Yatış pozisyonu

harik soruyor: 10

Merhaba,

Oğlum son 1,5 aydır gece ve gündüz uykularında hep yüzüstü uyuyor. Ne zaman baksam göğsü sırılsıklam ter içinde, soğumuş oluyor. Üzerini değiştiriyorum ancak bu seferde ağlamaya başlıyor, hemde ne ağlama. Bazen de uykusundayken yan veya sırt üstü çeviriyorum, böyle oluncada çabuk uyanıyor. Bu durumda ne yapılabilir, tabiki o nasıl rahat ediyorsa öyle uyumalı ama yüzüstü uyumaktan alnı yanakları kıpkırmızı oldu. Ne yapmalı kii?

Şimdiden cevpalarınız için çok teşekkürler


Bu soruyu cevapla


10 Cevap


burcuveduru

benimki de yüz üstü uyur ve aynen sırt üstü daha çabuk uyanıyor nedense. ama bizde öyle bi sorun olmadı. yatakta su geçirmez alez falan varsa o terletiyor olabilir mi?harik

Luce_anima ;Aslında çarşafı pamuklu üzerine de penye battaniye örtüyorum. Ondan olduğunu sanmıyorum.

Burcuve Duru; Yatakta su geçirmez alez var evet, ondan mı acaba, benimde kafama takıldı. Yatağın üzerine çift çarsaf koyup alezi almak lazım galiba.


sunkey

Yan yatırmak için yastıklar var,onlardan denesiniz


CokBilmis

Su geçirmez alezler sıcaklık yapıyor. Ondan terliyor olabilir.

Ben kızımın üstünü terlediği için değiştirmiş değilim bugüne kadar. Atlet filan da giydirmem. Bu nedenle hasta olmadı henüz.

Eğer ben de derin uykudayken gelip de birisi beni rahatsız eder, sağımı solumu çekiştirirse çok pis çemkiririm.

Bulmuşsunuz uyuyan çocuğu, dert aramayın dertsiz başınıza :)


harik

sunkey ; kıyamıyorum ki, demek ki o şekilde yattığında rahat ediyor.

çok bilmiş ;maşallah kızınıza. Doğru söylüyosunuz ben de çemkirirdim:)

Bu arada dün akşam alezi çıkarttım ve oğlum sanki bugünü bekliyormuş.
İlk kez kakamız sızmış ve yatağa geçmiş :) Bezinin sızdırmış olmasıda ayrı bir konu tabi :Snurus

yüzüstü uykuya borçluyuz kızımın uyku düzenini...


ne güzel uyuyormuş uyusun.terliyorsa da arkadaşların dediği gibi bir etken var.onu ortadan kaldırın bir sorun kalmayacak..

ben kızımı 22 günlükten itibaren yatırdım yüzüstü.elleriyle yüzüne dokunup kendini uyandıramıyordu.ve öylede gitti.bunu bana öneren arkadaşıma her fırsatta şükranlarımı sunar,yeni bebeği olan-olacak tüm arkadaşlara tavsiyeyi borç bilirim..

 terlesede içeri bir yerden hava girmiyorsa üşümez,yada göğsüne mendil koyun,komple soymayın bebeciği..yüzünün kızarması şimdilik sıcaklamasındandır.olsun kızarsın.havalar soğuyacak...zaten birkaç aydan sonra sağa sola dönmeye başlayacak.o kendine en uygun pozisyonu zaten bulacak.ve buda genelde yine yüzüstü olacak,hatta elleri yastığın altına girecek...:))

avantajları ;
* elleriyle yüzüne dokunup kendini uyandırmıyor
* bacaklarıyla battaniyesini üstünden atıp veya aksine yüzüne toplayamıyor
*kollarıyla destek alıp başını diğer bebeklere göre çok daha erken kaldırıp,boyun-kafa koordinasyonu ve dengesini erken sağlayabiliyor..(kızım 25 günlükken sağa dönük yüzünü sola çevirmişti bu yatışla)
*yüzüstü yatarken sırt hizasındaki battaniyeyi yine hareket ettiremeyip gece üşütmüyor
* ilk aylarda kussa bile herhangibir ağız-burun tıkanıklığı gerçekleşmiyor,en kötüsü yüzü ve yanakları kusmuğa bulanıyor çarşaf kirleniyor
*vakitsiz uyanıpta etrafa bakınıp uykusunu ve dikkatini dağıtamıyor,bir tarafı göremeyip hoop yine mecburen uykuya dalıyor...
*kafatası şekli pekte bozulmuyor,hatta kepçe kulaklar basılıyor 

dezavatajları ise ; 

* zayıf bebeklerde göğüs kafesinin ciğerlere batması durumu olabiliyor.
*çok hareketli bir bebekse geri geri giderek sırt hizasındaki battaniyenin altına girebiliyor..
*bu pozisyona alışan bir bebek nerdeyse 8-9 aylara kadar başka hiçbir posizyonda uyuyamıyor,5-10 dk.sonra gözler açılabiliyor.

 kontrol,tespit ve tercih size kalmış.

şu yıllarda ki yatış şekil modası yan yatırma.hatta piyasada yastıkları bile var.bizim doktorumuz 10 yıl önce sırtsütü yatırın diyorduk,dahada 10 yıl önce ise yüzüstü diyorduk dedi..çok ilginç..10 yılda değişen bir sistem var yani :))


harik

Ne güzel yazmışsın Nurus :)
Dezavantajlarını bilemiyorum ama avantaj kısmındakiler şimdiden dediğin gibi.
Terlemeside azaldı, hemen farketti ve sıvı geçirmez alezi attık gitti :)


selencem

İnce bir tulben koyun gogsune, terleyince cikarirsiniz, uyumaya devam eder :) Bu arada yuz ustu uyumayla ilgili, ben de 1 ayliktan itibaren yuz ustu yatirdim yoksa kesinlikle uyumuyordu ama kafasini ilk gunden beri kaldirip cevirebiliyordu. Cok ciddi bir riski var yuz ustu yatirmanin 1 yasa kadar, doktorlar asla onermiyor. Ani bebek olumleri genelde yuz ustu yatislarda oluyormus. Sebebi bilinmiyor ama boyle bir istatistiki veri var, dikkatli olmak lazim.harik

Selencem ilk zamanlar çok korkuyordum.Biraz paranoyakça gelebilir ama hala nefes alabiliyor mu burnu açık mı diye devamlı (10 dk. bir) kontrol ederim:) Ne olacak bu halimm, ah analık ah.
Allaha emanet miniklerimiz.


merbor

bizimki su zamana kadar gunduzleri hep kucagimizda uyudu..geceleri ise hep yuan yatirmaya calistim..reflusu de var diye doktor mutlaka yan yatsin demisti..ama artik yuzustu yatirmaya da calisicam belki daha cok sever bilemiyorum..gecen gece bi sefer yatirdim oyle huzursuzken misil msil uyudu ama ben onu seyrettim ay nefes alamazsa diye..harik aynen dedigin gibi aaah analik ah :)


Cevaplamak için Üye ol