Davranışlar normalmi benmı anormalim

miraymar soruyor: 4

5 yas erkek bır çocuğum var yapma dedığım herseyı yapıyor dur yapma etmeden anlamıyor parka çıkarıyorum mutsuz mutsuz oturuyor neden böylesın dıyorum ki böyle degıl normalde kurtludur arkadas bulmadım kendıme onlar baska bır şey oynuyor ben Hayvancılık oynamak ıstıyorum dıye söylüyor bu basıt bır örnek mesela defalarca kez suyu ıçtıkten sonra sülüğunubardagını masaya koy annecım dökülüyor heryere dıye uyarsamda suyu ıçıp yere koltuğa heryere koyar suyu döker ve sankı 1 yas bebegı gıbı Şap sap ellerıyle vururyeelere e hadı suyla oynamayı sevıyor dıyelım banyoya sokuyorum orda oyna doya doyadıye bu sefer benım olmadığım anda düşü odaya tutuyor ev komple su parkemız kabardı artık hadı bunuda geçtım sokakta parkta kımseye sıra vermez kaba davranıyor mesela ılk ben kayıcaktım dıye ıtılşir bırısı tepki versın buyuk küçük farketmez dışını sıkar cvp verır kendını savunur suçlu olduğu halde sokağa parka Bahçeye kıra çıkarıyorum mutlu olsun dıye ama mutlu edemıyorumçocugu mu mız mız aglak huysuz ve bu yaptıkları hıç bana yasına uygun gelmıyor Park'tan çıkarken bıle hala ağlıyoruz sokağa çıkarken ağlıyoruz hep ağlıyoruz offf bunaldım daraldım baska çocuklara bakıyorum yaşıt hıçböyle degıller hep gözüm üstünde olmalı yoksa mutlak bır mevzu çıkıyor 5 yas böylemı olur yoksa benmı abartıyorumartık hoşgöremıyorum bunları Büyüdükçe. Sankı dahada sorunlu oldu

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


AyseHumeyra

Bu arada bazı çocuklar gerçekten daha zor. Siz mükemmel olsanız da zor. Herşeyi doğru yapsanız bile zor. Ama iş yine bize düşüyor, durumu kabullenip en iyi nasıl olur diye çare mi arayacağız, yoksa sikayet edip mutsuz mu olacağız? Bu lafım size değil kendime. 


miraymar

Çok doğru yazmışşınız aslında mükemmel olmak ıstemıyorum zaten ne mümkün fakat toplum ıçıne çıkınca çocugun herhangı bır davranışında resmen dışlanıyorsunuz mesela okulda oyuncak ıtışmesınde benımkı sert ıtmış ve bu mevzu büyüdude Büyüdü ben oğlumla o arkadaşına bır hedıye Alıp yolladım ve özür dılettım ama Karsı velıden sert tepki geldi bu en basıt örnegı ben ılımlı yaklaşıyorum tatsızlığı sevmıyorum oğlum tam tersı zıt ıstedıgını olmayınca ters Düşüyor parkta kayma sırasında beklemıyor ben kayıcaktım dıye hoop en basa hızlı hareket edıyor çunku ve sıvrılıyoruz çocuğumla kızımı bırakıyorum kendı halınde kayar oynar ınek çıkar ama hep gözüm oğlumun üstünde oluyor evdede tabıkıde bu sebeple ben dığer annelerle takışıyorum kendını bılmez ınsanlar çok fazla sırasına gectı dıye kadın koşup gözlerını pötletıp ne yapıyorsun sen yerıne geç Bakım dıye bağırdı ses etmedım tabı sonra 13 14 yasında çocuğu yanına yolladı şu çocugun yanına gıt Can'ını fazla acıtma dıye yanı kadın çocuğumu dövdurcek allahım ben olmasam demekkı çocuğumu parkda dövecekler bu kötü bır davranış tabıkıde ama sırasını beklese veya dığer sorunsuz çocuklar gıbı oynasa sanırım bunlar yaşanmayacak yanı bu tur vakalar çoğu kez yaşandığından bende halıle yoruluyorum bedenen degılse ruhen nerede hata yaptım acaba çocuğumda normal olmayan bırseymı var dıye


bbadee

oglum 26 aylik ve dur yapma etme tutma demekten biktim.

dun feribotta ciddi ciddi anne ve ogullarini inceledim. anneler resmen psikopata baglams zira cocuklar aslaa soz dinlemiyor.

en son bi anne cocugun sacini cekti sinirinden.

erkek anneleri ozellikle fena durumlarda.

allah hepimize sabir versin


zopatya

Öncelikle kolay gelsin. Bn de 2-2,5 yaş arası çok zorlandım oğluml ilgili ama şimdi düzeliyor yavaş yavaş. İleride ne olur bilemiyorum ama öncelikli olarak en büyük etken annenin ruh hali. Bana braz ipler tamamen oğlunuzun elinde gibi geldi. Brazck otorite boşluğu bulmuş onu değerlendiriyor olabilir. Kardeş kıskançlığı da var gibi.

Sz okumuşsunzdur zaten ama sınır belirleme ve sonuç yaşatma üzerine braz daha eğilirsenz yol alabilirsinz sanki...

Yani eğer parkta istemediğiniz bir davranışta bulunuyorsa bunun karşılığını almalı. Bir kez uyardıktan sonra eve dönebilirsiniz veya eve döndüğünüzde yapmak istediği brşeyden onu mahrum ederek sonuç yaşatabilirsiniz. Ama öncesnde uyarmak gerekiyor eğer sıranı beklemezsen eve gideriz veya akşam çizgi film izleyemezsin fln gibi. Ceza dan farklı oluyor bu yaklaşım daha mantıklı. Kısa ve net konuşmalar yapın. Uzun uzun Açıklama, ikna etme gbi yöntemlerden uzak durun. Sevginizi ilginizi eksik etmeyin birebir güzel vakit geçirin ama yaptığı yanlışlar karşısında da bir bedel ödeyeceğini artık öğrenebilir.

Br de lütfen başka insanların szn çocuğunuza müdahele etmesine izin vermeyin. Bu hadsizliklere ben de çok kızıyorum kmse szn cocugunuza bağırıp çağıramaz.

Çocuklarımız yüzünden mahçup olduğumuz zamanlar oluyor ama kmse yüzünden de oğlumu hırpalamam. Çok fazla ezilip büzülmeyin lütfen o daha çocuk. Bşeylere tepki gösteriyor olabilir erkek çocuklar zaten zor olgunlaşıyor arkadaşını itebilir de, başka br arkadaşı tarafından yumruk da yiyebilir, o da vurabilir, bağırabilir. Çocuk onlar. Bu davranışların sebebini bulup düzeltmeye çalışmanız yeterli.

Bol şans ve sabır diliyorum sze. Sevgiler
Cevaplamak için Üye ol