Bebeğimin gelişimi geri sanki?

kunki soruyor: 10

6,5 aylık oğlum var. Hem motor hem de bilişsel gelişiminin geri olduğunu düşünüyorum.Henüz daha tam olarak desteksiz oturamıyor. 1-2 dakika en fazla. Emekleme yok ama sürekli geri geri gidiyor. ileri doğru değil. Birlaç aydır organlarımızı tanıtıyrum, ağız,göz kulak gibi. Kulak nerde diyince göstermiyor. Meme, dede, mama gibi bu ayda söylemesi gereken heceler de çıkmıyor. Ancak auuuuuu uuuuuu heeüüüü gibi sesler çıkarıyor. kendi kendine konuşması bu şek,lde.
canı istemediği zaman hiçbir şey yaptıramıyorum,konsantre olmuyor. kafasına göre. mesela kitap.Bu aylardaki bebeklerin çok hoşlandığını biliyorum.Benimki nefret ediyor. Kafasını çeviriyor ve okumaya başladığımda mızıklanıyor. NE kadar uğraştımsa da olmadı.Henüz neye ilgi duyduğunu çözemedim. Zekası konusunda şüphelerim var maalesef.
Yabancı sitelerden okuduğum vakit moralim bozuluyor. Bu aylarda neler yapabilen bebekler olduğunu gördükçe. Kıyaslamak doğru değil biliyorum,Allah vergisi sonuçta,ve herşeyden önce ne olursa olsun o benim evladım,çok özel. Ama elimde olmadan canımı sıkıyorum.
Sizler ne durumdasınız? Bir ben mi varım böyle?

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


kunki

hayır ya, dediğim uç nokta anne- baba demesi. Ben zaten onu beklemiyorum.Tek heceleri söyleyemediğinden bahsettim.Asıl sorun oturamayıp emekleyememesi. Bunlar olmayınca diğerleri de gözüme batıyor.


Felicity

çok fazla abartıyorsunuz benim oğlum desteksiz kendi başına ilk kez 7,5 aylıkken oturabildi..8-9 aylıkken süründü, 11 aylıkken emekledi, 12,5 aylıkken yürüdü..herşey normal bence..


fistikcik

Bizim kız 6 aylıkken "cici" dediyse mutlaka dünyanın bir yerinde 6 aylıkken "anne" diyen bir bebek  vardır. Ben de 1 yaşında cümle kuruyormuşum, annem hala söyler. Ama üstün zekalı değilim maalesef :) Çok konuşurum o ayrı. Ama yürümekte gecikmişim mesela.
Her bebeğin gelişimi farklı, kimi erken yürür, kimi geç konuşur.
Evet bu arada, sesler çıkarması son derece normal. (Ses çıkarmadan nasıl konuşacak ?)
Yabancılama da aynı şekildedir. Kimi bebek yabancılardan en başından beri hoşlanmaz, kimisi herkese gülücük dağıtır. Bunda bozulunacak bir şey yoktur.


kunki

Teşekkür ederim. tabii ki o benim canım, bitanem. Ne kadar şükretsem az. Kafama takılan noktaları sordum sadece. Herşey kabulüm tabii ki. Allah'ın hediyesi o.


ozgecon

Kunki


6,5 ay bunlar için çok erken.

Kızım emeklemeye 10 aylıkken, tamamen desteksiz oturmaya 7 ay sonlarında başladı. Ve 15-16 aylıkken yürüdü ki bir hayl igeç kalmıştı yaşıtlarına göre.

Öncelikle doktorunuzu dinlemenizi tavsiye ederim.

Bebeğinizde göze batacak bir durum yok, ancak siz fazla  büyütmüşsünüz gibime geliyor. 
asyanin_annesi

Anne telasi diyip geciyorum:)

Gecen bir guncelleme girmistim arkadasimin kizi asyadan kucuk, disi yok ama erigi kutur kutur yiyomus diye. Bi suru arkadasim evet yiyebilir dedi. Sonra o ark. Zaten en basindan beri bi sidik yarisina girdigini hatirlayip burda verilen tavsiyeyle " asya ucmayi ogrendi seninki ucuyomu" dedim ve birdaha boyle konustugunda onu dinlemicemi kizinin gelisimine bende hayranlikla baktigimi e heycanini anladigimi soyledim. Oda ozur diledi ve bidaha boyle kiyaslama yapmayacagini soyledi. Simdi size gelelim;

Aman Allahim ne kdr cok beklenti icine girmissiniz? 6 aylik bebek daha hayati yeni yeni taniyo yahu.

Asya 9,5 aylik emekledi, 7,5 aylik oturdu. Baba dede anni diyo bide acikinca meme. Ama burda bazi bebekler bu ayda yuruyo ciss diyo adini soyluyo. Simdi bnm cocugumda gerilikmi var dicem? Birak demeyi bi anne olarak bunu konduramam!!!

Karga demisler ne kara yavrun var., siz gelin bide benim gozumde gorun demis.

Bosuna bunlari dusunup telas etmeyin. Siz cocugunuza baska neler yapabileceginizi dusunun 6 aylik bir kuzunun burnunu agzini gostermeside fazla beklenti yahu. Demeden gecemicem soruyu saka ve sizide fake sandim. Sanki dalga gecmek icin sorulmus gibi geldi


umutyigit

kunki;

her şeyden önce bence farkına varman gereken şey;
çok telaşlı olduğun ve çocuğundan çok fazla şey beklemen,

o bir çocuk makina değil.

doğrudüzgün bir çocuk doktoru bulursun,
o sana gelişimi yaşıtlarına göre normal der, gerisi fasafiso.
benim oğlanlar 12 aylıkken tam anlamıyla oturabildiler.
ama hep doktor kontrolündeydik. ikiz olmalarına bağladılar vs.

her çocuk ayrı bir bireydir.

siz bence çocuğunuzda görmediğiniz şeyler için değil; çocuğu beklentilerinizi karşılayacağınız, diğerleriyle karşılaştırma yapacağınız bir varlık olarak görmekten korkun bence.
bu daha kötü.

sağlıklı günler.asyanin_annesi

...kunki

Tamam artık, bu kadar yüklenmeye gerek yok.Bebeğim gayet rahat Allah'a şükür. Sadece içimde yaşadığım acabaları burada paylaşıp böyle düşünmekle yanlış yapıp yapmadığımı sizden öğrenmek istedim.Fake falan değilim.İçimi rahatlattığınız için sağolun,teşekkür ederim sizlere.Kızılmayı hakettiğimi düşünmüyorum.
Ayrıca çocuğuma geriliği kondurmak istemediğim için yazmıştım zaten. Daha fazla uzamasın, rica ederim.


MCA


avnininsine_si +10000
şoklardayım :SCevaplamak için Üye ol