Baş çevresi

dersess soruyor: 10

3 ay 4 günlük olan oğlumun bıngıldağı kapandı 1 aylıkken. baş çevresi geçen ay 37,5 di bu ay 38 cm doktor biraz küçük dedi. sağlık ocağından hemşire de 39 40 olmalı dedi biraz büyüme durmuş dedi ve çok endişeleniyorum ben en iyi nereden öğrenebilirim sizce bu büyüme normal mi ?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


Semaparlak

Şimdi araştırdım. Uzman doktor Faruk Akçay' ın dediğine göre:

İlk 2 yılda çok hızlı olan beyin büyümesine kafa kemiklerinin büyümesi uyum sağlayamaz. Bu yüzden kemikler arası birleşme yerleri (suturalar) ve bıngıldak sayesinde kafa büyür ve beyin dokusuna zarar gelmez. Kafa içinde gelişebilecek ani basınç ve hacim değişimlerinde kafa kemikleri esnek olmadığı için genişleyemez. Bıngıldak sayesinde yan etkiler azalabilir.

Yeni doğan bebeğin kafasında fark ettiğimiz, fakat zarar verme korkusuyla fazla dokunamadığımız bıngıldaklar -hâlbuki bıngıldağa dokunmak herhangi bir zarara yol açmaz- oldukça dayanıklıdır.

Ön fontanel (ön bıngıldak) çocuklarda 3. ay ile(%1 de) 24. arasında(%96 da) kapanıp ortalama 13,8. ayda kapanır. Ön bıngıldak 4 aydan önce kapanırsa baş çevresi takibi, nörolojik gelişim takip edilmelidir. Baş çevresi ayına uygun artıyorsa sorun yok demektir. Bıngıldağın erken kapandığı durumlarda genellikle suturalar aracılığı ile baş çevresi büyür.

Baç çevresi miad (zamanında doğan) bebeklerde 0-3 ay arası ayda 2 cm,3-6 ay arası ayda 1 cm,6-12 ay arası ayda 0.5 cm artmalı(1 yıl içinde ortalama olarak toplam 12 cm artar).

Baş çevresi takibi yapılırken baş çevresinde duraklama varsa veya uygun büyüme hızında değilse kafa grafisi çekilebilinir(kraniosinostoz açısından, Kraniosinostoz kafatası eklemlerinin (sutura) erken kapanmasıdır.) Bıngıldağın erken kapandığı durumlarda (ilk 4aydan önce) suturalar aracılığı ile baş çevresi büyüdüğü için baş çevresinde büyüme duraklar veya yavaşlarsa kraniosinostoz açısından grafi ile tetkik edilmeli.

Geçmiş olsun...


Semaparlak

Nöroloğa göstermeli,ve kafa grafisi çektirmeliymişsin. Umarım her şey yolunda gider.


ketrin

şimdi o kadar yanlış algılar oluşuyorki burada. bende birçok konuda danıştım annelere ama fikir vermek ayrı doktor gibi git kafa grafisi çektir demek ayrı... bu konuda bende birçok doktor gezdim bir dönem. Bıngıldağın erken kapanması değil ama baş çevresi alt sınırda olduğundan... ama bunun nedenleri var ve sizde bebeğinizin hangi ayda doğduğunu, doğduğundaki baş çevresini yazmamışsınız. Evet ortalama 35 civarıdır bebeklerin doğumda baş çevreleri ancak mesela benim gibi erken doğum yaptıysanız miyadından önce bebek dünyaya gelmişse, yada anneye bağlı nedenlerde anne karnında geçmesi gereken süre tamamlanmış ama bebek yeterince beslenemediğinden büyüyememişse küçük baş çevresi ile doğar. 31 cmdi bizim mesela. evet alt sınırda ama hep öyle gitti ve öyle devam ediyor. 18 aylığız 45 gibi şuan baş çevremiz ama 50 olanda var. bunun bir alt ve üst sınırı var. Birde nıngıldak kapansada yapacağınız tek şey baş çevresi artıyormu onu izlemektir. Sakın MR falan çektirmeyin hemen. bir süre izleyin aynı hızda artış devam ediyorsa sorun yok.
sağlıkla büyütün kuzunuzu 


dersess

ketrin hanım bebeğim 20 kasım 2012 doğumlu 38 haftalık sezeryanla doğdu doğduğunda baş çevresi 34'dü  ...
MR ben de düşünmüyorum bebek içn iyi olacağını sanmıyorum kaş yaparken bir de göz çıkartmamalı....Riskli....


ketrin

yani ben doktor falan yada bu işin bilirkişisi değilim ama doğduğunda 34 ve şimdi 38 ise gayet normal. zaten erkek bebeğe göre doğduğunda da %50 persentilde değilmiş ki şimdi %50 olsun % 10 persentilde devam edecek belkide hep ve bu bir sorun değil. onlar ortalama değeri söylemişler size. hep bu çizgide giderse sıkıntı olmaz. Siz takibini her ay aksatmayın yeter.dersess

ketrin 
teşekkür ederim ben de aslında normal olarak düşünüyorum gelişimine de dikkat ediyorum ay ay...motor gelişimini de dikkatle izliyorum takip edip etmediğini soruyor zaten doktorumuz bazen adını söylediğimizde tam karşısında olmamıza rağmen sağa sola bakınıyor bazen baba özellikle seslendiğinde hemen onu buluyor.bunun gibi bize değişik gelen davranışının dışında bir şey de yok şükür.....


ketrin

zaten zaman içinde, zamanında oturdumu, yürüdümü, algıları açkmı şeklinde izlersiniz. birde her anne bebeğindeki (Allah korusun)anormalliği bir doktordan önce yakalar ve hisseder. İç sesinizede kulak verin.


dersess

ketrin teşekkürlerpersephone110

Benim oglumunda bas cevresi 34cm dogdu.doktor artis hizi onemli dedi.gelisimi normal oldugu surece bir sorun olmaz allahin izniyle icinizi ferah tutun.ilk once bende cok kafama Takiyordum ama saglikli olmasi cok daha onemli.genetikde etkili benim de kucuktur kafam mesela.sizde de bi sorun yok bence siz rahat olun


dersess

persephone  teşekkür ederim .İnsan ister istemez endişeleniyor konu beyin gelişimi olunca... 
ama endişenin dışında eğer bir sorun var ise buna erken önlem almak isterim...
Bazen hareketleri farklı geliyor acaba diyorum .Bu ön fontenel önemli bir bölge çünkü...Mesela her çocuk kucakta susar,dışarı çıkınca sakinleşir bebek arabasında gezmek sakinleştirir değil mi ?
Bizim öyle değil saatlerce ağlıyor.sinirleniyor daha fazla ağlıyor...Henüz karar veremiyorum bu oğlumun huyu mu olacak yoksa anlamlandıramadığı için mi böyle yapıyor...
:(Cevaplamak için Üye ol