13.-14. ay civarinda banyo korkusu

meltem soruyor: 7

Dogdugundan beri su kusu olan bizim minik kiz birden banyodan korkmaya basladi. Ayakta, oturarak denedik yok istemiyor, surekli eliyle dusu itiyor. Babasi kafasini islatti gosterdi bak ben de yikiyorum kafami diye, o da tutmadi. Bu aylarda onceden korkmadigi seylerden korkabilir yaziyor kitapta ama banyo korkusunu hic beklemiyordum. Akil verin bana, ne yapmali? Kendi haline mi birakmali? Daha erken mi yikamali? normalde uykudan once yikaniyor.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


baharb

1.5aydir agliyorsa bence cok ustune gitmissiniz. 1 hafta falan hic yikamayin lafini bile etmeyin,sonra burada yazanlarla razi etmeye calisin ama istemezse israr etmeyin.


baharb

Poposunu lavaboda yikayabilirsiniz bu banyo yapmadigi zamanlarda. Hatta lavaboda oturtarak bayagi yikayabiliyorsunuz kafa haric. Normal banyoya razi olana kadar bu srkilde el ayak popo yikanabilir.


arzuburdurlu

benim oğlum da iki gündür banyoya girmek istemiyor...Daha önce banyodan çıkarken ağlayan oğlumun bu  haline anlam veremedik..aynı sorunlu paylaşan annelerin varlığı rahatlattı..teşekkürler


ra_she_de

benim oğlum da banyoya bayılıyordu bugün ilk defa çok ağladı son 2 seferdir de kafasını yıkarken ağlıyordu banyodan sonra aklıma geldi şampuanını değiştirmiştim acaba o mu gözünü yaktı da ondan ağladı diye. şampuanı denemek lazım kendimize. inşallah geçici olur bu durum


denizikizler

Aynı sorunu yaşayan annelerin olduğunu duyunca rahatladım, öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Alis yarın 10. ayını dolduracak, bir haftadır sudan korkuyor. Sudan diyorum, ellerini bile yıkatmak istemiyor, o derece. 1 hafta önce banyo yaparken duş ahizesiyle durulama esnasında bornozunu almak istedim, dikkatim dağılmış olabilir, bir ihtimal biraz su yutmuştur ama bu da tahminim sadece, emin değilim yani... Aslında bundan korkması da biraz ilginç çünkü bütün yazı denizde ve duşta geçirdi, denizden çıktığımızda deniz kenarındaki duşta kafasını da suya sokarak yıkayabiliyordum, denize bile batırıp çıkarıyordum, hiçbir sorunumuz olmamıştı. Birkaç kaynaktan öğrendiğime göre çocuklarda 1 yaşa doğru bir korku başlıyormuş, birçok şeye karşı. Acaba bununla ilgili olabilir mi? 2 gün önce beraber duşa girmeyi denedik, bebek küvetinden daha az bağırdı, dün bebek küvetini denedim yeniden birkaç oyuncak ile... Oyuncakları görmedi bile... Umarım geçici bir dönemdir.. Benzeri bir sorun yaşayan varsa, bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.


gokalpileseyrialem

bebeğimle ilgili başka şeylere bakarken bu konuyla ilgili internetten bulduğum önerileri paylaşmak istedim faydalı olabilir gibi. Kolay gelsin.

Küvet – Banyo zamanı : Küvete girmek, sabunlanmak, kaymak … bir bebeğin banyo zamanından korkması için bir sürü neden var. Eskiden bu rituelden büyük keyif almasına rağmen eğer bebeğiniz banyo küvetine girmeyi reddetmeye başlarsa, ona banyo süngerini verin. Onun boş küvetin içine oturmasına izin verin. Duşu kullanmaktan bir kap ile su saçlarına su dökün. Hatta korkusu geçene kadar birkaç gün şampuan kullanmayın. Birkaç gün sonra suyu akıtmaya başlayın, küvetin tıpası suların gitmesi için açık olsun. Bir süre sonra da tekrar tehlikeli olmayacak seviyede suyu küvette biriktirerek bebeğiniz yıkayabilirsiniz. Eğer küvet giderinden korkarsa ona banyo oyuncaklarının nasıl gidere sığmadığını gösterin.


kitapkurduyumben

Merhaba,
Oğlum 14 aylık ve doğduğundan beri sudan,banyodan korkuyor.İlk zamanlar küvetinde yıkıyorduk ama çok ağladığı için benimle birlikte (kucağımda) yıkamaya başladım.O zaman ağlamıyordu.Sonra,artık büyüdü(1 yaşında),kendisi yıkanmaya alışsın diye tekrar küvetinde yıkamaya çalıştık ama ortalığı birbirine katıyor,ağlıyor,bağırıyor...Ne yapacağımı şaşırıyorum.Yazın denize de girmek istemedi,kucağıma yapıştı.Ne yapmalıyım suyu sevdirmek için??Yardım edin lütfen!
Cevaplamak için Üye ol