İkinci dil öğretmek için önerileriniz?

fatmaank soruyor: 4

 

Merhaba;

Kızım doğduğundan bu yana eşim, kızımla İngilizce konuşmamı istiyor. Bense Türkçe konuşmaktan değil de kızımı Türkçe sevmekten vazgeçemediğim için istemiyorum:) Fakat son zamanlarda en azından aşinalık kazanmasının iyi olabileceğini düşünmeye başladım. sürekli İngilizce konuşmayı tercih etmiyorum fakat bir yandan da benden iki dili de duymasının kafa karıştırıcı olabileceğini biliyorum. Bu konuda bir fikriniz varsa duymayı çok isterim. Benim aklıma gelen şu oldu, kızımla gün içinde yalnızca Türkçe konuşsam fakat beraber okuduğumuz kitaplar ve söylediğimiz şarkılar İngilizce olsa kızım için daha az kafa karıştırıcı olur mu sizce? Bu şekilde kapsamlı İngilizce öğrenemez farkındayım fakat sorun değil, kulak dolgunluğu olsa yeterli.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


momofbam

Ben şu anda hep İngilizce konuşuyorum. Şarkılarım hatta ninnilerim bile İngilizce.. ikinci çocuğumu da bilingual yetiştirmeyi planladığım için ve iki çocuğum arasında fazla yaş farkı olmasını istemediğimden uzun bir süre daha hep İngilizce konuşacağım.. Tutarlı olmak adına da öyle yapmam gerekiyor zaten..
Babasından, ailelerimizden ve çevresinden Türkçe'yi çok iyi öğreneceğini biliyorum. Bu nedenle ben sadece yabancı dil gelişimine katkıda bulunacağım..


baisy

ben de ilkokuldan sonra Anadolu lisesinde hazırlık okuyup İngilizce öğrendim. hazırlıkta bir dönem 3 bir dönem 4 geldi notum. ve ortaokul boyunca da bir dönem 3 bir dönem 4 devam etti, liseyi fen lisesinde okudum dille alakamız yoktu. sonra ODTÜ'de hazırlığı (2002)86 ile geçtim. 2008de master için bir daha proficiency'e girdim 90 la geçtim. geçen sene kpds'den 89 bu sene ise 91.25 aldım.

demem o ki o kadar aceleye gerek yok öğreniliyor. benim ortaokul hocam çok iyiydi ondan 5 alabilenler su gibi İngilizce bilirler ve ben ortaokuldan sonra bir tane bile dil testi çözmemişimdir.
bence ortaokul dönemi dil öğrenmek için uygun bir zaman geç değil. 
bir de üniversite yıllarımdan kalan yabancı dizi ve film izleme alışkanlığımla hala dil bilgim var, konuşurum da yazarım da aceleye gerek yok hiç. benim fikrim bebeğe de yazık size de 


uyusukprenses

Merhaba, uzun zamandir bu konuyu dusunuyordum. Ingilizce ogretmeyim, bebegimin Ingilizceyi ogrenmesinden ziyade edinmesini istiyorum. Peki fark nedir? Ingilizceyi ogrenen bir insan KPDS den cok yuksek bir not alirken iki turist gordugunde konusamamasi ya da cok basit bir ifadeyi duzgun bir grammar ile soylemek icin lafi uzettikca uzatmasi ogrenme ile edinme arasindaki en buyuk farkin bir gostergesidir. Ben Su anda Amerika'da yasiyorum ama kisa bir sure sonra donecegim. Bebegim 6 aylik. Turkiye'ye dondugumde onundil ogrenecegi bu en guzel zamani degerlendirememis olcagimdan dolayi cok uzuluyorum. Bu konu ile alakali ingiliZce bir blog buldum ve bu blog bena cocugun daha bebekken bile ona ingilizce ogretebilecegimi gosterdi. Ancak sunu soylemem gerekiyor ki eger bilingual degilseniz ingilizce ogretmeni olsaniz bile cocugunuzu ingilizce sevmek coook zor. Ben hic o duyguyu verebildigimi dusunmuyorum. Ama hergun yaptiginiz belli aktiviteler ingilizce olabilir. Boylelikle siz de kendinizi rahat ifade edebilirsiniz.) vel hasili ben sadece belirli aktiviteleri ingilizce yapmaya karar verdim. Mesela uyumadan once ingilizce kitap okumak ya da ingilizce aktiviteler yapmak, sarki soylemek vs. bu blogu bir ziyaret edin isterseniz. Bebeklere dil egitimini uygulayan annelerin deneyimleri var.

kisacasi, bebegimin sadece benim onunla konusmamla bilingual olmayacagini biliyorum ama kulak doldunlugu olmasi icin erken egitim cok faydali alacak. Herkese basarilar:)

Cevaplamak için Üye ol