Memurlarin dogum izni?

kaklum soruyor: 8

Merhaba,

32 haftalik hamileyim ve bir kamu kurumunda calisiyorum. Amacim 37.haftaya kadar calisip 5 haftalik dogum oncesi iznini dogum sonrasina aktarabilmek icin bu hafta "calisabilir raporu" aldim ve isyerine teslim ettim. Boylece dogum oncesi sadece 3 hafta izne ayrilmis olucam.

Ama aklimi bazi seyler kurcaliyor:
1. Eger 38. hafta dogurursam dogum oncesi 2 haftalik iznim yaniyor mu?
2. Eger dogum gecikirse (1 hafta gec dollenme soz konusu) bu aktarmak istedigim 5 haftanin bir haftasi yanar mi?

Simdiden tesekkurler...

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Zeynep12

Bende memurum. Bu soruyu komisyon müdürüne sorduğumda, iznin yanmadığını doğum sonrasına aktardığını söylemişti. Başıma gelmedi ama yanmıyor diye biliyorum.


araf_01

öncelikle hayırlı doğumlar bende devlet memuruyum hamileliğimin 35. haftasında doğum iznime ayrılmıştım 36+3 te doğum yaptım kullanamadığım izinlerimin hepsi doğum sonrasına aktarıldı yani erken doğum halinde izniniz yanmamış oluyor ama 40 haftadan sonrasını bilemiyorum..


gizemfiliz

ben bu konuyu cok arastırmıstım.evet dogum sonrasında kullanıcaksınız kullanmadınız 5 haftayı.erken dogum olursa dogum sonrası raporunuza eklıcek doktorunuz kullanamadıgınz sureyı.gec dogum olursada dedıgınız gıbı kaç gun gecıktıyse dogum sonrası  rapordan dusecekler.


aakin

Ben de kamuda çalışıyorum. 37. haftada izne ayrıldıktan 5 gün sonra doğum yaptım. öncesinde kullanmadığım iznimi sonrasına aktardık. yalnız doğumun erken olduğuna dair hastaneden bir rapor istediler. sorun olmadı.
güzel bir doğum dilerim. sağlıkla gelsin bebeğiniz.asyasena

kullanamadığın iznini aktara biliyorsun sıkıntı yapma benda 5 haftamı aktardım izne ayrıldıktan 1 hafta sonra doğum yaptım geri kalan 12 günümü deiznime dahil ettim erken doğumla ilgili herhengi bir rapor almadım zaten alacağın doğum raporunda hangi gün doğum yaptığın yazıyor ve iznin personel tarafından gün gün sayılarak hesaplanıyor...


ipegim

ben 41. haftada doğum yaptım doğum öncesi raporumu 1 hafta daha uzattım sorun olmaz yani siz yine 5 haftayı aktarırsınız ben öyle yaptım..


ketrin

Yasal olarak erken doğumda yanıyor iznin ancak hiçbir şirket böylesi katı bir uygulamaya gitmiyor ben görmedim. bende erken doğum yaptım hakkımı tamamen kullandım.


Aysegul_

en son torba yasa değişikliğiyle (doğum sonrası ücretsiz iznin 2 yıla çıkarıldığı) erken doğumlarda doğum öncesi izin yanmıyor doğum sonrasına aktarılıyor.


Cevaplamak için Üye ol