Hangi mamayı vereyim?

yusuf_eymenn soruyor: 10

merhaba hanımlar benim bebeğim 1700 kilo doğdu ve gögsümü tutmadı mama veriyorum ama hangisini verceğimi bilmiyorum.bebelac verdim ama hep kusuyor:(mama kullanan varsa yardımcı olun lütfen....


Bu soruyu cevapla


59 Cevap


MCA

sütünüzü sağıp vermeyi denediniz mi? ben hep aptamil kullandım, bikeresinde bulamayıp bebelac almıştım ama kızım onu içmemişti.


sehergil

sütünüz varsa Sağıp verseniz en iyisi ama yoksa çare yok. SMA mama da çok iyiymiş. Belki onu sever.


ozalp07

erken doğum mu oldu. sütünüz çoksa sağıp içine protein(e-protein eczanelrde satılıyor) katarak verebilirsiniz. yada erken yada düşük kilolu doğan bebekler için prematil diye bir mama var  onu verebilirsiniz. dr unuzla bu konunyu görüşmedinizmi. beslenme önemli çünkü kaç cc. hangi mama dr unuz önermeli. güle güle büyütün.


ozalp07

3 kiloyu geçtiyse tabi özel mamaya gerek yok. sütünüzü sağarak yada mama verebilirsiniz. o haftalarda prematil vermiştim ben . aptamilin.


yusuf_eymenn

erken doğum oldu ve küvezde kaldı die biberonla mama verilmiş o yüzden ne emdi nede sütümü aldı sağıp verince kafasını çekio
yusuf_eymenn

inat edip mama vermedim aç bile bıraktım genede emmedi üstelik aç kaldı die sarılık oldu


blueangel

milupa aptamil verin . bebelac her bebeğe yaramıyor. ama haftasına uygun miktarda ve üç saat arayla verin. sık sık ve çok verirseniz birden şişiriyor mamalar aşırı kilo aldırıyor ama kof şiş oluyor kemikleri ete gömülüyor kemikleri gelişmiyor.bir arkadaşım çok verdi oğlu çok kilolu görünüyor ama kilosu hafif çıkıyor.ve ondört aylık zor yürüdü bacakları titriyordu sürekli.


ozalp07

hastanede benimle aynı haftada erken doğum yapan  bir arkadaşla tanıştık. hamileyken aynı odada, çocuklaırmız küvezde yan yana ve daha sonra aynı gün taburcu olduk. onun kızıda emmedi. sinirden oturup ağlardı kız. benimki emdi ve akdeniz üniv. yoğun bakımda bebekleri biberonla değil ağızdan besliyorlar emsin diye. daha sonra biberon kendi verdi bebek beslenemeyince. ama sonra 4 aylık falandı biberonuda kesti ve ek gıdaya kadar sadece anne sütüyle emzirerek besledi. azmetti. sabırla denedi. ek gıdadan sonrada 1,5 yaşına kadar emzirdi kızını. sütün kesilmediyse vazgeçme sende. sabırla dene. mama ver tabi ama sütünüde emzir yada sağarak çoğalt bir şekilde yedir. zor biliyorum.asilomer

benim oglumda erken dogdu emmedi ben aptamil kullandım doktorumda en iyisi oldugunu söyledi 2 saatte bir werdim doydugu kadar kof bi şişmanlıgıda olmadı ama 1 mi kullancaksın premature mi bi doktora danıs ben 1 le basladım ama 2500 dü 


fistikcik

Merhabalar,
Bebeği memeye geri döndürmek için aç bırakmak hem gereksizdir, hem de hiç bir işe yaramaz. Aç bir bebek o sinirle memeyi hepten reddeder.
Bebeğiniz daha çok küçük. İsterseniz memeye rahatlıkla geri dönebilir. Bu gerçekleşene kadar elbette ona uygn bir mamayı vermeniz gerekli. "Aptamil Pre" adında, prematüre bebekler için hazırlanmış bir mama var. Heryerde satılmaz, eczanelerde bulabilirsiniz. Bu mamayı kullanabilirsiniz.

Memeye geri döndürmek için ilk olarak biberon kullanmaya son vermeniz gerekli. Mamayı kaşıkla ya da damlalıkla verebilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey kenarları keskin olmayan çelik bir çay kaşığı. Bu kaşığı kaynatarak sterilize edin. Hazırladığınız mamayı ufak bir fincana koyun. Bebeği varsa bir ana kucağına, yoksa dizleriniz bükük bir şekilde bacaklarınızın üzerine, hafif dik durabileceği bir pozisyona yerleştirin. Kaşıkla mamayı verin. Size zor görünebilir, ama bebekler rahatlıkla kaşıkla içebilirler.

1 hafta kadar böyle devam edin. Bu süre içinde iyi bir elektrikli sağma makinesi edinerek sütünüzü her 2,5 saatte bir sağın. Sağdıklarınızı kaşıkla da verebilirsiniz. Ya da süt saklama poşetlerine koyarak dondurabilirsiniz. Süt üretiminiz 3-4 gün içinde düzene girer. O zaman bebeğin aç olmadığı bir vakitte (bu önemli çünkü aç bir bebek sinirlidir ve sinirli bir bebek her şeyi reddeder) memeye yaklaştırmaya başlarsınız.
Bunun için öncelikle bebekle ten temasınızı arttırın. Siz ayakta iken göğüsleriniz ve omzunuz açıkta olacak şekilde bebeği omzunuza alın. Önce omzunuzu emsin. Hafifçe sallanmaya başlayın (ya da yürüyebilirsiniz). Sallanmaya devam ederek bebeği önce kolunuza, sonra memeye yaklaştırın. Ayakta ve sallanarak emzirin.
Bir müddet böyle devam edin. Sonra oturarak da emzirebileceğiniz bir dönem gelecek.
SevgilerCevaplamak için Üye ol