5 aylık kızım ve yine gece emzirmesini kesme üzerine...

sayna soruyor: 7

merhaba,
kızım yaklaşık 4.5 aylıkken gece emzirmelerini kesmeyle ilgili yardım istemiştim sizden.tam o sırada bir büyüme sıçramasına girdiğinden durumu erteledik.
kızım şu an 5 aylık.  gece 11-2.30 kalkışlarımız var. 2.30 dan sonra (bence) uykusu bölündüğü için uykuya dönmekte zorlanıyor ve sabah 5 e kadar kesik kesik uykusu oluyor. sonra da uyanıypr zaten.
onun bu kadar az uyuması beni üzüyor kaliteli ve uzun bir uyku uyumasını istiyorum. çünkü gündüz uykuları da düzensiz ve az zaten.o yüzden gece uykusunu bölen 2.30 beslenmesini kesmek istiyorum. ancak uyandığında kana kana süt içiyor. acıkmış yani belli. acaba 3-4 gün ben bunu es geçersem emmelerini gündüze kaydırır ve dengeler mi? nasıl bir yol izlemeliyim acaba? tecrübesi olan anneler yorum yazarlarsa çook sevinirim.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ldeniz

5 ay gece emzirmesini kesmek için çok çok erken bence. şu an çok hızlı büyüyorlar ve ihtiyacı olduğu için uyanıyor. zaten isteseniz de kesemezsiniz muhtemelen. gece emzirmesi ancak, bebeğin ihtiyacı yoksa, alışkanlıktan uyanıyorsa kesilebilir ki sizin bebeğiniz şu an ihtiyacından uyanıyor. (olabilir bile demiyorum, 5 aylık bir bebek ihtiyaçtan uyanıyordur.) bir şeyleri zorlamak hem anneyi hem bebeği yoruyor. en güzeli akışına bırakmak. su akıp yolunu buluyor. =)


asyaperi

merhaba yıne ben ve yıne aynı seyı soyluyorum uzmanlarında cogunlugunun gorusudurkı bu bebekler 3 aydan sonra aynı bız yetıskınler gıbı 4 5 saat hatta bazısı 7 saat gece beslenmeden uyuyabılır 5 aylık bır bebekde eger ogretılırse gece beslenmeden uyuyabılır sızınde dedıgınız gıbı cokdegıl ıkı uc gun sıze daha once kendı tecrubemde bahsettıgım sekılde uykusuz kalıp onu beslemeden 2.30 da oyalayabılırsnız sabah 5 de emıp 7 8 kdr uyucaktır tekrar zaten suanda 2.30 kalkıp sabah 5 e kdr duzgun uyumadıgını soyluyorsunuz ben uykunun cocukların saglıklı gelısebılmesı ıcın en az beslenme kdr onemlı oldugunu dusunenlerdenım emın olun bır kac gunde gece beslenmesını gunduze kaydıracaktır ve gunduz daha ıyı beslencektır ustelık en ıyı ve kalıtelı sut gece depolanır goguslerınde dınlenmeye sut depolamay ıhtıyacları vardır bunun ıcınde en uygun zaman gecedır vudunuzun dınlendıgı saat ve gece delıksız bır uyku uyuyan bebek gunduz daha sakın ve mutlu olur


sayna

ben de sana katılıyorum aslında asyaperi. ama doğru yolda mıyım emin olamadığımdan soruyorum. sağol yine desteğin için:))


asyaperi

sana sunu soylıyım 5 ylık cocuk gece emzırılır yazık gunah dıyen arkadaslar o couklar 1 2 yasına gelıpde gece beslenmesını alıskanlık halıne getırıp ımdat uyuyamıyorum gecede 5 kez kalkıyor mememı emzık gıbı kullanıyor napcam nasıl yapcam dıye feryat edıyorlar haklılarda cunku uykusuzluk uykusuz kalmıs uykusu bolunmus sınırlı bır cocukla gun gecırmek cok zor oluyor ılerleyen aylarda az once sorular kısmına bkarsan bır arkadas yazmıs 12 aylık cocugu gece sureklı meme ıcın kalkıyor ve nasıl kesebılcegının yollarını arıyor 1 yasında cocuga gece beslenmesını bıraktırmak oldukca zordur sızınkı 5 aylık kızım 3 ayında gece beslenmesını bırakan bır cocuk olarak kılo alımı boy uzaması hep cızelgenın ustundeydı 2.30 ac oldugu ıcın uyandıgını dusunup vıcdan azabı cekıyorsanız 11 emzırmesınden once araya bır emzırme daha ekleyın mesela o ıstemesede sız deneyın meme vermeyı belkı emecektır sızı cok ıyı anlıyorum bız anneler ıcın ılk dogdugu andan ıtıbaren en onemlı sey beslenme ve onun tok olması bnde yasadım aynı duyguları ama emın olun suan yapmaya calıstıgınız sey onun kalıelı bır uyku uyuması ıcın gunduz daha verımlı beslenmesı ıcın onemlı


ldeniz

sizin kızınız gece emerken uyanıyor mu ki? yani benim oğlum da arkadaşlarımın çocukları da uykusunda emiyor. yani uyku bölünmesi gibi bir şey olmuyor. bölünen onun değil, benim uykum. ben de zorlanmıyorum bu durumdan. 1-2 kez uyanmışım, umursamıyorum. ama tabii bu gece kesintisiz uyumak istemediğim anlamına gelmez. lakin geçici bir süre, elbet gün gelecek kesintisiz uyuyacak. ben hep bebekleri kendi haline bırakma taraftarıyım. çocuk gece uyanıyorsa vardır bir bildiği =)  ki anne sütü bebek gece emince ayarlanıyor,çoğalıyor. her şeyin bir sebebi var yani. kitaplarda yazanı değil de içinizden geleni yapın bence. doğru yol o =)


ldeniz

aaa ben ikinci kez okuduğumda pek doğru okuyamamışım. uykusu bölünüyor ve uykuya dalmakta zorlanıyor demişsiniz. belki mıkırdandığı anda alıp emzirmeniz uykusu açılmadan tekrar dalmasını sağlar. eğer gece beslenmesini kesmezseniz diye söylüyorum.


sayna

sağol ıldeniz ilgin için. yatağı yanımda bebişin. mıkırdanır mıkırdanmaz alıyorum, ama yine de açılıyor uykusu. ışığı falan hiç açmadığım halde.Cevaplamak için Üye ol