Gece yükselen ateş

masalmasal soruyor: 6

Merhaba arkadaşlar, Akşam yatmadan önce gayet keyifli ve neşeli olan, hiçbir hastalık belirtisi vermeyen kızım bütün gece uyumadı hep ağladı salladım,kucağıma aldım sonra sabaha karşı 4:30 gibi biraz sıcak geldi ve ateşini ölçtüm (kulaktan ateş ölçerle) 38,9 çıktı. ve tabi bende panik hali. nasıl farkedemedim ya yine farketmeseydim vs.vs. ve hemen 1 paranox fitil attım ve pedifen verdim. 40dk. içinde inmişti ateş. sabah 7de tekrar ölçtüm normaldi. şuan keyfide iyi ateşte yok çok şükür. Sizce ne olabilir , dr.a götürsemmi. Dr.umuzu aradım dönücek bana ama bu süreçte belki sizdede daha önce bu tarz bir durum yaşıyan vardır diye sormak istedim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


AOA

Merhaba... Son 2 haftadır kendi oğlum da dahil en az 4 çocuk da duyduğum birşey bu. Ateş sadece geceleri yükseliyor, gündüz hiçbirşey yok. 3 gece ateşlendi, sonrasında geçti. Sanırım bir çeşit salgın. Geçmiş olsun. 


masalmasal

Cevabınız için teşekkür ederim AOA. Sİz birşey yaptınız mı? Dr.a falan götürdünüz mü peki? Şimdi evi aradım 37.4 bu pek ateş sayılmıyor ama annem biraz halsiz ve huysuz dedi. yinede ağrısı falan vardır diye Pedifen vermiş. Sizin bir öneriniz Varmı?


neretva

Kulak iltihabı olabilir. Bence doktorunu arayıp sorun.


AOA

Biz de sadece gece yükselen ateş vardı, onun dışında halsizlik filan yoktu. doktor 1 gün daha bekleyelim demişti ama gerek kalmadı çünkü 4. gün bitti. onun dışında sadece ateş düşürücü kullandımç ama halsizlik filan da var diyorsunuz, bence doktora götürün. 


CokBilmis

İltihabik bir durumsa eğer zaten kulak iltihabıysa kulakta, boğaz iltihaıysa boğazda kötü bir koku duyarsınız. Ayrıca iltihap ateş yapar. 3 gün içinde ateşi düşmezse, aşırı derecede halsizse ve siz bir anne olarak durumunda bir anormallik görürseniz hemen doktora götürün.

Amma: Hem fitil hem de şurup vermişsiniz. Bence hatadır, dikkatli olun. Hem fitilin hem de şurubun içinde aynı etken maddeler var ve dolayısıyla doz aşımı olur. Ateş düşürücü bile olsa öyle doktora sormadan ilaç kullanmayın.

Ayrıca vücudumuzdaki mikropları biz ateş yoluyla öldürüyoruz. Belli ki oğlunuzun vücuduna başka bir insan yoluyla mikrop bulaşmış. Eğer siz çocuğun ateşini düşürürseniz, o mikroplar nasıl ölecekler?

Ateşi düşürmeyin. 39 derece ateşte korkulacak bir şey yok. Zaten normal vücut ısımız 37. Hastalanınca 2 derece yükselmesi gayet normal.

Ayrıca kulaktan ölçülen ateş her zaman daha yüksek çıkar. İnsanın kafası en sıcak bölgesidir ya? Ondan dolayı kulaktan ölçtüğünüz ateş sizi korkutmasın.

Ayrıca ateşten zaten korkmayın. Çocuk ateşlenirse ne olacağını düşünüyorsunuz ki?

Sizi korkutan havaleyse:
1. Havale yüksek ateşten dolayı olmaz. Havale ateşin "aniden" yükselmesi ile olur. Onu da zaten siz anlayamazsınız. Siz müdahale edene kadar aniden yükseliverir. Mesela 37 dereceden 41 dereceye çıkar aniden, afrkında bile olmazsınız.

2. Havale geçiren çocuun  görüntüsü anneyi üzer ama aslında havalenin hiçbir zararı yoktur. Yani havel geçirse bile çocuğunuza bir zarar gelmez.

Eğer içinizin rahat etmesini istiyorsanız doktor bir tandığınıza telefon açıp bu bilgilerin doğru olup olmadığını sorun. Sonra da sakin kafayla bir dahaki ateş yükselmesinde ne yapmanız gerektiğini planlayın. Bir dahaki sefere planınıza uygun hareket edersiniz.

Çok çok geçmiş olsun bu arada.


masalmasal

Teşekür ederim çok bilmiş. Bu arada kesinlikle dr.a sormadan ilaç kullanmıyrum bahsi geçen ilaçları dr.umz önermişti ateş durumunda ikisni birlikte kullanabilirsiniz demişti. Öğleden sonra dr.a gidicez inş.önemli birşey çıkmaz.Cevaplamak için Üye ol