Montessori eğitimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

zeynep_bartu soruyor: 5

Arkadaşlar, bu ara Montessori eğitimi özellikle okul öncesi kurumlarda pek bir revaçta. Bu konu hakkında bilgisi, deneyimi olanlar paylaşımda bulunabilirse sevinirim.  

Bu soruyu cevapla


5 Cevapzeynep_bartu

anlasilan bu konu epeyce konusulmus, tesekkurler ulku.


anhelo

merhaba;

ben de çok araltırdım bu konuyu.hatta istanbulda da bu eğitimi verecek bir anaokulu açılıyor çoğu arkadaşımın bildiği gibi.biz d e oğlumuzu bu okula vermek istedik ancak bğtçe meselelerinden ötürü sanırım katılmayacak. araştırmalarımda edindiğim en önemli fikir de şu oldu. bu eğitimin anaokulundan sonra da ilköğretim ve hatta lise eğitiminin de de uygulanması gerektiği oldu.
Alıntı:
"Alternatif eğitim metotları içinde en yaygın uygulama alanı bulan Montessori metodunun bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Çocuğun sadece anaokulunda Montessori eğitimi alması elbette ona kimi nitelikleri kazandıracaktır. Ancak anaokulundan sonra ana akım eğitim kurumlarından herhangi birine (özel veya devlet) devam eden çocuk çok geçmeden bu sistemin kazandırdığı nitelikleri edinecektir. Montessori okullarında çocuklar başarısızlık duygusunu tatmazlar çünkü diğer çocuklarla kıyaslanmazlar, rekabet yoktur, bireysel ve grupla verimli olarak çalışma alışkanlığı kazanırlar, öğrenme uğruna öğrenirler çünkü ödül veya ceza yoktur, çocuklarda öz disiplin gelişir çünkü dış disiplin yöntemleri uygulanmaz, kendi öz gelişimleri için çabalarlar. Elbette tüm bu özelliklerin gelişebilmesi için çocuğun gerçek bir Montessori deneyimi yaşaması, eğitim yönteminin aile yaşantısı tarafından desteklenmesi ve Montessori yönteminin tüm eğitim kademelerinde uygulanması gerekmektedir. "

bu açılan okulun devamının getirilmek istendiğini,ilköğretiminin de açılmasının düşünüldüğünü tahmin ediyorum. peki bizim ülkemizde bu konuda eğitim verebilecek yeterlilikte öğretmen sayısı ne kadardır diye düşünmeden edemiyor insan. bu eğitimi veren bir anaokulunda eğitim alan çocuğumuzu herhangi bir ilköğretim okuluna verdiğimzde yaşayacağımız olumlu-olumsuz durumlar neler olacaktır acaba?Eğitim bir sistem işidir ve tüm kademelere yayılmalıdır.dileğim de bu eğitimin herkesin ulaşabileceği-faydalanabileceği şekilde yayılmasıdır.


ilkcizgim

Montessori Eğitimi ile ilgili 150 saatlik bir kurs aldım. Kurumumda bu sistemin temel felsefesine uygun olarak etkinlikler gerçekleştirmekteyiz. Görüyorum ki çocuklarla bireysel olarak çalışmak, onların dilediği zamanda dilediği materyalle çalışması özgüvenlerini son derece geliştiriyor. Aynı zamanda günlük yaşam materyalleri ile yaptığımız bu çalışmalar küçük motor kaslarının gelişimine oldukça katkı sağlamakta. Muhakkak bu eğitimi alan kişilerin uygulaması çocuk açısından da sağlıklı oluyor.


bersu_792

bu egıtımı ben evde bebegıme vermeye calısıyorum sızlerde deneye bılırsınız ınternette bır ornegı varCevaplamak için Üye ol