2 aylık bebeğim var, sütüm ne kadar olmalı?

cnnp soruyor: 10

Merhabalar, geçtiğimiz hafta yüksek ateşle acile gittim ve mastit başlangıcı deyip antibyotik verdiler. Zaten sonraki gün göğsümdeki kızarıklıklar arttı ve süt gelmemeye başladı. Manuel pompayla çekemedim, medelayla çekemedim, amedayla bile çekemedim. ama çekip masaj yaptıkça gelir oldu. çocuk yarım saat emip doymuyor, sonra 10-15 dk diğerini emiyordu. Şimdi o memeyi emince 1 saat sabrediyor, sonra yine meme istiyor. Bir seferde en fazla 40ml sağabiliyorum o göğüsten. Miktar 2. ayda ne olmalı bilen var mı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ediluj

miktar olarak bilgim yok ama bebeğinizin tam doymadığını hissediyorsanız hekiminize danışın(sütünüzün yeterli gelmediği daha çok bebeğin kilo alımından farkedilir)
Mastit için gereken tedaviyi alıyorsunuzdur mutlaka

emzirirken bunlara dikkat edebilirsiniz;

-Düzenli olarak emzirmeye ve sağmaya devam.
 -eller mutlaka temiz olmalı
-emzirmeden yada sagmadan önce sicak su torbasi,sicak havlularla kompres yapilabilir,imkan olursa ılık bir duşta alabilirsiniz.
 -emzirme esnasinda bebek emerken,sagma esnasinda makina vakumla cektigi esnada es zamanli masaj yapmali..bu öönemli bende iş yerinde sağıyorum masaj yaptıgımda gelen süt miktarı çok daha fazla olmakta..
 - Emzirme bittikten sonra mutlaka soguk kompres uygulamali.. buz poşeti,soğuk havlu kullanabilrsiniz
-Tabi bol sıvı almaya birde çok sıkıntı olmamasına özen gösterin..Hersey yoluna girecektir..geçmiş olsun


cnnp

Bebeğim doyuyor, sağ göğsümden gelen süt yetiyor ona. Zaten kilo alımı da gayet güzel. Bu mastit fazla sütler yüzünden geldi başıma, inşallah azaltmaz çünkü önümüzdeki aydan itibaren süt depolamaya başlayacaktım. 


nilindelisiyiz

gece ne kadar emzirir ve sağarsan yani göğüsleri boşaltırsan hem rahatlamış olursun hem de ertesi güne daha fazla süt üretimi sağlanır..kolaylıklar..


ozgu_naz

sağmakla bebeğin emdiği süt arasında çok fark oluyormuş. yani sağdığımız sütten daha fazla emermiş bebek normalde. bebeğin emiş gücü çok daha fazlaymış. benim 2 aylıkken kızım hiç sütüm çıkmıyordu nerdeyse sağarken ama kızım cuk cuk emerdi:)


cnnp

İnşallah öyledir, çok mutlu olurumedamira

cnnp sütünü bol  sağ
biberon alıyor mu? biberonla ver bir kaç gün.çocuk doktoruna ya da kadın doğumcuna danış bana hastaneden çok yardım etmişlerdi masaj yap birde


edamira

niye hemen antibiyotik verdiler hangi hastaneye gittin?bana vermediler


cnnp

Ben izmirdeyim, ege sağlık hastanesinin aciline gittim, daha sonra kadın doğum doktorum da antibiyotiği onayladı. ben biraz geç gitmişim hastaneye, ateş yapması biraz ileri bir safhaymış, düşün ilaçla ateşim 3 gün sonra indi.edamira

bol bol sağ cnnp toplamda kaç cc geliyor?


cnnp

Sağ taraftan 80- 90 ml geliyor ama mastit olan soldan 40ml den fazla sağamadım. zamanla artarmı aceba sağdıkçaCevaplamak için Üye ol