Bebeğimin gelişimi geri sanki?

kunki soruyor: 10

6,5 aylık oğlum var. Hem motor hem de bilişsel gelişiminin geri olduğunu düşünüyorum.Henüz daha tam olarak desteksiz oturamıyor. 1-2 dakika en fazla. Emekleme yok ama sürekli geri geri gidiyor. ileri doğru değil. Birlaç aydır organlarımızı tanıtıyrum, ağız,göz kulak gibi. Kulak nerde diyince göstermiyor. Meme, dede, mama gibi bu ayda söylemesi gereken heceler de çıkmıyor. Ancak auuuuuu uuuuuu heeüüüü gibi sesler çıkarıyor. kendi kendine konuşması bu şek,lde.
canı istemediği zaman hiçbir şey yaptıramıyorum,konsantre olmuyor. kafasına göre. mesela kitap.Bu aylardaki bebeklerin çok hoşlandığını biliyorum.Benimki nefret ediyor. Kafasını çeviriyor ve okumaya başladığımda mızıklanıyor. NE kadar uğraştımsa da olmadı.Henüz neye ilgi duyduğunu çözemedim. Zekası konusunda şüphelerim var maalesef.
Yabancı sitelerden okuduğum vakit moralim bozuluyor. Bu aylarda neler yapabilen bebekler olduğunu gördükçe. Kıyaslamak doğru değil biliyorum,Allah vergisi sonuçta,ve herşeyden önce ne olursa olsun o benim evladım,çok özel. Ama elimde olmadan canımı sıkıyorum.
Sizler ne durumdasınız? Bir ben mi varım böyle?

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


ema

Oğlum daha yeni yeni organlarını gösteriyor.Bence siz netteki sitelere fazla bakmayın bebeğiniz gayet sağlıklı bence...


DoRuK_DiLeK

6,5 aylık bebekten beklentileriniz beni şoka soktu. ayrıca hemen tanıyı koyup gelişim geriliği demeniz de ayrıca garip öyle bile olsa insan evledına bunu konduramaz. bu kadar rahat söyleyemez.


bitlipapatya

"Yukarıdaki cevaplara ekleyecek bir sözüm var mı?" diye düşündüm, aslında tekrar gibi olacak ama kızım 8,5 aylık ve biz de aynı süreçlerden geçiyoruz... 

Bu konudaki gelişimsel veriler (bilişsel, motor yetenek, vs.) genellemeler üzerine kuruludur. Size genel bir fikir vermek bağlamında anlamlıdır. Kitaplar, elektronik kaynaklar bile bir "davranış/ beceri"yi tek bir ay başlığında bırakmaz; örn. emeklemek-6.-7.-8.-9...... ay başlıklarında tekrar eder. Dikkatinizi çeken bir gelişim geriliği (11 aylık olmasına rağmen nesne takibi yapamıyorsa, gibi) olması halinde, aylık doktor kontrolünde bu belirlenebilir. Sizi endişelendiren durum/ durumları not alıp doktorunuza danışırsanız size gerekli bilgiyi verebilir; ayrıca prematüre bebeklerin düzeltilmiş ayına göre davranış/ becerilerini değerlendirmek gerekir, çünkü bu bebekler daha geç bu gelişimsel özellikleri kazanabilirler. 
Son söz, her bebek tek ve eşsizdir :) Telaşınızı yatıştırmaya katkıda bulunması dileğiyle...


benjamin2010

Benim oglum kitaplarla hala ilgilenmiyor,kitap okumaya çalışsam da nafile.Tek istediği yırtmak, ben Hic dert etmiyorum sanırım kitap okumayı sevmeyecek:(


kunki

Kızlar teşekkür ederim, rahatladım sayılır. O sitrelerden baktıkça sanki herkesin bebeği konuşuyormuş, emekliyormuş, bir benimki bu durumda gbi geliyor. Çok uç noktalardan söz eden anneler var.Anne-babayı 6 aylıkken söyleme gibi. Üstün zekalı grubuna giriyor sanırım bunlar.
O zaman benimkinin auuu uuuu ouuu gibi sesler çıkarması normal mi yani?
Bu arada 3 aylıkken başladı yabancıya ağlamaya. Ama şu sıralar inanılmaz dost canlısı, herkese mavi boncuk dağıtıyor. Pişt diyene kahkalarla gülüyor.herkesin kucağına gitmek için zıp zıp zıplıyor kucağımdayken,bozuluyorum hatta. Yine de yabancıyı bilmediği anlamına gelmez değil mi?anneoldum

Benim bebek 7,5 aylık sadece oturuyor emeklemeye daha yeni yeni yeltendi.Diğer yazdıklarınızın hiç birini yapmıyor organları göstermedim bile Kitap ve benzeri şeyleride yırtıp agzına almayı okumaktan daha çok yeğliyor :).Bence evham yapmayın herşeyi çok normal.


umutarzu

Kendiniz uç noktalardan bahsedenler var demişsiniz, sonra o uç noktaları bebeğinizden bekleyip yapmayınca gelişim geriliği olduğunu düşünmüşsünüz. Çok garip.


tunaesra

sanirim dalga geciyorsunuz??ozalp07

kesinlikle bir gariplik var  bencede. hatta dalga geçildiğini düşünmeye başladım bende):


ozgecon

kunki,


internet ve bazı sitelerde okuduklarınız çoğu zaman gerçek hayat pratiği ile uyumlu değil ne yazık ki.

bebeğiniz yazdığınız kadarı ile gayet normal, sağlıklı ve neşeli bir bebek. Çok uç noktalardan bahsedenlere gözünüzle ile görmedikçe lütfen çok fazla prim vermeyin.

Yabancı farkını elbette anlar ancak sevgiyi daha çok anlar bebekler.

Sakin olmanızı, bebeğinizin biricik olduğunu ve her ne yaparsa yapsın nasıl gelişirse gelişsin sizin bir parçanız olduğunu hatırlamanızı dilerim.
Cevaplamak için Üye ol