İşe başlayacağıma nasıl alıştırabilirim?

nilayc soruyor: 6

Selam, 
Emziriyorum, Ek gıdaya başladık ama temel besinimiz hala daha anne sütü ve bebeğim biberon da emzik de almıyor. Ocak ayında işe başlaacağım. Ben işe başkadıktan sonraki birkaç ay bebeğe annem bakacak daha sonra bakıcı faslına geçeceğiz.
Şimdi durum böyleyken deneyimli annelerden ricam, oğlumu psikolojik ya da fiziksel olarak şimdiden çalışmaya başlayacağıma alıştırabilir miyim?en yumuşak şekilde 2mizin de en az yıpranacağı şekild bu süreci nasıl atlatabiliriz? Şimdiden yapılacak şeyler nelerdir?
teşekkürler

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ipekkusgoz

Valla bilemiyorum ki ben 2,5 aylıkken başladım.O zaman başlamak daha mı kolaydı daha mı zordu kestiremiyorum.Ama bizimki de işe başlamadan önceki denemelerde biberon almamıştı. 6 aydan sonra da biberonu tamamen bırakmıştı.Ocak ayında da 8-9 aylık olacak sanırım sizinki. Rahatlıkla alıştırma bardağıyla ya da başka şekilde içer o zaman ,biberon gerekmeyecektir.Diğer konuları da bilemiyorum. Her çocuğa göre tepki de değişecektir annenin çalışmaya başlamasına. Ben çok erken çıkıyordum evden o yüzden sabah ayrılıklarımız olmadı hiç. Gündüz de ananeye ya da babaneye sorun çıkarmadı sağolsun.Ama bu erken başlamış olmakla ilgilimidir gerçekten kestiremiyorum. Ama ben de kendi açımdan hep ne kadar geç başlarsan o kadar zor olacağını düşünüyordum ve hiç ek izin süresi talep etmeden süt iznim bitince döndüm işe:(.


neretva

Bebekler herşeyi anlarlar. Şimdiden sakin sakin anlatın. Mesela emzirirken. Anne çalışmaya gidecek, mama alacak, ama hep sana geri dönecek gibi basit cümlelerle. Bol bol cee-e oynayın, oyuncaklarını saklayıp bulun. Siz saklanın sonra çıkın. Anneannesine alışması açısından siz işe başlamadan 1-2 hafta öncesinden o gelip baksın, siz artan sürelerle dışarıya çıkın. Her seferinde ona mutlaka veda edin, abartmadan el sallamak yeterli. Biberon konusunda pek fikrim yok. Ama o zamana 8-9 aylık olacak, alıştırma bardağından veya normal bardaktan içebilir.


fistikcik

Arkadaşların söylediği gibi, analamaz demeden herşeyi anlatın bebeğinize. İşe başlamadan çok önce, her gün kısaca bahsedin yakında işe gideceğinizden, anneannesiyle oynayacağından, süt içeceğinden, uyuyacağından, sonra akşam olunca sizin geleceğinizden.

Anneniz daha önce onunla tam gün ilgilenmediyse mutlaka 1-2 hafta önceden sizinle birlikte evde olsun. Hatta önce 15-20 dakika, sonra 1 saat, sonra bşraz daha uzun süre annenize bırakıp çıkın. Her defasında geri geldiğinizi görsün.

Evden çıkarken asla ve asla -ne kadar ağlasa da- ona görünmeden çıkmayın. Kaçmayın evden yani. Gülerek işe gittiğinizi, gündüz anneanneyle vakit geçireceğini, akşam olunca da geleceğinizi söyleyin. Sizi tereddütlü ya da üzgün görmesin. Kapıdan çıkışı kolaylaştırmak için "Hadi şimdi balkondan bay bay yap bana" deyin. Siz aşağı inince balkondan ya da camdan size el sallasın. Gittiğinizi ve akşam eldiğinizi gördükçe rahatlayacaktır.

Bol bol "cee" oynamanın da bebeğin ayrılık kaygısını aşmasına yardımcı olduğunuu uzmanlar belirtiyor.


yusuf19

ben dort bcuk aylıkken basladım annem dogumdan berı hep yanındaydı o yuzden annem dzenıne cok alısık bebegımde anneme cok alaısık annemı gordugu an gulmeye baslıyo bence annennıze baebek sız ıse baslamadan bolca vakıt gecırsınler benım ayaza soledıgım sarkılar var hosna gıdıyo mesela annm bn yokken oları soluyo hp duzenımız aynı aksam bn gelıbnce kapıda benı gormesı var cıldırıyo ama hemen bana gelmek ıstıyo cok ozlıuyorum bende anne ve bebeklerı yanyana gornce cok kıskanıyorum ama alısıcak naplım calısmak ıcın okuduk alıasır bence cok takmayın annenız cok sevdıgı ıcın o hısseder bunu 


nilayc

herkese cok tesekurler.
sımdıden anlatıyorum işe gıdeceğimi, hatta anneni işe gıttıgı masallar,sarkılar uyduruyorum.cee'yı bılmıyordum daha cok oynarız artık.
annemle dogumdan berı bırlıkteyız sayılır, bırbırlerıne alısıklar ama bıkac  ay o bakabılecek maalsef , sonra bakıcı faslımız başlayacak:(
ocakta 9 aylık olacak pıpetlılerden ıcebılır mı ki?


perfecto

merhaba

Ben 5 aylıkken kızımı babannesine bıraktım ve sürekli ona ben işe gideceğimi ama asla onu bırakmadığımı söylüyordum.İlk zamanlar huzursuz oluyordu sonra babannesine çok alıştı ama ben hala ağlamaklıyım.Benim kızıma anne sütü çok içiremedim maalesef o yüzden biberonla aptamil verdiğimden bir sıkıntı çekmedik.Cevaplamak için Üye ol