Pirinç ununun besleyici özelliği yok mu?

sahara soruyor: 5

6,5 aylık kızım için akşam su,pirinç unu ve pekmezden oluşan muhallebi yaptım.Kızım severek yedi;fakat  yaptığım araştırmalar neticesinde pirinç ununun besleyici özelliği olmadığı kof kilo yaptığı ve bir faydasının olmadığını öğrendim.Tahıl mahiyetinde vermek istediğim bu gıdayı şimdi verip vermeme husunda kararsızım.Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz ve ne uyguluyorsunuz.Aynı zamanda doktorlarınızın bu konuda ki fikirleri neydi?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


NeslihanOz

Ben pirinç unu hiç vermedim, zaten vermek istesemde yemedi. Doktoruma sordum, değişiklik olsun diye vermek istediğimden felan bahsettim, yararlı olmadığını, pirinç unu vermekteksen herhangi bir çorba, püre vermemim daha faydalı olacağını söyledi, bence yiyorsa arada değişik bir tat olarak verilebilir, devamlı yedirilmemeli diye düşünüyorum.


anneyazar

Bebeklerin tahıl yemeleri önemli. Ama aşırı lifli gıda da bu dönemde sakıncalı onun için bence hipp in organik gece tahılını verebilir pirincin ise ununu değil kendisini haşlanmış hafif lapa şeklinde yemek öğünlerinde pilav olarak yedirebilirsiniz. Bu dönem de bizim dr umuz güzel bir liste vermişti. HOŞGELDİN EK GIDA DİYENLERE:) burada ki linkten ulaşabilirsiniz. Pekmezi de akşam vermek biraz riskli olabilir sonuçta enerji veren bir yiyeceği uyku saati öncesi vermek ters etki yapabilir. Sabah karışımına eklemeniz daha güzel olabilir diye düşünüyorum. Sevgiler:)


CiciAnne

Ben annelerimin yoğun ısrarı üzerine (nedense! çünkü Ada çok kısa bir dönem hariç hep oldukça toplu bir bebekti ) almak zorunda kalmıştım pirinçununu fakat Ada sütü sevmediği gibi muhallebiden de hiç hoşlanmadı, o dönem doktorumuza sorduğumda; hiç bir besin değeri olmadığını, sadece bebeğin tok olması gerektiği durumlarda tok tutması için yedirildiğini falan söyledi. ( durumu iyi olmayan ailelere bebeği tok tutması ve kilo aldırması için öneriliyormuş ) 


NORTH_TAN

Bize de karbonhidrat yüklemesinden uzak durun diye doktorumuz uyardı. Bunlar için meyve dışında tatlılar, tatlı muhallebiler ve pirinç unu ile yapılan mamalar demişti. 1 yaşından sonra özgürsünüz demişti.


kuzununannesi

anne yazar yazı cok acıklayıcı olmus :)

doktorumuzun soyledikleri aklımda kalmıyordu, yazmaya fırsatımda olmuyordu..

teşekkürler:))))Cevaplamak için Üye ol