9 aylık bebekte sinir , ağlama, parmağında oynatma

sunny soruyor: 3

Merhaba,

Benim kızım mı çok asabi yoksa dişler mi onu asabi yapıyor ya inanın nerden başlasam. Şikayetçi değilim ama bütün gün boyunca ağlaması üzgün olmasına içim elvermiyor. O kadar sinirli bir bebekki. Aslında bunu ben farketmedim anne olduğum için sanırım objektif değerlendirme şansım yok. Babamız genelde obkjektif değerlendirebiliyor ve sürekli bana bu çocuk çok sinirli diyip duruyordu ben de itiraz ediyordum ama biraz dikkat ettim de her istediğini istemediğini ağlamakla ve çığlık atmayla yaptırıyor bize. Çoksesli bir bebek. Her daim bir ağlama veya çığlık atma var. Bir gün babamız sen mi annesin o mu anne karışmış dedi. Ama daha çok ufak ben ona neyin terbiyesini vereceğim ki ?

Haksız mıyım ? Herşeye ağlama huyu neden kaynaklanıyor sizce ? Bu arada evde 7-24 bebeği ile olan bu nedenle işini bırakmış olan bir anneyim. Yani ilgisizlik sözkonusu değil tam tersi olabilir mi acaba ? Bebekliğinden beri nerdeyse hiç ağlatmamıştım çünkü , en ufak bir ağlamada hemen pişpiş kucağa alıp gezdirmeler. Ama bunu herkes yapıyor yanlış mıyım ? İşin içinden çıkamadım yardımlarınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Gulsah_Kutay

bizde aynı durumdayız :) yalnız değilsin merak etme :) bende şaşırdım artık ben ona kıyamıyorum ama o beni parmağında oynatıyor uyumuyor...saatlerce ayağımda sallıyorum o gülerek oturuyor kucağıma :(( bilmiyorum nedir çözümü bizmi yaptık bunları böyle dersen evet ben yaptım hiç ağlatmadım .şimdilerde istediği şeyi yapmayınca kendini sıkıp titretiyor sinirden...allah yardımcın olsun ne diyeyim bir çözüm bulursan banada söyle...


Yenidenanne

Bence siz hic aglatmadim, diyerek teshisi koymussunuz. Aglatmamak hic aglamayacak anlamina da gelmiyor. Oyun oynarken sıkıldı diyelim, aglamaya basladi. Kucaginiza almadan once oyuncak vererek sakinlestirin, olmazsa yine kucaginiza almadan sarilin mesela. Susar gibi olunca ya da susunca gerekli gorurseniz kucaginiza alin.

Kucaginizda susmuyor diyelim, surekli gezdiriyorsunuz. 10 dakika icin birakin kucaginizdan, cevresinde oyuncaklari da olsun. Birakirken aciklayin ona, sakin bir sesle, sabirsizliginizi caktirmadan. 10 dakika icin saat tutun ama, cunku aglama dinlerken dakikalar saat gibi geciyor. Boylece hem siz dinlenmis olursunuz hem de bebeginiz alternatifleri fark etmeye baslar. Gittikce de sureyi uzatin. Hemen degil zamanla uzlasirsiniz. Bir de bebek kitaplarinin bu konuyla ilgili bolumlerinden kendinize daha uygun taktikler de bulabilirsiniz. Cozulmeyecek bir durum degil, farkına varmanız, isin yarisi bence.


sunny

hiç ağlatmamakla hata yapmışım sanırım ama okuduğum kitaplarda bu dönemde anne sıcaklığı çok önemli bol bol kucağınıza alın diyordu onu uyguladım

şimdi bu saaten sonra nasıl herşeye ağlamasını engellerim acabaCevaplamak için Üye ol