Cinsiyet ne zaman öğrenilir?

depresyon soruyor: 9

herkese merhaba.. arkadaşlar 15 haftalık hamileyim. cinsiyeti öğrenmek için sabırsızlanıyorum. normalde bebek cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur? ultrason cihazından cihaza değişiklik olur mu ?

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


asklepios

sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde; yani devlet hastanesi, doğumevi ve eğitim araştırma hastanelerinde; cinsiyet söyleme yasağı yok. ama bakanlık, cinsiyet söylemeye pek taraftar da değil. yani bakanlık hastanelerinde bu iş hekimin inisiyatifinde, cinsiyet söylemeye mecbur değil, yasal düzenleme de bu şekilde. hasta hakları da bu konunun dışında bir mesele; cinsiyet söylememe durumunda hastanın herhangi bir tıbbi hakkı gasp edilmiş olmuyor. yasa diyor ki, "hekim cinsiyet söylemek zorunda değil"... haaa, bakanlık hastanelerinde söyleyen doktorlar da var tabi. fetüsün cinsiyeti, çözünürlüğü iyi olan, kaliteli bir ultrasonda ve deneyimli uzman tarafından bakıldığında 11-12. haftalar gibi belli olur.


depresyon

arkadaşlar bende şöyle duydum yurtdışında alışveriş merkezlerinde ultrason cihazları varmıs bizim burdaki tartılar gibi oturuyosun görüyorsun süper bişi:)


annevebebisi

Hangi yurtdisiymis orasi :p


gizemmm

Supermıs o cıhaz:)) bı kosu gıdıp oturalım ıcımızde ne var ne yok gorelım bızde:))asklepios

merdane, önce ciddisin sanıp köpürdüm, sonradan arkadaşların da dürtmesiyle kinaye yaptığını anladım... evet, evet, teknoloji çok geri ülkemizde.


sözüm AVM'lerde ultrason olsun isteyen arkadaşlarıma: sanıyor musunuz ki, türkiyede herhangi bir AVM'de bahsi geçen cihazlar olsa, yine de gebelik takibi için kadın doğum doktoru ve radyoloğa muhtaç kalmayacaksınız? kusura bakmayın, herkesin kendi ilgi alanı ve eğitimi ayrıdır, elinizin altında ultrason olsa dahi, kendi takibinizi nasıl yapacaksınız? bunun için tıp fakültesi + uzmanlık eğitimi: 11 yıl eğitim alıyoruz. ultrasonda film oynatmıyoruz ki, bebeğin gelişimine bakıyoruz, bazı ölçüleri alarak haftasına göre gelişimini saptıyoruz, suyunu ölçüyoruz, plasenta yerleşimine bakıyoruz (ki bazen yanlış yerleşim anne ve bebek için hayatidir), anomali taraması yapıyoruz, iç organları değerlendiriyoruz, doppler ile kan akımlarına bakıp bebeğin anne karnında iyilik haline karar veriyoruz. 

doktorlara muhtaç olmadığınız, übersonik araçlarla kendi tanınızı koyup, kendi tedavinizi, hatta ameliyatınızı yapabildiğiniz günler dilerim. sevgiyle..ponyy

11.haftada ilk oğlumu öğrendim. 2.hamileliğimde 10.hafta yda öğrendim. iyi bir doktor bu haftalarda söyleyebilir.


angelwave

aslında kişiye göre değişiyor ama ortalama 16 gibi öğrenilirken biz 12 de öğrenmiştik 

belki geleneksel bi cümle olcak ama
kızlarda biraz daha geç öğreniliyor:)
ne olursa olsun sağlıklı olsun;)


gecce

14 haftalık hamileyim doktorum %90 erkek dedi 1 ay sonra kesinleşir dedi ama ben dayanamdım herkese şimdiden söyledim :)


hosgeldinbebegim

iki hamileliğimde kızlarımı 12. haftada söyledi doktorum.Cevaplamak için Üye ol