oto koltuğu arka koltukta hangi tarafa monte edilmeli?

sseellii soruyor: 10

internette yaptığım bir araştırmada oto koltuğunun arka koltuğun tam ortasına monte edilmesinin daha güvenli olduğu yazıyordu, yandan gelecek olan darbelere daha uzak olduğu için. bu konuda sizin görüşleriniz nelerdir? siz ne tarafa monte ettiniz koltukları? cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Deniz06

Eğer arabayı siz kullanıyorsanız arkaya çocuğunuza dönüp ulaşabilmek için sağ taraf daha iyi diye düşünüyorum ben.
Bazı araba modellerinde isofix orta koltukta olmuyor zaten, mecburen ya sağ ya sol arkaya taktırmak durumunda kalınılıyor.


lopikcim

ben de aynı mantıkla arabanın sağ tarafına taktırdım, dışarıyı seyretsin diye de cam kenarını tercih ettim, ama tabi ki darbeler konusunda sizin okuduğunuz yazı da düşünülebilir


burcaksahin

Orta koltukta bizde isofix olmadigi icin ve gormem, mudahale etmem icin sag tarafa monte ettik. Bi ust koltuga gectigimizde ortayi dusunmuyor degilim. Ayrica sol tarafa konmasinin arabaya inis ve binisler icin sakincali oldugunu biliyorum.


lopikcim

Bu arada sıkça karşılaştığımız bir problemi de yazayım, cam kenarında olduğu için kızım sıkça cam ve kapıyı açmaya teşebbüs ediyor, arabaya biner binmez hemen çocuk kilidini devreye sokmamız gerekiyor, unuttursak kapıyı bile açabilir:-((( Orta koltuğa geçireyim ben de,isofix var mı bakayım da...


lopikcim

Bu arada sıkça karşılaştığımız bir problemi de yazayım, cam kenarında olduğu için kızım sıkça cam ve kapıyı açmaya teşebbüs ediyor, arabaya biner binmez hemen çocuk kilidini devreye sokmamız gerekiyor, unuttursak kapıyı bile açabilir:-((( Orta koltuğa geçireyim ben de,isofix var mı bakayım da...lopikcim

Bu arada sıkça karşıl


sseellii

çok teşekkürler cevaplarınıza. bizim koltuk sol tarafa bağlı ve şöyle bir problemimiz oluyor; oğlum yan camdan bakıp nesneleri takip etmeye çalışırken midesi bulanıp kusuyor. ortaya geçirirsek koltuğu en azından karşıya bakar ve midesi bulanmaz diye düşünüyorum.


gullika

bu konunun tartışılması iyi oldu ,geçenlerde bir arkadaşım kızını ortaya oturttuğunu söylediğinde çok garibime gitmişti ama düşününce yapılan kazalarda en az hasar alan güvenli bölge aracın ortası.Bence de ortaya konmalı,hem araba kullanırken arkaya daha kolay müdahale edilebilir.Hayats03

Kesinlikle tam ortasına monte edilmesi gerekiyor


oshener

Bir cok farkli fikir olabilir aslinda, arkaniza koyarsaniz kontrolunuz az olur ancak sizin kontrolunuzde olan kazalarda otomatik olarak kendi bulundugunuz tarafi korursunuz. Arkaya bakan koltuklarin kullanim kitapciklarinda ayni zamanda ondeki koltukla arasinda cok az mesafe birakilmasi yada hafifce yaslanmasi tavsiye edilir, sallanma etkisini azaltmak icin. Ortaya konulan koltuklar ise uc yonden aciktir cok iyi bir baglanma mekanizmasi olmasi faydali olur.

Ayrica kazanin hangi yonden nasil oldugu cok onemli, arka orta yandan carpmalarda elbette daha avantajli olacaktir, ancak bunu bilemeyiz. Su var arka-orta , arka-yanlara gore %43 daha az yaralanma riski olusturuyor.

http://children.webmd.com/news/20080507/safest-spot-for-babys-car-seat

 

Biraz fakli olacak ama one koymanin arkaya koymaktan az da olsa daha avantajli oldugu durumlar mevcut, oncelikle konsol on koltuklardan daha saglam. Tabii ki kesinlikle airbag in iptal edilebiliyor olmasi ve on koltugun iyice geriya alinmasi lazim. Ayrica bunda en buyuk avantaj surucunu dikattinin arkaya dagilmamasi, bence bu cok onemli, cocuk elbette dikkat dagitir ancak arkaya otomobili surerken mudahele edemezsiniz, etmeye kalkarsaniz kaza ihtimali cok artar. Ancak yaninizda iken gorebilir ve daha kontrollu mudahele edebilirsiniz, onden carpma ihtimaliniz oldukca duser.

Bir cok fikir cikabilir ancak iskandinavlarinkini ciddiye almak gerekir, malum bu konuda cok basarililar diger avrupa ulkeleride onlari ornek alacak calismalara basladi. Bir ornek : http://kidsincars.blogspot.com/2008/03/where-to-place-car-seat.html

Ayrica bulabilirseniz devamli arkaya bakan koltuk kullanilmasini oneririm, arkaya bakan koltuklarda kurtulma orani 90-95 iken one bakanlarda bu oran 50-60.

http://www.ntf.se/english/pdf/NTFs%20POLICY%2006-07%20eng.pdf

 Cevaplamak için Üye ol