu planlanmamış hamilelik nedeniyle 2, max 3 ay içerisinde yolumuz ayrılacak.
Oğlumun ilk 3 senesinde bağlanma, güven vb problemler yaşamaması için uzun uğraşlar ve acılar sonrası çalışma şeklimi değiştirip haftanın 3-4 günü evden çalıştım, ama buna rağmen çok sevdiği ablasından ayrılma ve yeni birine alışma sancısı çekmesine razı olamıyorum, bunun yerine abla gitmeden yarım gün kreşe alışsa ve sonra yollar ayrıldığında öğleden sonraki kısa zaman için bir oyun ablası evde olsa daha iyi olur diye düşünüyorum..
Anadolu pedagojisi benim genel yaklaşımımı ve anlayışımı çok iyi ifade ediyor, bu nedenle hep montessoriye yakın oldum, birtek küçük kara balık var, o da anadolu yakasında (biz şişlide oturuyoruz)
bu sabah meşe palamuduna gittik hep birlikte, beklentim yüksekti lakin tam olarak mutlu ayrıldığımı söyleyemem. haftaya ahtapotiye gideceğiz. başka da alternatifim yok. yaklaşımımıza uyacak başka nereler olabilir tecrübesi olanlar var mı?
çocuğa, bireysel farklılıklarına çok saygı duyan ve kural dikte etmeyen, disiplin derdi olmayan bir yer arıyorum.. programı esnek, çocuğumun özgür olabileceği, ödül ceza uygulamayan vb..
teşekkürler

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


anne40

Valla bundan 5-10 yıl önce anaokuluna başlama yaşı 3 deniyordu, şimdi psikologların çoğu 2 diyor ki kesinlikle katılıyorum. Hatta bir psikolog tanıdığımız "1 yaşındna itibaren en kötü okul bile en iyi bakıcıdan iyidir" demişti. Ben bile çocuğumla bütün gün oyun oynayamam ve verebileceleirm sınırlı ama okul öyle değil.


egokce

anadolu pedagojisi nedir acaba


mustafamami

inşallah dilediğiniz gibi biryer bulursunuz ama bahsettiğiniz yerler ahtapoti vs. benim duyduğum kadarıyla en iyi yerler. daha iyisini bulurmusunuz bilemiyorum. 


seralp

Meşe Palamudu'nu tavsiye etmiyorum. Memnun olanlar vardır mutlaka ama biz gecen yıl hiç memnun kalmamıştık. Öğretmenleri çok genc ve çocukların arasında denge kuramıyorlar, ayrıca bahsettikleri gibi "sanatla serbest bir şekilde ilgilenen özgür çocuklar" gibi bir dertleri de yok. Çocuğum o okula çok severek ve isteyerek başladı ama 2. haftasından itibaren çok mutsuz oldu. Bu yıl gayet sıradan bir kreşe verdik. Sıradan derken bu tip bir metodu izlemiyor demek istiyorum. Yoksa kötü bir yer değil, aksine öğretmenleri gayet deneyimli ve ilgili. Size de tavsiyem çocuğunuzu mutlu olacağı bir okula göndermeniz...


ElfAna

Merhaba,

Montessori_egitimi@yahoo.groups adresinden Montessori Egitimi grubuna uye olursaniz, alternatif egitim veren okullardan ozellikle Montessori pedagojisini dogru bir sekilde uygulayanlara ulasabilirsiniz.ipekkusgoz

Ahtopoti'yi ben de duymuştum,inşallah içinize siner , başlarsınız. Çünkü bir de Florya Balarısı Montessori anaokulu var ama size bir hayli uzak.


meliketopkaya

@egokce http://www.ademgunes.com/AnadoluPedagojisi.aspx#.U5lJLPmSzDU anadolu pedagojisi derken kastettiğim şu sevgili egokce


yanıtlarınız için teşekkürler.. gerçekten seçenek çok az maalesef. @elfana gruba üye oldum, yönlendirme için teşekkür ediyorum. Haftaya Salı ahtapoti'ye gideceğim, telefonda görüştüğüm Sonja Hanım'dan güzel bir elektrik aldım..

Meşe Palamudu için de şöyle söyleyebilirim, beni hayal kırıklığına uğratan noktalardan bir tanesi sürekli vurguladıkları "yıldız parkı"na yakınlık ve doğayla iç içe olma durumunun haftada toplam iki saatten ibaret olduğunu öğrendim, anlatımlardan sanki neredeyse bütün günü ormanda geçirdikleri hissine kapılmıştım..
bir diğeri gördüğüm kahvaltı menüsü, gözü gönlü açan bir kahvaltı masası değildi rastladığım, zayıf buldum
bir başkası, idareci ve sahibesinin montessoriyi yerden yere vurma çabası.. güzellikler birbirini destekledikçe güzelleşir ve büyür, bir tek ben iyiyim diğer herşey kötü demek ancak küçültür diye düşünüyorum..
ama oğlumla ilgilenen ve o yaş grubunun öğretmeni olduğunu öğrendiğim abla inanılmazdı, çok beğendim, seçenekleri değerlendirdiğimizde bu çok etkili olacak..

sevgiler


meliketopkaya

bu arada @ozlem40 inandığım sağlam temelli ve farklı orijinli araştırmalara göre, çocuk aksini hal diliyle talep etmedikçe 3 yaş kreşe başlama için ideal yaş, ve bunun 5 yaşından önce tam gün olmaması öneriliyor, zira birebir ilgi alamadığı sosyal ortamlarda 5 yaşından küçük çocukların 5 saatten uzun zaman geçirmemesi öneriliyor.

herşeyi ideal yapamıyoruz elbette ama, idealin ne olduğunu bilmek çocuklarımızdan beklentilerimizi ona göre yönetmemizi sağlar en azından..leilla

küçük kara balığa arkadaşım oğlunu yolluyor ve çok memnunlar diyebilirim.


nadia

kreşe de verseniz mutlaka bir bakıcıya ihtiyaç duyacaksınız çünkü ilk sene çok hastalanıyorlar, yarısına gidemiyorlar. yine bu sebepten ilk sene bence en iyi okul en yakın  okul :)Cevaplamak için Üye ol