tuvalet

azradaldal soruyor: 5

kızıma tuvalet alışkanlıgı kazandırmaya çalışıyorum ama erken deniliyor
neden olmasın ki?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Yenidenanne

Tuvalet alışkanlığı eğitimle kazandırılsa da, öncelikle çocuğun bu alışkanlığı kazanabilmesi için  kakasını tutup istediğinde bırakmasını sağlayacak kaslarının kuvvetlenmiş olması gerekiyor. Kaslar ise zamanla çocuğun fiziksel gelişimine paralel geliyor.
Zamanından önce, yani kaslar gelişmeden tuvalet eğitimi vermeye çalışmak çocuklukta ve sonrasında yetişkin olduğunda istenmeyen  psikolojik sonuçları olabiliyor.


zeytinim

tuvalet eğitiminin çocuğun kişiliğini etkilediğini söylüyor uzmanlar..
eğer anne çok titiz davranır çocuğu çok sıkıştırırsa ilerde cimri bi insan; eğer anne çok relax davranır umursamazsa da ilerde çok savurgan oluyormuş çocuk..
bence eğer kızın tuvaletini yapmaya hazır değilse bu eğitimi biraz ertele.
benim yeğenim bir yaşındayken kendisi bez bağlatmak istemedi, biz bağladık o çekip çıkardı ve sonrasında hem gündüz hem gece bezi bıraktı. yani çocuklar zaten hazır olduklarını bir şekilde belli ediyorlar.


ColukluCocuklu

Merhaba,

Ben kızımı lazımlığa oturtmaya 9 aylıkken başladım çünkü kakasını belirgin bir şekilde belli ediyordu. Bunu şimdilik eğitim amaçlı değil alıştırma amaçlı yapıyorum.

Bu grubu incelemenizi öneririm. Yeterli bilgi ve kaynağı bulabilirsiniz.

http://www.nurturia.com.tr/groups/6f22807e-d4a7-4c69-b962-9d3800f4c47f/1/bezsiz-bebek


azradaldal

bende pek katılamadım:)
benim kızımda belli ediyor ama kabızlık sorunu yasadıgımız için cok uzun suruyor.
kızım su an cok sıcak bi yerde yasadıgıız için bezini açar açmaz kaçıyo baglattırmıyo.
zorla baglıyorum:(
2 gundur başladım oturtmaya henuz bi gelişme olmadı tai.sadece bi kez çişini yaptı..
tşk ediyorum cevaplarınız için..


CokBilmis

Ben de kızım 9 aylıkken tuvalete oturtmaya başladım: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/12/tuvalet-egitimi-ne-zaman-verilmeli.html

12. ayından sonra kakasını asla bezine ya da altına yapmadı. Yani bence çocuğun 2 yaşına kadar kakasını tutamadığı, kaslarının gelişmediği filan hikaye. Çiş konusunda belki doğruluk payı vardır, bilemiyorum; ama kakasını yapan yenidoğan bile ne yaptığının farkında oluyor bence :) Zaten araştırdım, bu konuda yapılmış, tuvalet eğitimi ile psikolojik bozukluklar arasındaki ilişkiyi doğrulayan bir araştırma da bulamadım. Ayrıca çocuğum cimri mi olacak, savruk mu olacak bilemiyorum ama bildiğim bir şey var ki: Ek gıdaya geçmiş bir çocuğun kakasını temizlemek hiç zevkli bir iş değil; ne anne için, ne de bebek için...

Çiş konusunda ise hiçbir eğitim vermedim. Kızım şu anda 21 aylık. 18. ayından bu yana altı açıksa muhakkak tuvalete gitmek istiyor. Artık altı bezliyken de çişini yaparken muhakkak haber veriyor. Yakın zamanda bezini hiç takmak istemeyecek sanırıyorum. Tuvalet eğitimi için 2-3 yaşını bekleyenlerin aksine kızım her şeye kendi karar veriyor, yavaş yavaş ilerliyor ve ben de kızımı 3 sene bezle gezdirip sonra birden bire "bundan sonra bez takmak yok artık" deyip de çocuğuma panik yaşattırmayacağım için çok mutluyum.Cevaplamak için Üye ol