bebek yastığı

Aysegul_ soruyor: 10

bebek yastığı ne kullanıyorsunuz? ben kayınvalidemin yaptığı yün yastığı kullaıyordum ama çok memnun değilim hem artık terletiyor hem de sürekli birbirine yapışıp aşırı inceliyor, söküp elimle ayırıp tekrar dikiyorum zor oluyor. internette yataş'ın gördüm ama çok mu kabarık anlayamadım ince bir şey olsun istiyorum. park yatağın uyku setinin yastığı var ama uyduruk bişi çok kabarık kullanılamıyor nerdeyse oturur pozisyona geliyor çocuk :) yine yorgan olarak da ne kullanıyorsunuz

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


Tunam10

draysegul 4 aylıkken yastık kullanılıyor mu? bana yastık alma 1 yaşına kadar kullanamayacak dediler. normal yastıklar var. harbi çok yumuşaklar. yatsa yapşacak gibi. 
bir de özel ince ve pahalı yastıklar var. e-bebekte gördüm. 
Baby Jem Boğulma Önleyici YastıkSevi Bebe Boğulma Önleyici yastık
bende hiç bilemedim. nasıl alınması lazım. bir bilen bize yardım etsin.


Aysegul_

benim biraz kayınvalidem ısrar etti ben de ince yün yastık kullandım. ben sırt üstü yatırıyordum hep, dönemediği için de problem olmuyordu. sonra 3 haftalık olunca çok kusmaları başlayınca yan yatma yastığı aldım ikisini birlikte kullanarak yan yatırdım bir süre. Resimdekiler güvenli yastık denilen delikli yastıklar galiba, yüzüstü yatsa bile delikli olduğu için nefes alabilir deniliyordu ama ben hiç yüz üstü yatırmadım bugüne kadar, sadece uyanıkken kasları gelişsin diye yanında durarak yüzüstü koyuyorum.


Elcino_mutluatolye

Evet ani bebek olumu sendromu riskinin azaltilmasi icin 1 yasina kadar yataginda yastik, yorgan dahil hic birseyin birakilmamasi gerekiyor. Ben ayrica yataginin altina yastik koyarak egimli yatmasini sagliyorum, ki yeni doktorumuz da ayni seyi soyledi. Tunam10, yalniz aslinda sirt ustu yatmasi tavsiye edilmesine ragmen, ben baslarda yan yatma yastigi kullandim. Ama o zaman da Oyku'yu yatagin ayak ucuna dayanacak sekilde yatirdim ki, asagi kayarak yan yatma yastiginin icine gomulmesin...

Internette bircok sitede guvenli yatis icin onlemler yaziyor. Ornegin su siteye bakabilirsiniz:

http://www.sids.org/nprevent.htm


Tunam10

teşekkür ederim elcino. hemen bakıyorum.


Tunam10

elcino, verdiğin adrese baktım. ilginç şeyler var. mesela ilk 6 ay aynı odada yatın diyor. bebeğin yetişkin yatağına yatırılmaması gerektiğini belirtmiş.Aysegul_

Sırtüstü yattıktan ve dönemedikten sonra, yastık ta kabarık olmadıktan sonra niye kullanılmasın ki. Benim bildiğim yastık yüzünü kapatabilecek şekilde yakınına sağına soluna konulmamalı (karyola kenarlarına konan yastıklar özellikle), Bir de yüzüstü yatırılıyorsa olmamalı. Yorgan da kollarını üste çıkaracak şekilde göğüs hizasından örtülmeli, boynuna kadar veya yine sağında solunda olup yüzünü örtebilecek şekilde bırakılmamalı diye biliyorum. Ben başka sitelerde genel olarak bu şekilde okudum


Aysegul_

Evet bebek yetişkin yatağında ise anne uyuyup bebeğin üstüne kapanabiliyor. ABÖS'lerin en önemli nedenlerinden birisi. Yatakta yatar pozisyonda emzirme de bu nedenle ilk aylarda önerilmiyor.


Burcu

benim kızım 22 aylık ve biz hala yastık kullanmıyoruz..çok da gerekli olmadığını okumuştum..sadece hasta olduğunda burnu tıkalı olduğunda yatağının altına yükseklik yaparak eğimli olmasını sağladık..YesilAnne

Biz bebeğimiz doğmadan önce aşağıda linkini verdiğim ürünün çok benzerini almıştık. Markasını vs. hatırlayamıyorum ama inanılmaz memnun kalmıştık. 


Beşiğinde hep o durdu ve hep onun üzerinde uyuttuk. Destekleri sayesinde yan yatırdık, ayaklara doğru eğimli olduğu için, sırt üstü yattığında kusma gibi durumlarda ve İçi Tunam10' un vermiş olduğu resimdeki gibi delikli yapıda olduğu için tehlikesi yoktu. Eğimli olması bebeğin rahat nefes alıp vermesi için de çok yararlı.

Bu yastık gibi değil, boydan boya bebeği yatak gibi direkt buna yatırıyorsunuz.

Bir de bebeklerde malesef gaz problemi az- çok, hafif- şiddetli yaşanıyor. Ve yaşandığında da anne-baba ve tabiki bebeği çok  yıpratıyor. 

Gaz sancısı olduğunda bizim uyguladığımız yöntemlerin içinde, ufak sıcak su torbasını ayaklarının altına koymak(içindeki su çok sıcak olmamalı) ve karnına ütüyle ısıttığımız havluyu sarmak da vardı. Bu linkteki yatakta, karın hizasına sıcak su koyma yeri var. Çok iyi bir fikir. 

Biz buna benzer ürünü 4 ay kullandık, sonra küçüldü ve direkt yatağında yastıksız uytmaya başladık. Hala yastıksız uyuyor.

Yün yatak ve yastıktan uzak durunuz, zira bebeklerimiz zaten bizden çok daha kolay terliyorlar. Yün yastık bence eziyet.


Tunam10

yeşilanne gerçekten bilgilendirici bir açıklama olmuş. ki herşeyden önce senin tecrüben çok önemli. araştırıyım, kocişe de danışıp bende bir tane alayım. çok teşekkürler.
bu tarz fonksiyonel şeyleri seviyorum. mesala şimdi geceleri uzun sosis yastığım sayesinde çok rahat uyuyorum. hani ne gerek var,masraf derlerken bir arkadaşımın tavsiyesiyle almıştım o yastığı da. benim bir gece bile rahat uyuyabilmem verdiğim paraya deydi diye düşünüyorum. bu yastığı da bebişime de fayda edecekse kesinlikle almakta fayda var.Cevaplamak için Üye ol