Epizyotomi uygulamayan doktor

viconia soruyor: 10

Merhaba 32 haftalik hamileyim ve normal dogum yapmak istiyorum.

Arastirdiklarimdan anladigim kadari ile doktorlarin buyuk cogunlugu (kendi doktorum da dahil) epizyotomiyi ilk dogumlarda standart olarak uyguluyor.

Cok mu abartiyorum bilmiyorum fakat , Epizyotomi ile dogum sonrasi dikislerin agrisi, uzun bir sure oturup kalkarken sikinti yaratmasi, cinsel iliski sirasinda aci vb sonuclarini okudukca gozum korkuyor. Vucudun hemen toparlandigi cozum olarak sunulan normal dogum aslinda normal olmaktan cikiyor gibi geliyor.

Ne yalan soyleyeyim o zaman olayin sezaryenden ne farki kaliyor diye dusunuyorum(annede biraktigi hasar acisindan)

Dogumunu ozellikle de ilkini dikissiz atlatabilen varsa deneyimlerinizi paylasabilir misiniz?

Normal dogumu destekleyen, ilk firsatta nestere sarilip beni kesmeye kalkmayacak bir doktor arayisindayim. Epizyoyu standart bir rutin olarak gormeyen doktor tavsiyeleriniz varsa paylasabilirseniz cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


asklepios

Türkiye'de kadın doğum uzmanlarının çoğunun pratiğinde, rutin epizyotomi uygulaması vardır. Özellikle literatürü takip etmeyenler. Oysa ki dünyada rutin epizyotomi uygulaması terk edildi, çünkü rutin uygulamanın uzun vadede kadında pelvik taban kasları bütünlüğü, idrar kaçırma ve cinsel fonksiyon bozuklukları üzerine yararı değil zararı olduğu ispatlandı. Benim ihtisas aldığım yerde, doğumhanemizde rutin epizyotomiyi kaldırmıştı. Amaç epizyotomi açmadan, perine ve pelvik taban kasları maximum korunarak doğum yaptırtmaktı. Ben pratiğimde bunu uyguluyorum. Perineyi koruyorum, ağrılarıyla ıkındırıyorum hastayı, acele etmiyorum, perineyi esnetiyorum sürekli. Her hasta hasarsız doğurmuyor tabi, bazen küçük, yüzeyel sıyrık ve yırtılmalar olabiliyor. Bir iki dikiş koyuyorum, kanamıyorsa ellemiyorum bile. Oysa ki epizyotomi, perine derisi, bağ dokusu ve kaslarının tamamen kesilmesi demek oluyor, bir sürü dikiş, ödem ve ağrı getiriyor beraberinde.

Epizyotominin mutlaka gerekli olduğu durumlar yok mu? Tabi ki var, bebek iriyse, annenin vajinası bebeğe göre çok darsa, vakum uygulanacaksa gibi endikasyonlarla açılabilir. Öyle durumlarda da son ana kadar bekleyip karar vermek gerekiyor.

Doktorunuz eski kadın doğumculardansa, yüksek olasılıkla epizyotomi sevenlerdendir. Konuşun önceden, epizyotomisiz doğurmak istediğinizi söyleyin ve şans vermesini isteyin. Kalan gebelik haftalarında kegel egzersizleri, bağdaş kurma, bol yürüyüş ve perine masajı işinizi kolaylaştırabilir. 


mugemod

Hakan Çoker ve ekibi.Doğuma hazırlamak için her türlü eğitim ve desteği veriyorlar.Anne ve bebeğe saygılı huzurlu bir ortamda dogumun gerçekleşmesi için tam destek veriyorlar.istenirse bilgilerini paylaşırım.


viconia

Mugemod, Hakan coker dogumuma yetisebilir mi cok belli degil. Dolayisi ile kendisi ile devam etmek konusunda cok kararsizim :(

Bu nedenle de alternatif arayisindayim :(


silky

Viconia daha once de belirttigim gibi dogumumu yaptıran doktor bastan kesi yapan bir doktor degil. benim dogumumda ıkınmalarım yeterli miktarda olmayınca bebek sıkıntıya girmesin diye mecburen epizyotomi yaptı. ve dogum sonrası dikislerimin varlıgını hissetmedim bile. dogum yaptıktan sonra ertesi gun tek basıma alısveris merkezine bebegimin bir eksigini almaya gittim hic bir sorun yasamadan. bu belki doktorun bu islemi yapmaktaki becerisi belki de yapı ile ilgilidir, bilemiyorum.


mugemod

Viconia hakan bey ın yetisememesinden endiselendigini kendisi ile konuştun mu ? Böyle bir durum için yönlendirme yapmadı mi?mesela selçuk beye.selçuk beyle doğum yapan arkadaşım oldu.onunla aynı felsefeyi paylaşan dr. Onerebilir.fistikcik

Tesadüfen gördüm, epizyo uygulamıyor gibi görünüyor

http://www.rahatdogum.com/Default.asp?P=0&L=1&K=0&K1=18


curlygreen

Merhaba ben de normal doğum yaptım, çokta küçük bir kesiğim oldu ki doktorum son ana kadar yapmamak için uğraştı ama kızım biraz iri olduğu için gerekliydi diye düşünüyorum doktorumu hiç sorgulamadım bu konuda. Ama sonrasında hiç bır sıkıntım olmadı oturup kalkmakta buna dahil. Bu arada doktorum Kadıköy Acıbadem den Habibe Seyisoğlu idi. 


turkuazz

istanbulda anadolu yakasında Dr. Ayşe Duman'ı tavsiye ederim.Çok güzel donanımlı bir merkez açtılar.Ayrıca kendisiyle Hakan Çoker'in doğal doğum kursunda tanıştım.

http://www.ana-dolu.com/  linkinden bakabilirsiniz.Damla

viconia, ilk doğumum Amerikan hastanesinde olmuştu.


viconia

Merhaba biraz geç oldu farkındayım ama gerek özel mesajlarla gerek bu threadde paylaştıkları cevaplar ile yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür etmek hem de son durumu paylaşmak istedim.
Son durumda doğumu bir aksilik olmaz ise Dr Furkan Kayabasoglu ve Ebe Asude Oflaz ile yapmayı planlıyorum.

Özellikle Asude Ebenin adını doğal doğum konusunu arastıranlar hatırlayacaktır diye düşünüyorum.

Doğum sonrası gerçek tecrübelerimi de paylaşırım sizlerle :) Ne kadar planladığım gibi gidecek göreceğim zamanı gelince :)

Bu arada bu mesajları okuyacak arkadaşlara/anne adaylarına şunu söylemek istedim . asklepios 'un bu thread içindeki yazısını okuyun lütfen. Epizyotomi hiç de normal şartlar altında kabul edilmesi gerekli bir pratik değil (Dünya sağlık örgütü vb kuruluşların da konuyla ilgili yayınlanmış bir çok makalesi var bunlar da internetten araştırıldığında kolayca bulunabilir.).  Epizyo sonrası her zaman bazı arkadaşların bahsettiği kadar şanslı olunmayabiliyor ve tuvaletini tutamama , ciddi yırtık ve kesik ihtimalleri , 1 sene belki daha da uzun süre cinsel ilişki kuramama vb sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Sezaryen olmasın da ne olursa olsun anlayışı gütmek yerine anne adaylarının bebeklerini düşündükleri kadar kendi vücutlarını ve sağlıklarını da düşünmeleri gerek diye düşünüyorum. dolayısı ile konuyla ilgili hakkınızı arayın lütfen.

Not : Epizyo olmasın durumu yanlızca normal giden doğumlar için geçerlidir , asla epizyo olmamalıdır gibi bir görüşüm /iddiam yok. Tıbben epizyonun şart olduğu durumlar vs konusunda insiyatif doğal olarak her zaman doktora aittir.


Sevgiler
Cevaplamak için Üye ol