Okula gitmek istememe!

yesimdem soruyor: 2

Yaklaşık 6 aydır,haftada 3 tam gün şeklinde ,huzur içinde okula gidip geliyorduk.Son birkaç haftadır,sabah evde tam bir kaos yaşıyoruz.Sabah gözünü açıyor,ilk soru geliyor

-bugün okul var mı?
-evet var
-gitmiycem ,gitmiycem,okula gitmek istemiyorum.....öhö öhö öhö !!!!

Olayı biraz zamana bırakıp,"henüz değil annecim,biraz oyuncaklarınla oynayabilirsin,vs"yumuşatmalar başlıyor.Giyinme,bez değişimi kesinlikle reddediliyor.Biliyorum ki,eğer bir kere yenilirsem ve "peki bugün gitmeyebilirsin" dersem bütün düzen bozulacak .Bu sebeple,okuldan bahsetmeye devam ediyorum,hani belki cazip birşey söylerim de ,bugün de durumu kurtarırız diye.Ya da evden okula götürüp,arkadaşlarına göstereceği bir oyuncak,bir kitap,vs birşeyi özendiriyorum."Arda bu arabayı çok sever,eğer tuşunu bulamazsa,sen gösterirsin" gibi sık ve değişik cümleleri arka arkaya sıralıyorum.Mesela bugün,sokaktaki kuşları yemle beslemek için ,ikna oldu.Sihirli formülü bulduk ve apar topar giyinip,çıktı.

Aslında herşey,evden çıkıncaya kadar.Giyinmeyi kabul edinceye kadar desem daha doğru olur sanırım.Arabaya binip,yola çıkınca neşemiz yerine geliyor.Babasının okula bırakıp,ayrılma anında şimdiye kadar  hiç sıkıntı yaşanmadı(maşallah diyeyim de)okul süresi boyunca da ,öğretmenin söylediğine göre,olumsuz bir durum yok.

Sevgili anneler, farklı yöntem ve tavsiyelerinizi okumak isterim.....

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


CiciAnne

Bence öncelikle okulda olumsuz bir şey yaşayıp yaşamadığından emin olun, öncesinde sorunsuz gidiyorsa ve birden bire ortaya bu durum çıkmışsa benim aklıma ilk olarak okulda yaşanan bir sorun gelirdi. Öğretmenden öğrenmeye çalışmaktan  önce oğlunuza laf arasında sorarak ondan öğrenmeniz daha iyi olur belki.

 

Okulda bir şey yaşanmadığına ikna olursam ikinci aşama neden sorun yaşadığımızı çözmeye çalışmak olurdu ki; bu da dışarı çıkmak mı sorun yoksa "okul için" dışarı çıkmak mı bunu çözmekten geçiyor bence. Siz de yazmışsınız kapıdan çıkınca sorun kalmıyor diye, bu sadece okula giderken mi böyle yoksa herhangi bir yere giderken de mi böyle davranıyor onu anlardım (ki bizim için de evden çıkmak çok büyük bir olay nereye gidiliyor olursa olsun)

Sorunu bulunca çözümü de kendiliğinden gelecektir zaten.

 

 

 


yesimdem

Sorunu buldum sanıyorum ama çözümü ne, çok net fikrim yok??


"evdeki hayat" mı? okuldaki hayat" mı? diye karşılaştırma yapınca, oğlumun tercihi kesinlikle ev....çünkü evde isteğe bağlı ,esnek bir gün var.Üstümüzü değiştirme,yemek yeme,diş fırçalama vs. ertelenebiliyor.Aynı oyunu ,saatlerce oynayabiliyoruz.Beğendiğimiz bir çizgi filmi,birkaç defa üst üste izleyebiliyoruz.Parka çıkıp,uzunca bir süre sokakta zaman geçirebiliyoruz.Kısaca hep istediklerimizi yapıyoruz.Bu demek değil ki,tamamen kuralsız yaşıyoruz.Sonuçta,ertelediklerimizi mutlaka yapıyoruz,sokaktan eve mutlaka dönüyoruz ya da bir oyunu yeter artık diye bitirebiliyoruz.

Ama sanıyorum okulda dakikalara göre yaşamak, oğluma çok yetersiz geliyor.Tam oyunun keyfini aldığı bir anda,"hadi yemek saati" diye oyunu sonlandırmak,hiç ona uygun değil.İtiraf etmeliyim ki,kuralları çokta sevmiyoruz.Başlarda okul ona farklı geldi,değişik oyuncaklar, arkadaşlar,el sanatları,danslar,doğum günü partileri vs..Şu an okulun gizemli bir tarafı kalmadı onun için diye düşünüyorum.Tabi birde kurallar eklenince ,çekilmez bir hal aldı!Cevaplamak için Üye ol