Kreşden sıkılan çocuklar için ne yapılabilir?

senayc soruyor: 9

Yiğit şu an 40 aylık ve 22 aylıkdan bu yana aynı kreşe gidiyor. 1,5 senedir sadece yazın 1 hafta ve 1 hafta olmak üzere  toplam 2 hafta izin kullanabildim. Yiğit de bu 2 hafta dışında sürekli kreşe gidiyor. Tam gün:08:15 de bırakıyorum,18:30 da alıyorum.

Yaklaşık 3 aydır dönem dönem okula gitmek istemiyorum,evde kalmak istiyorum diye sabahları mızmızlanıyordu.  Son 2 haftadır ise durum daha vahim oldu. Gece çişe kalkınca dahi:-bugün okula gidecek miyiz anne? lütfen,gitmeyelim.... diyerek ağlıyor. Sabahları bırakırken de bazen ağlıyor.

Sizlerin de kreşe giden çocuklarınızda böyle sıkıntılar oldu mu?Nasıl çözdünüz?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


julide

off yaa
izin de alamıyorsun, doğumda kullanırım diye.. senay okulda birşey olmuyordur değil mi??


bu arada kreşe vermek de çözüm değil desene.. ben de bakıcıdan kreşe vererek kurtulurum diyordum:((


handanT

çok üzüldüm şenay..

kreşte herşeyin yolunda oldugundan eminsin dimi ?

annen uzaktamı size bir süre annen baksa 1 ay felan yigit okulunu özlese olamazmı böyle birşey ?

arkadaşımın kızıda aynı problemi yaşadı o bu şekilde çözüm bulmuştu sanırım 2 ay kadar ara vermişti kreşe


Ulku

evet kresle bir gorussene? ogretmeni ya da sinifi mi degisti acaba?
sana mi duskun oldu yoksa, ondan mi gitmek istemiyor?
once bir sebeplerini arastirsan olur sanki.


eylemyigit

Şenaycığım,çok zor durumlar ,anlayabiliyorum seni.Bence , çocuklar rutinin dışında,değişik bir durum yaşandığını hissettiklerinde, böyle huzursuzluklar yaşayabiliyorlar.Kendilerini en güvende hissettikleri yer olan evde olmayı bir çözüm olarak görmeye başlayabiliyorlar.Kreşte bir huzursuzluk yaşama olasılığı da var tabii.(Bir arkadaşıyla kavga etmiş,sinirlenmiş olabilir vs.)Belki kardeşinin geliyor olmasını da kafasına takıyor olabilir.Bizden çok daha hassas ve ayrıntıcı oluyorlar ve en ufak huzursuzluk ve değişikliği hissediyorlarsenayc

Jülide,aslında Yiğit genelde çok hevesle gitti hep kreşe. Çok çabuk alıştı, çok çabuk uyum sağladı. Kreşe başlayınca konuşma gelişimi hızlandı. Genelde iyiydi yani. Ben hatta keşke bakıcıdan dah erken alıp verseymişim kreşe dedim.

Malesef kreşden alamıyoruz, annem de gelip bakamıyor. Benim ilk aklıma gelen aslında kreşe bir süre ara vermek. Ben izim alsam, doğum ve sonrası çok ihtiyacım olacak izne,izin almıyorum,alamıyorum o yüzden.

Kreşin tavrı:Kreş suçu bizde buluyor. Bu tavırdan hoşlanmadım aslında.
-sınıfta canını sıkan birşey mi var diye soruyorum,hep aynı cevap,hayır,burada çok mutlu,çok uyumlu.

Bna söylenenler:
1.Acba siz yanında kreş hakkında olumsuz mu konuştunuz?
(kreş hakkında olumsuz değilim ki,niye olumsuz konuşayım)

2)Negatif pekiştirme olmuş.
Yani o okula mı gideeğiz?deyince ben hep doğruyu söylüyorum,kandırmıyorum. Evet diyorum,okula gideceğiz. O da ağlamaya başlıyor. Cevap vermeyin soru sorunca dedi Nurhayat hanım. Okula bırakırken de veda sahnesini fazla uzatmadan kesin ve net bir ses tonuyla ayrılın dedi.
Ben ne yapıyorum:-evet,anneler işe gider,çocuklar okula gider diyorum....

2)Hamile olmamdan mı kaynaklanıyormuş acaba?
El insaf, sadece hamileyim,daha ortada bebek yok,birşey yok.

Bana çok düşkün zaten Yiğit, beraber çok eğleniyoruz,devam etmesini istemesi normal ama ben mi abartıyorum diyorum bir yandan da. Gerçekten bilmiyorum, çok net konuştuğumu düşünüyorum kreşe gitmek konusunda,çünkü zaten başka alternatifi yok!!!

Çok sıkıldı diyorum, belki ara versek/verebilsek iyi gelecek.
Doğum iznine ayrılınca Yiğit i kreşten alsam çare olur mu diyorum.????


Ulku

senay ben ozellikle almistim nihani dogum iznim baslayinca. hem kardesine alissin, hem ben bebekle kalirken onu gonderiyorum hissine kapilmasin diye. memnun kaldim bu kararimdan da, nihanda etkisi cok olumlu oldu.
ama senin baya var iznine. hic "gitmeyecegim" durumlari yasamadigimiz icin de arastirmadim bunun hakkinda. boyle durumlarda kresi tekrar sevdirmek adina ne yapiliyor bir sorayim bizim kresin psikologuna.


bitos

Üzüldüm Şenay:( Belki yeni bebiş için bakıcı bulma işini erkene alıp Yiğit'i bir süreliğine evde tutma fikri iyi olabilir. Böylece neler kaybettiğini görüp gerçekten mutluysa koşa koşa kreşe dönebilir. Ama tabi kreşten bir şey olmadığından emin ol önce bence. Ben kendi şahsi tecrübemden iyi bilirim. Yapmadık derler sinsi sinsi neler yaparlar. Ben zor kurtardım paçamı kreşlerden oğlumu da gerçekten kendine yapılanları anlayıp anlatabilene kadar oyun grubu dışında vermeye niyetim yok.


asligunuc

Şenay aynı sorun 2 haftadır bizde de var... Acil sünnet durumundan 10 gün kreşe gitmedi ve ilk başa döndük... Servise binmicem okula gitmicem vs die sürekli mızlanıo... Kreşe girdikten 1-2 dak. sonra durum düzeliyormuş ama sabahları canımı okuyo... Peki sizin böyle bi ara verme durumunuz oldumu?? Ya da  senin bu bebek olunca Yiğit evde kalsın düşünceni duymuş olabilir mi ki??


senayc

Son gelişme arkadaşlar:
Kardeşim,dün akşam bize geldi. Plan:Yiğit cuma okula gitmeycek,teyzesi ile evde kalacaktı,böylece 3 gün kreşe ara vermiş olacaktı. akşam anlattık durumu,tamam dedi,ben Elifle kalırım.
Sabah uyanınca, Ben Elifle kalmak istemiyorum,sen kal,işe gitme dedi.
-Yok dedim,büyükler işe gider,ben işe gideceğim,sen Elif le kalabilirsin
-Ben Elif le kalmak istemiyorum,oıkula gitmek istiyorum dedi!!!!!!

3 yaşında cücce beni parmağında oynattı anlayacağınız:)))O nun tek derdi annesiyle beraber evde kalabilmek...güzel ama bu şartlarda izin almam vs mümkün değil.
Yani kreşin söyledikleri doğru çıktı. Ben gereken netliği gösteremeyip, okula gitmeyeceğim dediğinde fazlaca şefkatli davranıp, kreşi sorguladım ve bu bücür de bunu kullanmaya başladı.

Kreş sahibesi:pedagog Nurhayat hanımın da önerisini dinleyip veda sahnesini kreşde fazla uzatmadım bugün. Kreşe herkes bizden sonra gelip bizden önce gidiyorlardı. biizm öpüşme,sarılma seromonimiz vardı,onları yapmadım.

Tek gün belirleyici değil tabii, ama kreşden akşam alırken çok keyifli oluyor. Öğretmenlerinin söylediklerini veri olarak kabul etmek daha doğru diye karar verdim/3 yaşındaki çocuğumdan ziyade.

Bitos, Yiğit kreşde olanları anlatabiliyor.O yüzden rahatım ben.
Aslı,bizim hiç aramız olmadı, ama bayram aralarından sonra bile eve alışıp ilk günler çok zor oluyor.
Ülkü,çok rahatlattı söylediklerin, ben de bakıcıyı erken başlatıp kendim ücretsiz izindeyken Yiğit i evde tutmayı düşünüyorum,pedagog ne derse desin:)


Cevaplamak için Üye ol