Emzirirken ağlama

Opeth soruyor: 10

Eylül 3.ayını da anne sütü ile doldurdu.4.ayımızın içersindeyiz.Gündüzleri emerken bir amuda kalkmadığım kalıyor.Zorla emiyor.Kucağımda dolaştırarak emdiriyorum çoğu zaman.Uykuya dalarken ya da  gece bunun gibi sıkıntılar yaşamıyorum.Ama gündüzleri çoğu zaman sıkıntılıyız.Ve bugün doktorumuza gittik.1 ayda 450gr almış kızım. Sütümün yeterli olmayacağından endişeli.Haftaya Cumaya kadar 150gr almaz ise anne sütüne ilaven mama takviyesi yapacağız diyor.Ve ben mama vermek istemiyor .3ay sonra ek  gıdalar almaya başlayacağız nasıl olsa.Endişeleniyorum bir yandan da .Kızımı gören herkez çok iyi diyor.Bi doktorumuzu ikna edemedik.Ana sağlığındaki hekimimiz normal diyor durumuna.

Eskisi kadar gaz sancılarımız kalmadı.Daha rahatız ama emerkenki problemi bir türlü aşamadık:(
Benim durumumda olanlar var mı?Ya da bir önerisi olan?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


ritalar

biz de 2.ayımızı doldurduk. 1 aylık kilo alımımız 1200 gr. ve normal kabul ediliyor.

sütünüz az geliyor olabilir, ya da beslenmenizi azaltmış, bol su içmeyi kesmiş ya da baharatlı v.s. yemekler yiyor olabilirsiniz. bu sebeplerle emmek istemiyor olabilir yawrucak.  mama vermek o kadar da kötü değil. biz ne yazıkki baştan beri mama takviyesi ile geldik. şimdilerde azaltıyoruz. kilosunun az olması hastalığa da davetiye çıkartıyor diye düşünüyorum, bence mamadan bu derece korkmayın.

benim naçizane fikrim bu yönde...


ozlembala

Merhaba benim kızım şu an 20 aylık ve bahsettiğiniz şey benim kızımda da oldu.  3.ayında emmek istemedi bende ayakta gezdirerek ya da uyku arasında emziriyordum hep zorla emzirdim. Kilo alımı da azaldı tabi. Mama vermedik ek gıdalara başladık 5.ayında. Zorla 1 yaşına kadar emzirdim. Ama hep zayıf bir çocuk oldu, hala da çok istekli değil yemek yemeye. Çocuktan çocuğa değişiyor emme olayı. Ayrıca bu dönemsel bir durum da olabilir demişti doktor, sonradan tekrar emmek istiyormuş bebekler, belki sizde öyle olur. Ben de mama vermemekte ısrar etmiştim ama en azından bir öğün mama verilebilir. Ben keşke verseydim dedim çünkü zayıf kaldı. Ama önemli olan sağlıklı olması her çocuk farklı oluyor.


teknikanne

merhaba, benim oğlum daha 1 aylıkken başladı memede ağlamaya, sürekli ayaklta hoplatarak emziriyordum gündüzleri. geceleyin ise uyku sersemi çok güzel emiyordu. meğerse sütüm azmış, bebeğim az kilo alıyordu. doktorumuz da günde 1 öğün mama ver dedi, çocuğum doyduğu için hem huysuzluğu kalmadı, hem de zamanla daha güzel emmeye başladı.


sedademirez

biz de 5. ayımızı doldurmak üzereyiz..2-3 gündür meme emmek istemiyor:(ayakta,sessiz ortamda,loş ışıkta denemediğim yol kalmadı..çalıştığım için gündüz biberondan anne sütü, bir öğün de formül süt içiyor..umarım dönemseldir:(


zehra

Gulcin, sutun az gelmiyor olabilir ve sut miktariyla alakasiz olabilir bu durum. Annem surekli anneler mucadele etmezse bebekler 4-5. aylar icinde memeyi birakabilirler bile diyordu, bir cesit huysuzluk yapip. Gercekten bir amuda kalkmadigim kaliyordu ben de o aylarda emzirirken. 5 ay dolduktan sonra biraz duzeldi, ama hala gece iyi emer sadece. Benim oglumun da kilo alimi asla cok yuksek olmadi, ama tum gelisimini cok iyi olarak degerlendiriyor doktor. Sessiz, los ortamlarda emzirmeyi denedin mi? Sagip takviye etmeyi denedin mi? Sutun bir anda cok geliyor olabilir mi? Let-down biraz gec geliyor olabilir mi? Bu sorunlardan birini tespit edersen cozumu de ona gore bulunur. Ac cocuk aglar, mumkun mu sessizce durmasi, ac oldugunu ifade eder. En sonunda sutun yetmedigine kesin kanaat getirirsen tabiki formul mama verirsin, doktorunun da onayiyla. Kolaylikla dilerim. EmineKartal

Bebekler 3. aylarından sonra etrafı fark etmeye, keşfetmeye başlıyorlar; yani ışık, ses veya herhangi bir hareket onları etkiliyor ve o yöne kayabiliyor dikkatleri, böyle olunca da meme emerken hoop başka bir yöne bakmış oluyor ve emmeyi geri plana itebiliyorlar o an için. Gülçin sanırım sizde bu durum söz konusu, çünkü gece veya uykuya dalarken böyle değil diyorsun.
Tavsiyem gündüzleri daha loş ve hareketsiz bir ortamda emzirmeye devam etmen. Biz de aynı sorunu yaşamıştık ve ben bu şekilde yapmıştım (yatak odasında emziriyordum); emmesi eskisine yakın bir randımanda devam etmişti.
bol sütlü günler hepinize


aybukem

merhaba gülçin,eylülün durumuna çok üzüldüm ve maalesef bir aydır aynı durumu bende yaşıyorum.aybükemin 4 ayını doldurmasına bir haftamız var.bende ayakta emziriyorum ve en sonunda çareyi saç kurutma makinesiyle emzirmekte buldum.saç kurutma makinesini çalıştır odanın bi köşesine koy.onun sesiyle hemen emiyo.aslında biraz zararlı çünkü en çok radyasyon saç kurutma makinesinde var ama napalım mecbur kaldım valla.eylüle sağlıklı günler diliyor aybüke :)


kargolu

    sevgili gülçin,tam 1 aylıkken bu şikayetler bizde de başlamıştı. ilk ayında güzelce emen,uyuyan ve 1 kilo alan kızım küçük bir canavara dönüşmüştü:)) Bu arada kilo alımı da geriledi, sık sık tüm öğünü kusma şikayetleri de yaşıyorduk. Binbir zorlukla emzirdikten sonra tüm yediklerini sonuna kadar kusuyor ve bir daha da emmiyordu. Tam bir kabus yani...Bizim sıkıntılar özellikle de kusma giderek arttı ve kızıma reflü tedavisi başlamak zorunda kaldım. Tavsiyem özellikle doktorunla reflü konusunda konuşman, her bebekte biraz reflü olur ama eğer kusma şikayeti de eklendiyse böyle sıkıntılı durumlar yaşanan çocuklarda tedavi edilmesi gerekebiliyor.Aynı şeyler başından geçen bir anne olarak sabır ve kolaylıklar diliyorum...sadiye_eren

merhaba, benim bebeğim 2,5 aylık ve sadece akşamları emerken ağlıyo. hatta ağlamaktan öte deliye dönüyor, ellerini ayaklarını sallıyor, memeyi çekiyor bırakıyor, sonra tekrar alıyor, yine ağlıyor. sanırım bunlar gaz yüzünden. emzirmeye ara verip gazını çıkarınca yada kucakta biraz dolaştırınca sakinleşip emmeye devam edebiliyor. bazen bu da işe yaramıyor.
sizin durumunuz farklı ama anladığım kadarıyla. süt azsa da bebek sinirlenip ağlıyor. benim ilk günler sütüm gelmemişti ve oğlum çok sinirleniyordu emerken. ben de ilk günler hep mama verdim, ama emzirmeye de devam ettim. artık bebeğin yaşına uygun yavaş akışlı biberon uçları olduğu için mama vermekten çekinmeyin bence. memeyi de alacaktır diye düşünüyorum. bebeğin aç kalması, zayıflaması daha önemli bir sorun. bizim doktor günde yaklaşık 30-32 gram alması normal demişti, bu da ayda yaklaşık 1 kg yapıyor. tabi ne kadar doğrudur bilmiyorum. umarım düzelir sorunlarımız, bebeklerimiz hep sağlıklı ve mutlu olur.


OpethYanlış anlaşılmasın mama karşıtı biri değilim, ama anne sütü varken mama verilmesi karşısındayım.Gerekiyorsa sağarak vericem bu 6 ay içinde sütümü kızıma.Daha sonrasında nasıl olsa ek gıdalara başlayacak.Sütüm birden fazla gelebiliyr.Bundan rahatsız olabileceğini hiç düşünmedim doğrusu.Ama normal geldğindede ağlıyor zorlanıyor bizim kız.Bu da benim morelimi fazlasıyla bozuyor.
Cuma günü doktorumuza tekrar görüneceğiz.Bu konuyu onunla yeniden konuşucam.Gerçekten emdirirken fazlasıyla yıpranıyoruz. Cevaplarınız için teşekkürler hepinize.Cevaplamak için Üye ol