araba koltuğu

gurkanyucel soruyor: 8

Genel olarak bir "geriye dönük araba koltuğu" önerisi hemen her yerde karşıma çıkıyor,ancak benim sormak istediğim soru "geriye dönük olması" haricinde araba koltuğu alırken nelere dikkat etmek lazım? Piyasada o kadar çok çeşit ve fiyatta koltuk var ki insan "bu kadar fiyat farkının sebebi ne acaba?" diye düşünmeden edemiyor. Bir de kaçıncı aydan itibaren bebeğimizi artık pusetle değil de araba koltuğuyla taşımalıyız?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


somerb

Fiyatta marka, ozellik ve kalite belirleyici oluyor.isofix olmasi fiyatı direk arttırıyor.
Arabanızda isofix varsa, isofixli bir koltuk almayi tercih edebilirsiniz.
Ancak ben arabamda isofix olmasina ragmen kizimin ilk koltugunu (9-18 kg) hem araba surerken aynadan rahat gorebilmek, hem de sağdan veya soldan gelebilecek darbelerden daha iyi korunur düşüncesiyle arka koltugun ortasına yerleştirmeye karar verdiğimden ve ortada isofix olmamasından dolayı Britax isofixsiz koltuk almayı tercih etmiştim.
Britaxı seçmemim sebebi neredeyse butun araba üreticilerinin çarpışma testlerinde çocuk koltuğu olarak britax kullanmalarıydı.
Bu tip koltukları çocuğunuz 9 kg. ye eriştiği andan itibaren kullanabilirsiniz, yani yaklaşık olarak 10-12. aylarda.


gurkanyucel

çok teşekkürler. bi de bir arkadaş 

1. bebeconfort axiss
2. maxicosi toby
3. romer
şeklinde bir marka sıralaması yaptı,bunlar nasildir?
britax'i duymamistim onu da bir arastirayim


somerb

romer=britax romer.. :)
Euroncap'in son yaptigi carpisma testlerinin listesi:
http://www.euroncap.com/latest.aspx
Bu listedeki testlerin icine bakarsan britax romer ve diger bir kac baska markayi gorebilirsin.
Umarim yardimci olur.


gurkanyucel

çok teşekkürlerBlogcuAnne

Biz oğlumun araba koltuğunu o zamanlar yaşadığımız Amerika'da almıştık ve gerek fiyat gerekse safety özellikleri sebebiyle Graco'yu tercih etmiştik. Britax'in en iyisi olduğunu duymuştum.

Baby Bargains (ve daha sonra da Toddler Bargains) kitapları her tür bebek ürünlerini güvenlik, kullanım, fiyat ve nice özellikleri açısından bağımsız olarak değerlendiriyor. Türkiye'de satıldığını sanmıyorum ama Amazon'dan edinilebilir. Ayrıca web sitelerinde de forumları var, oradan da birçok bilgiye ulaşılabiliyor.


hande

Bizim ters dönük koltuklarımızdan biride britax. Fakat volvo için ürettiği özel bir model. Kayıtlı 35000 çocuklu volvo kazasında sadece 1 çocuk ölümü gerçekleşmiş. Türkiyedeki çocuklu kazaların malesef ki %45in de çocuklar ölüyormuş. Tabii hiç koltuk kullanılmadığı için. Diğer koltuğumuzda besafe çarpışma testlerinde çok iyi sonuçları var.
Blogcuanne ben amazondan çok alışveriş yapıyorum ama sadece kitap ve cd leri gönderiyorlar diğer ürünler için Türkiye'ye satışlarını olmadığını söylüyorlar son zamanlarda bir değişiklik yapmadılarsa. ben 2 sene önce bebek arabamızı ve bir iki çocuk malzemesi almaya çalıştım olmadı malesef. yaklaşık 6 ay öncede oyuncak almak istedim gene göndermediler.


gurkanyucel

hmm,bu durumda britax'a yöneliyoruz

BlogcuAnne, az once baktim da bahsettiginiz kitaplarin Amazon'da indirilebilir versiyonu da varmis,buradan da herkese duyurmus olalim, kitabin parasini oduyosun,hoop diye e-book olarak bilgisayarina indiriyosun,oyle kargoyla,vs. ugrasmiyosun,super bisiymis 
Hande, Amazon malesef hala kitap ve cd disinda bisi gondermiyor TR'ye, ancak BlogcuAnne'nin bahsettigi kitabin paperback versiyonu TR'ye gonderiliyor


perihan

Amerikadan direkt gönderim yapılmayan alışverişlerde orada bir posta kutusu kiralayıp Türkiyeye yollatılabiliyormuş, tam detayını bilmiyorum, çok mecbur kalınırsa yapılmayacak şey değil.


Cevaplamak için Üye ol