Bebeğimin gelişimi geri sanki?

kunki soruyor: 10

6,5 aylık oğlum var. Hem motor hem de bilişsel gelişiminin geri olduğunu düşünüyorum.Henüz daha tam olarak desteksiz oturamıyor. 1-2 dakika en fazla. Emekleme yok ama sürekli geri geri gidiyor. ileri doğru değil. Birlaç aydır organlarımızı tanıtıyrum, ağız,göz kulak gibi. Kulak nerde diyince göstermiyor. Meme, dede, mama gibi bu ayda söylemesi gereken heceler de çıkmıyor. Ancak auuuuuu uuuuuu heeüüüü gibi sesler çıkarıyor. kendi kendine konuşması bu şek,lde.
canı istemediği zaman hiçbir şey yaptıramıyorum,konsantre olmuyor. kafasına göre. mesela kitap.Bu aylardaki bebeklerin çok hoşlandığını biliyorum.Benimki nefret ediyor. Kafasını çeviriyor ve okumaya başladığımda mızıklanıyor. NE kadar uğraştımsa da olmadı.Henüz neye ilgi duyduğunu çözemedim. Zekası konusunda şüphelerim var maalesef.
Yabancı sitelerden okuduğum vakit moralim bozuluyor. Bu aylarda neler yapabilen bebekler olduğunu gördükçe. Kıyaslamak doğru değil biliyorum,Allah vergisi sonuçta,ve herşeyden önce ne olursa olsun o benim evladım,çok özel. Ama elimde olmadan canımı sıkıyorum.
Sizler ne durumdasınız? Bir ben mi varım böyle?

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


gesnur

mca anlamadım ben?:)


mariposita

arkadaşım, telaşını anlıyorum. umarım rahatlamışsındır okuduklarınla. benim oğlum da 7. ayına girmek üzere. senin oğlundan ne eksik ne fazla. İnternette her okuduğuna itibar etme,kendi süzgecinden geçir.
 Daha önceden ben de bahsettiğin sitelerdeki şeylere benzeyen yazılar okudum.o kadar uç noktalar var ki... 2. haftasında sosyal gülmeye başlamış,2. ayında annesine ihtiyaç duyduğunda onu çağırıyormuş, 7. ayında yürümüş falan..  ancak bu türkçede nasıl söyleniyor bilmiyorum über üstü zeka diyim :)1 milyonda 1 görülen bir durum. kaza bakmayalım;)
 çok şükür bebeklerimiz sağlıklı,ne hastalıklarla boğuşan insanlar var.
bunları zaten düşündüğüne eminim. yine de yazmak istedim seni rahatlatmak amacıyla.
bir de zaten yabancı bebekler anneye mama babaya da papa diyorlar, bu da bizdeki ma-ma me-me, ba- ba hecesine denk geliyor. yani bebek bildiğimiz "anne" şeklinde seslenmiyor.
kitaptan hoşlanmıyor demişsin. babycentre da güzel bir yazı var,ona bakabilirsin.
son olarak sakin ve rahat ol, maşallah bebeğin gayet normal. öperim oğluşu:)


gesnur

kunki kendi adıma söyleyim size ne kızdım(haddim değil) ne de dalga geçtim.sadece telaşınızın yersizliğini anlatmak istedim kendi yöntemimle.

tüm arkadaşların da aynı düşünceyle yazdıklarına eminim, hepimiz anneyiz sonuçta.

merak etmeyin bebişiniz gayet normal, okumayın o acayip şeyleri ben uuzun zaman önce bıraktım. tek ölçütüm göz teması kurması, bana gülmesi (anlamlı şekilde), nesleri takip etmesi gibi genelgeçer şeyler. size de aynını tavsiye ederim. kaygılarımızı da çok bebişlere yansıtmamalıyız ayrıca hissediyorlar her şeyi:)


MCA

gesnur,  avnininsine_si nin yazdığına katılıyorum demek istedim yani :)


gesnur

mca, iyice anne oldum annesel hareketler yapıyorum:)bcos

Aynen benim de 6,5 aylık bir oğlum var, desteksiz oturamıyor, geri geri emekliyor, kitap görünce yemeye kalkıyor ve de en fazla aaauuu vaaauuuu filan gibi sesler çıkarıyor... Ve bence gayet normal ve sağlıklı (maşallah diyeyim en çok annenin nazarı değermiş) bir bebek...açıkçası 6,5 aylık olup daha iyisini yapanı da görmedim... diğer arkadaşlara katılıyorum, beklentilerinizi biraz düşürün....


asyanin_annesi

Eureka :))))


neretva

Yabancılama konusunu erken halletmiş demek ki, buna sevinin bence. Ben sizi anlıyorum, ilk defa anne olunca ve internet elinizin altındaysa kendinizi kaptırabiliyorsunuz. İnternete bakmayın, çıkarın o siteleri hayatınızdan. Bebeğinizin tadını çıkarın. Bir daha asla bu zar zor oturduğu zamanlar geri gelmeyecek. Oturacak, ustalaşacak, hareketlenip yürüyüp gidecek parktaki, okuldaki arkadaşlarına katılacak. Zaman uçup gidecek. Şimdi her ne yapıyorsa o yaptıklarıyla oyunlar kurun, eğlenin.DoRuK_DiLeK

soda gelişim geriliği konduramamakla gelişimini takip etmemek aynı şeyler değildir. ben böyle birşeyi çocuğum için bu kadar kolay söyleyemezdim. konduramamak tan kastım budur. ben böyle bir anneyim. benim annemde böyle bir annedir. ve sanırım annanemde böyle hassasiyet gösteren bir kadındı.
ayrıca belirtiyim doğduğu günden beri ben çocuğumun her hareketini kontrol ederim. buda bana yetmez 22 aylık hala aldığım her kakalı bezini incelerim. ensesindeki beneklerden sürekli sol gözünü kaşımasına ve kulaklarıyla çok oynamasına kadar her hareketi gözlem alanımda.


mantarsote

Benim kızım da haftaya 7 aylık olacak ve şuan ondan tek beklentim var gelişimini destekleyecek kadar yemek yemesi! onun dışında zaten destekli oturtmaya 5,5aylıkken başladık. Halen desteksiz oturmada çok iyi olduğunu söyleyemem. Öyle bir beklentim de olmadı. Geri geri falan da gitmiyor daha. Organlarını göstermek? :) Bence acele etmeyin. Emeklemeden yürüyen bebekler biliyorum.Cevaplamak için Üye ol