GDO'LU MAMALAR HAKKINDA

zeynepanne soruyor: 10

Detay, marka bilen var mıdır arkadaşlar? Haberlerde marka göremedim. Ben kızıma Milupa sütlü pirinçli veriyorum. Çok tedirgin oldum.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


YesilAnne

Aynı souryu bende soracaktım. Gerçekten bende çok tedirginim. Çünkü bende aptamilin gece tahıllarından dönem dönem veriyorum oğluma.Kahvaltıdada bazen sulandırmak için ıhlamur, bazen aptamil 2 nolu devam sütünden 1 ölçek kullanıyorum. Onun dışında kaşık mamalarından da kimi zaman dışarıda vakit geçireceğimiz dönemlerde kullanıyoruz. Yazık bu çocuklara.


ozguranne

Milupa mesaj atmış, ürünlerimizin hiç birinde GDO yoktur demiş. 

Şöyle de bir link var:

Ama bilemiyorum tabi. 


hande

iki gündür benim ceptelefonumada milipadan 3 mesaj geldi.

şöyle yazıyor;

tüm milupa ürünleri AB kurallarına uygun üretilmektedir. AB yasaları GDO ya izin vermemektedir. ücretsiz arayabilirsiniz:08002117050

demişler  birde

bebeklerimizin sağlığı herşeyden önemli diye bir mesaj daha var. kim doğru söyler bu dünya nasıl bişidir bilinmez:)


Pranayama

Ben de Alman malı diye Milupa'ya güveniyorum ama emin olamayız tabi. Hipp organik kullanıyorum ben genelde. Onda da varsa pes artık.


kuzununannesi

..buhar

kuzununannesi +1..

ben golden goat kullanıyorum keçi sütünden üretiliyormuş ..anne sütüne en yakın mama diyorlar..ne kadar yakın olabilirse!! gönül isterki foşurfoşur sütüm olsun hiç mama arayışına girmeyelim.. lakin kazın ayağı öyle değil işte.. ama gdo su hakkında hiç bi bilgim yok ya bu soruyu görene kadarda hiç aklıma gelmedi !!


kuzununannesi

..


Damla

berraks,

Belirteceğim aylar doktora, anneye ve kaynağa göre çok değişiyor. Sadece genel uygulama için fikir verir sana diye yazıyorum.

Bir süredir doktorlar çocuklara 1 yaşına kadar inek sütü verilmemesini öneriyorlar. Jenerik olarak da 6 ay sadece anne sütü deniyor, ancak uygulamada doktor kontrollerinde benim Nurturia'da okuduğum, gördüğüm kadarı ile doktorlar 4 ay ile 8 ay arasında bir dönemde, bebeğin kilo alım durumuna göre artık bebeğin katı gıdalarla desteklenmesi gerektiğine karar veriyorlar. Sonrasında da 9-12 ay arası bir döneme kadar bebeğe katı gıda + anne sütü ana besin olarak verilmeye devam ediliyor. Sonra da artık bu arkadaşımız dünya besinleriyle beslenir deniyor, artık bundan sonra inek sütüne de geçilebiliyor, anne isterse takviye, antikor, yakınlık vs anne sütüne devam edebiliyor.

1 yaşına kadar çoğu doktorun önerisi formül mama kullanmak. Bu mamalardan hoşlanmayan veya çocuğu sevmeyen annelerin alternatif olarak keçi sütünü tartıştıklarını okuyorum zaman zaman, anne sütüne çok yakınmış ancak içinde çocuğa gerekli bir besin eksikmiş ama şimdi ne olduğunu hatırlayamadım, sorularda gruplarda keçi sütü diye bir araştır istersen.

Soruda Zeynepanne'nin sormuş olduğu mama (10 ay olmuş, onlara da gerekmiyordur tahminen artık :)) bir ek besin, yani katı gıdalara başlandıktan sonra veriliyor. Ben de bu mamalardan kullandım doktorumun tavsiyesi ile katı gıda geçişinde. Kişisel olarak teknolojik ürün karşıtı değilim. Doğalın her zaman en iyisi olduğuna inanmıyorum. Örneğin tütsüleme en eski gıda saklama yöntemlerinden biridir ama kanserojen madde oluşturduğu biliniyor. En yeni teknolojinin de her zaman en iyisi olduğuna inanmıyorum öte yandan. İnsanoğlunun genel olarak yeniye bir tepkisi vardır, bunda haklılık payı da vardır. En yeni teknoloji en iyisi anlamına gelmez her zaman (GDO'ya takılmıştım ve burada sormuştum zamanında http://www.nurturia.com.tr/questions/552f72a2-2481-4ba5-9613-9ce6017b80f1/1/gdo-nedir-ne-zarari-var). Ben kendi hayatımda ve çocuğum için yarar/zarar ilişkisine bakıyorum ve çeşitliliği arttırarak riski dağıtmaya çalışıyorum. Örneğin içini okuduğum bir mama iyi gözüküyorsa ve çocuğum seviyorsa ve hazırlama kolaylığı sayesinde çocuğumla oynayabilmem için zaman yaratıyorsa arada bu mamadan da alıyordum küçükken. Vaktim oldukça, bebeğim daha çeşitli beslenebilmeye başladıkça meyve püreleri, tahıl unları ile de mamalar hazırlıyordum.

Bir de plasebo etkisine çok inanıyorum. Bulabildiğimizle, alabildiğimizle, yediğimizle içtiğimizle barışmamızın yararına. Burada yazmıştım: http://www.kitubi.com/2009/09/04/yararlilar-zararlilar-ve-plasebo-etkisi/zeynepanne

damla çok açıklayıcı olmuş. özellikle son paragrafına ve bloğundaki yazına da bayıldım. şiddetle katılıyorum.
küçük kızım, her türlü kaşık, kavanoz, biberon mamasını reddetti. çok kısa bir süre sütlü pirinçli yedi, şimdi ağzına koymuyor. tatillerde hayat kurtarıcım olan kavanoz meyvelerini ağzına koymuyor. keşke bu kadar tepkili olmasaydı diyorum. çünkü tatil, işyoğunluğu vs gibi sebeplerle bu tür desteklere çok ihtiyacım olabiliyor.
neyse soruyu sorduğumda özellikle kaşık mamaları için sormuştum.
berraks, biberon maması özellikle hassas bir konu. anne sütü yeterli olmadığında, hiç olmadığında kulllanmak gerekiyor. senin demek istediğini de anlıyorum, mümkün olduğu kadar doğalı diyorsun. ama durum, şartlar değişebiliyor...

kuzunun annesi, lütfen bu kadar hassas olma, seni çok iyi anlıyorum, ama sen kötü birşey yapmıyorsun. formül mama verme konusunda lütfen vicdanını rahatlat. zamanında sütüm yetmiyor mu endişesiyle çok kötü günler geçirdiğim için, hissettiklerini tahmin edebiliyorum. formül mama ile beslenen çocuklar da gayet sağlıklı ve mutlu oluyor merak etme. yeter ki sen mutlu ol ve buna inan...


kuzununannesi


zeynepanne teşekkür ediyorum

NOT: cevabımın geri kalanı damla hanımın istegi üzerine silinmiştir.. ama benim için halen gecerlidir..

iyi aksamlar..Cevaplamak için Üye ol