Bebeğimin gelişimi geri sanki?

kunki soruyor: 1

6,5 aylık oğlum var. Hem motor hem de bilişsel gelişiminin geri olduğunu düşünüyorum.Henüz daha tam olarak desteksiz oturamıyor. 1-2 dakika en fazla. Emekleme yok ama sürekli geri geri gidiyor. ileri doğru değil. Birlaç aydır organlarımızı tanıtıyrum, ağız,göz kulak gibi. Kulak nerde diyince göstermiyor. Meme, dede, mama gibi bu ayda söylemesi gereken heceler de çıkmıyor. Ancak auuuuuu uuuuuu heeüüüü gibi sesler çıkarıyor. kendi kendine konuşması bu şek,lde.
canı istemediği zaman hiçbir şey yaptıramıyorum,konsantre olmuyor. kafasına göre. mesela kitap.Bu aylardaki bebeklerin çok hoşlandığını biliyorum.Benimki nefret ediyor. Kafasını çeviriyor ve okumaya başladığımda mızıklanıyor. NE kadar uğraştımsa da olmadı.Henüz neye ilgi duyduğunu çözemedim. Zekası konusunda şüphelerim var maalesef.
Yabancı sitelerden okuduğum vakit moralim bozuluyor. Bu aylarda neler yapabilen bebekler olduğunu gördükçe. Kıyaslamak doğru değil biliyorum,Allah vergisi sonuçta,ve herşeyden önce ne olursa olsun o benim evladım,çok özel. Ama elimde olmadan canımı sıkıyorum.
Sizler ne durumdasınız? Bir ben mi varım böyle?

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


babu

Kunki, bence de internette yazan her seye inanmayin. Soda'nin yazdiklarincok dogru bence. Ba ba hecesi cocuklarin ilk cikardigi hecelerdendir mesela ve bazi anneler bunu 'baba' diyor diye yorumlar. Ben yine internette ve yabanci guvenilir bir kaynakta bebegin 9 aydan once cikardigi hicbir seste anlam aramamak gerektigini okumustum. Onlar kelime degil.

Aauuu ile ilgili sorunuzu bazi anneler yanlis yorumlamis sanirim. Yanlis anlamadiysam sizi endiselenirme bu sesleri cikarmasi degil 2 harfli heceleri henuz cikarmamasi ki onun icin de endiselenmeyin henuz.

Su an icinde bUlundugu donem, gel babasi gel, tel sarar gibi oyunlar icin uygun. Onlari oynayabilirsiniz. Ama lutfen ogrenecek mi diye test ederek degil keyif icin yapin herseyi. Test edilmek bebekleri inanilmaz geriyor. Siz zevkle ona boyle oyunlar gosterin, alkis yapin, bay bay yapin. Zamanla sizi taklit eder ve bunun icin de uygun ve dogru bir zaman yok. Gunu gelince tekrar edecektir. Goz temasi kuruyor ve guluyorsa hicbir seyden endiselenmeyin ve bunlarin aslinda ne kadar onemli oldugunu bilip tadini cikarin.

Pedagog bize soyle aciklamisti: onun hareketlerini endiseyle gozlemlediginde o senden o kadar net ve guclu bir endise enerjisi aliyor ki bu onu hic bir sey yapmamaya tesvik ediyor. Tamamen kendini kapatabilr yaptiklarim/yapmadiklarim annemi endiselendiriyor hissiyle.

Keyifli bir annelik macerasi dilerim :)
Cevaplamak için Üye ol