Bebeğimin gelişimi geri sanki?

kunki soruyor: 10

6,5 aylık oğlum var. Hem motor hem de bilişsel gelişiminin geri olduğunu düşünüyorum.Henüz daha tam olarak desteksiz oturamıyor. 1-2 dakika en fazla. Emekleme yok ama sürekli geri geri gidiyor. ileri doğru değil. Birlaç aydır organlarımızı tanıtıyrum, ağız,göz kulak gibi. Kulak nerde diyince göstermiyor. Meme, dede, mama gibi bu ayda söylemesi gereken heceler de çıkmıyor. Ancak auuuuuu uuuuuu heeüüüü gibi sesler çıkarıyor. kendi kendine konuşması bu şek,lde.
canı istemediği zaman hiçbir şey yaptıramıyorum,konsantre olmuyor. kafasına göre. mesela kitap.Bu aylardaki bebeklerin çok hoşlandığını biliyorum.Benimki nefret ediyor. Kafasını çeviriyor ve okumaya başladığımda mızıklanıyor. NE kadar uğraştımsa da olmadı.Henüz neye ilgi duyduğunu çözemedim. Zekası konusunda şüphelerim var maalesef.
Yabancı sitelerden okuduğum vakit moralim bozuluyor. Bu aylarda neler yapabilen bebekler olduğunu gördükçe. Kıyaslamak doğru değil biliyorum,Allah vergisi sonuçta,ve herşeyden önce ne olursa olsun o benim evladım,çok özel. Ama elimde olmadan canımı sıkıyorum.
Sizler ne durumdasınız? Bir ben mi varım böyle?

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


gesnur

şaka yapıyor olmalısınız, daha benimki bile yapmıyor bunları neredeyse. 7 aylık üstelik. sadece desteksiz oturabiliyor söyledikleriniz içinde. emeklemiyor geri geri de gitmiyor. göz kulak burun nasıl göstersin daha?

çok fazla yüklenmeyin bebişinize, erken daha çok erken söyledikleriniz için


ozalp07

bence desteksiz oturamayabilir henüz küçük. emekleme kesinlikle gelişimle alakası yok. hiç emeklemeyebilir de. zaten önce geri geri gidiyorlar. bence organlarını göstermesi içinde erken. henüz 6,5 aylık bir bebek için beklentileriniz çok fazla gibi geldi bana bilmiyorumm diğer tecrübeli anneler ne der? ki 1-2 dak. desteksiz oturması yakında tam oturacağını gösterir.


oglumicin

bence acele ediyorsunuz... benim oğlum 9 aylıkken desteksiz oturdu.. 11 aylıkken geri geri emekledi, 11.5 aylıkken de ileri doğru emekledi.. yürümesi ise 14.5 ayda oldu... motor gelişim olarak şu an kıpır kıpır... ağız göz kol u ise 1 yaş civarı öğrendi... ben de çok evham yaptım o zamanlar.. hayatı kendime zehir etmekten başka bir işe yaramamış.. evhamlanmaktan bebeği yaşayamıyor insan... sonra büyüyorlar ve o minik halleri bir daha geri gelmiyor...


nilinmasali

merhaba kızım uyandığı için uzun şeyler yazamıyorum fakat deteksiz oturmanın 6-9 aylar arasında yapılabilen bir hareket olduğunu,sırt kaslarını güçlendirmekiçin yüz üstü yatırıp kafasını havada tutmasını sağlayacak oyunlar oynayabileceğinizi,emekleme sürecinde bi çok bebeğin önce geri geri sonra ileri gittiğini(kızım 11 aylık emekledi),bazı bebeklerin hiç emeklemeyebileceğini,organlar  ve kelimeler içinde cok küçük olduğunu söylemek istedim:)


GOGO05

bencede yani bu beklentiler ne böyle daha 6,5 aylık çocuktan bahsediyorsunuz benimki 8 aylıkken emekledi 13 aylık yürüdü 13 aylık anneye ann babaya ba dedeye de diyordu 17 aylıkken netleşti 12 aylıkken organlarını gösterebiliyrdu mucize beklemeyin lütfen ve her çocuğun gelişiminin farklı olduğunu unutmayın lütfeniflah_olmaz

sorunuzu önce şaka sandım:-))))değilmiş...


ssultan

organlarını gösteremez daha 6,5 aylık ....acele ediyosunuz


fistikcik

Hangi kaynakları okudunuz bilmiyorum ama endişeleriniz yersiz. Son söyledğinizle başlayayım : bebeklerin kitaplarla adam akıllı ilgilenmesi ancak 1 yaşına yaklaşırken olur. Ondan önce kitaplar sadece ısırılacak, ağza sokulacak ve yırtılacak nesnelerdir bebek için. Elbette 6,5 aylık bir bebek kitaba konsantre olamaz.
Desteksiz oturmayla ilgili : biraz daha bekleyin, 7 aylık olunca da oturamadığını görürseniz doktora danışırsınız.
Emekleme : her bebeğin gelişimi farklıdır. Kimi hiç emeklemez, doğrudan yürüme çalışmalarına başlar. Kimi poposunun üzerinde gider, kimi yan gider. Kızım bilinen anlamda emeklemeyi 10. ayda başardı. Ondan önce hep poposuyla ilerliyordu. Uzmanlar önemli olan hareket etmesi derler. İster popoyla, ister yuvarlanarak, ister emekleyerek. Farketmez.  (Kızım şu anda evin her yerine hem tutunarak ayakta, hem de emekleyerek gidiyor. Bir kaç saniye tutunmadan da ayakta duruyor).
Organları gösterme : endişelenecek bir şey yok. Nereden biliyorsunuz organları göstererek başlayacağını ? Bizimki ilk lambayı göstererek başlamıştı.
Konuşma : bu ayda hecelemesinden, sesler çıkarmasından daha doğal bir şey yok. 2 yaşına kadar konuşmayan, sonra bülbül gibi şakıyan çocuklar var. Kızlar biraz daha erken konuşur doğrudur. Kızım altı aylıkken "cici" dedi, sonra uzun süre başka hiçbir kelime söylemedi (bol bol ses çıkarıyordu). 10 aylıkken "mem" (meme) dedi, 1 yaşına yaklaştıkça da kelimeleri artmaya başladı. "Anne" kelimesini 1 yaşında söyledi.

Boş yere endişelenmeyin. Zamanı gelince hepsini yapacaktır.
ozdenin_oykusu

anne hassasiyetinize saygı göstermek istiyorum fakat çok şey bekliyorsunuz.bu hem sizi hem de çocuunuzu yorra/yıpratır.sağlığı yerinde olduğu sürece bunların hepsi zaten gerçekleşecektir


neretva

Ben de herkese katılıyorum. Meme, dede, baba daha yeni başladı bizde. Tam 6 aylıkken oturdu. Ama oturdu demek 2-3 saniye durması demek. Bu süre her gün artar, şans vermelisiniz. Bizimki 8. ayda döndü. Emeklemeye 10. ayda başladı ama klasik emekleme değil, popo üzerinde. Size tavsiyem Dünya Sağlık Örgütü'nün erkek bebek gelişim tablolarına bakın. Orada da göreceksiniz her gelişim adımı birer penceredir. 9. ayda yürüyen çocuk da normaldir, 15. ayda yürüyen de. Biri diğerinden daha zeki değildir. 6,5 aylık bir bebekte aranacak başka şeyler var. Göz teması kuruyor mu? Sosyal gülümsüyor mu? Tanımadıklarını yabancılıyor mu? Yabancılaması lazım, sizi tanıması lazım. Yere düşen birşeyin arkasından bakıyor mu?

Bu arada bizimki de önce lambayı gösterdi ve düğmeyle arasındaki ilişkiyi kurdu. Kulağını daha yeni gösteriyor. Burun deyince kendisininkini bulamayıp benimkini gösteriyor.Cevaplamak için Üye ol